آیا بیت کوین برنده بازارهای مالی خواهد شد؟ 5 انتظاری که که از بیت کوین در سال 2020 داریم

قیمت بیت کوین

در حال حاضر، اقتصاد جهانی درگیر شوک است. روزنامه واشنگتن پست گزارش می‌دهد که تقریباً دارایی‌های نظیر سهام، اوراق قرضه، طلا و نفت تحت احاطه قرار گرفتند و داو بیش از 1300 پوینت سقوط کرد. در 12 مارس، این امر باعث شد تا بازارهای ارز دیجیتال به وحشت فرو روند. در طی این وحشتی که به وجود آمد، بیت کوین سرنگون شد. تنها در 24 ساعت گذشته، 93 میلیارد دلار از بازارهای ارز دیجیتال حذف شد و در نتیجه 48 درصد قیمت بیت کوین سقوط کرد.

تیم دراپر می گوید:

این بیت کوین خواهد بود که بازار را نجات خواهد داد، نه بانک‌ها و دولت‌ها.

با در نظر گرفتن رویداد هاوینگ بیت کوین که قرار است در ماه مه برگزار شود، دراپر معتقد است که قیمت بیت کوین می تواند تا سال 2022 به حداکثر 250،000 دلار برسد. با رویداد هاوینگ بیت کوین در گوشه و کنار، در ادامه مواردی است که شما باید انتظار داشته باشید اتفاق بیفتد.

نوسانات شدید قیمت بیت کوین

با وجود رکود اخیر قیمت بیت کوین و به طور کلی بازار ارز دیجیتال، ریچارد اِل، مدیرعامل الکترونئوم معتقد است که اقتصاد جهانی تاکنون از جنگ جهانی دوم چیزی شبیه به آنچه در حال وقوع است را ندیده است.

اِلز می گوید:

رای مدت كوتاه مدت، احمقانه است كه انتظار داشته باشید چیزی جز نوسانات شدید در بازار ارز دیجیتال داشته باشید. با این حال، پس از آرام شدن اوضاع، من امید به شکوفایی دارم.

از زمان نوشتن  این مقاله، بیت کوین تاکنون 80٪ بازگشت داشت و از 3800 دلار به 6206 دلار رسیده است.

اِلز در ادامه می گوید:

هاوینگ بعدی بیت کوین نزدیک است و پذیرش ارز دیجیتال در چند ماه گذشته در سراسر جهان رو به افزایش است. بعنوان مثال، پلتفرم نرم افزاری مستقل AnyTask که اخیراً راه اندازی شده است، فقط در طی یک هفته بیش از  51000 مورد را ثبت نام ثبت کرده است. 

انعطاف پذیری قیمت بیت کوین

دن شات، مدیر عامل پلتفرم ارز دیجیتال cred، اعتقاد دارد که در حالی که بحران لیکوئید جهانی فعلی امکان تخریب برخی طبقات دارایی را دارد، در کوتاه مدت بیت کوین و ارزهای دیجیتال پیروز خواهند شد.

اسکات می گوید:

بیت کوین ثابت کرده است که بسیار قابل انعطاف است. این رقم نسبت به سال گذشته 33 درصد افزایش یافته است. یک دلار در سال 1970 به دلیل تورم امروز 0.15 دلار ارزش دارد. از 50 سال دیگر، ما همان نرخ تورم در بیت کوین را نخواهیم دید. 

اسکات اضافه می کند:

در صورت مجاز بودن سرمایه گذاری‌های بیشتر برای در قالب ETF یا سایر حامل‌های مالی، بیت کوین می تواند بسیار گسترده باشد. هنگامی که محیط نظارتی برای صندوق‌های بازنشستگی، صندوق‌های بیمه و موقوفات روشن شود، دریچه‌ها باز خواهند شد.به خصوص در استرالیا، آنها ناظران محافظه کار هستند و ریسک پذیر نیستند. بی ثباتی در بیت کوین یک چیز است، اما همچنین مقررات لیکوئیدی مورد نیاز برای ETF (صرافی سهام) چیز دیگری هستند.

 کامیلا لاو می مدیر عامل النوست، ارائه دهنده ETF در استرالیا می گوید:

مدتی خواهد گذشت که بیت کوین ETF در بورس استرالیا ارائه شود.

خریداران بیت کوین را با قیمت پایین می خرند

دقیقاً بیش از یک هفته پیش، قیمت بیت کوین با افت 50 درصدی بی سابقه‌ای مواجه شد و در 24 ساعت از 7،700 دلار به 3،800 دلار رسید. با این حال، این نقطه قیمت دوام زیادی ندارد و اکنون 80 درصد افزایش یافته است. جفری لیو، مدیرعامل شرکت پردازش ارز دیجیتال XanPool می گوید:

درباره ی این موضوع که سقوط قیمت بیت کوین اخیر عمدتاً ناشی از بازارهای آینده بوده است، بسیار بحث شده است.

