بررسی علل افزایش ارزش و قیمت بیت کوین در ایران

قیمت بیت کوین و ارزهای دیجیتال ایران

در اوایل هفته جاری، قیمت بیت کوین ، ارز دیجیتال پرچمدار جهان، از 8.000 دلار به بیش از 8،430 دلار در عرض یک ساعت افزایش یافت. این حرکت اخیر قیمت بیت کوین و برخی دیگر از ارزهای دیجیتال پس از آن صورت گرفت که دولت ایران حمله موشکی را به پایگاه نظامی عراق که سربازان آمریکایی در آن مستقر بودند، به انجام رسانید.

البته باید یادآور شد که این اقدام ایران، در نتیجه ی