وی گفت:

با وجود فروش اخیر بیت کوین به قیمت پایین، قیمت بیت کوین هنوز هم بسیار صعودی است. ما از طریق پلتفرم XanPool که دارای بیش از 20،000 کاربر در حال تعامل در سراسر جنوب شرقی آسیا دارد، می بینیم که در حال حاضر مشتری‌ها بیشتر خرید می کنند و تعداد کمی از آن‌ها هستند که می فروشند واین بدان معنی است که وقتی سرمایه گذاران نهادی از بیت کوین خارج می‌شوند، فروشندگان قدم برای خرید آن پیش می گذارند.

لیو در ادامه می افزاید:

با  رویداد هاوینگ بیت کوین، کمتر از نیمی از مقدار معمول عرضه بیت کوین در بازارهای آزاد فروخته می‌شود. در نتیجه، با فرض این که تقاضا نسبتاً مشابه باقی می‌ماند، نتیجه این رویداد باعث افزایش قیمت بیت کوین خواهد شد.

قیمت‌های بیت کوین را می توان با اقتصادهای بسته تقویت کرد

با آشفتگی اقتصاد جهانی، احتمالاً قیمت بیت کوین توسط اقتصادهای بسته تقویت خواهد شد. تیم شالر، اقتصاددان ارشد iTrustCapital معتقد است:

قیمت کالاهای سرمایه گذاری توسط  تقاضای سرمایه گذاران برای بازده‌های آینده برای آن محصول خاص  که تابعی از اقتصاد کلی و بازده احتمالی سایر محصولات است، هدایت می‌شود.

شالر می گوید:

ما معتقدیم که ارزهای دیجیتال دارای بازارهای سازنده زیادی هستند. به نظر می‌رسد ریپل توسط سرمایه گذارانی معتقدند ارزهای دیجیتال نقش آتی را در بازار وام بین بانکی و یا در نقل و انتقالات بانکی بین المللی ایفا می کنند، هدایت می‌شوند. به نظر می‌رسد که تقاضای بیت کوین هنگامی تقویت می‌شود که افراد در اقتصادهای بسته (یعنی چین، ایران، ونزوئلا) وقتی احساس می‌کنند ارز داخلی آن‌ها احتمالاً ارزش خود را از دست خواهدداد برای محافظت از ثروت خود بیت کوین خریداری کنند.

شالر می افزاید:

هرچه تهدید جنگ بین ایالات متحده و ایران در ژانویه سال 2020 شدت گرفت، بیت کوین از 7000 دلار به حدود 10،000 دلار رفت. روند صعودی در سال 2017 شاید تا حدی ناشی از اثربخشی فزاینده چین در کنترل سرمایه بود. بنابراین، به نظر می رسد که بیت کوین برای بسیاری از پرتفوی های متنوع، یک خرید عالی محسوب می شود. 

قیمت بیت کوین ممکن است در حین هاوینگ افزایش نیابد

هاوینگ بیت کوین رویدادی است که هر چهار سال یکبار اتفاق می افتد که نرخ بیت کوین‌های جدیدی که ایجاد می شود را نصف می کند. هاوینگ بیت کوین قرار است در ماه مه برگزار شود. از دید تاریخی، قیمت بیت کوین همواره به دلیل عرضه و تقاضا افزایش یافته است که این منجر به دو وضعیت می‌شود:

  1. عرضه زیاد است و تقاضا کم است، که منجر به کاهش قیمت دارایی / محصول می‌شود.
  2. عرضه کم است و تقاضا زیاد است، که منجر به افزایش قیمت دارایی / محصول می‌شود.

قیمت بیت کوین

تاریخچه ی هاوینگ بیت کوین

بسیاری از تریدر های ارز دیجیتال اعتقاد به صعودی بودن بازار بیت کوین بعد از رویداد هاوینگ دارند، اما همه آ‌ن‌ها قانع نیستند. نیکولای ادیانسکی، مدیرعامل BTCU و بنیانگذار بورس Coinsbit می گوید:

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که پس از هاوینگ، قیمت بیت کوین افزایش می‌یابد. اما همه آنها یک واقعیت را در نظر نمی‌گیرند. 2 هاوینگ قبلی باعث ایجاد یک جنبش اطراف بیت کوین شد. در این مدت بازار مملو از علاقه مندان بود که برای سرمایه گذاری و ریسک کردن آماده بودند. 

اودینسکی می‌افزاید:

اکنون اوضاع بسیار تغییر کرده است. دیگر یک خط از افرادی که مایل به خرید بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر هستند، وجود ندارد و تقریباً همه‌ی سرمایه گذاران در حال حاضر تجربه مشابهی دارند و نتیجه گیری می کنند که آیا می خواهند ادامه دهند یا خیر. هاوینگ یک بحث اساسی در موضوع رشد قیمت بیت کوین نیست.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط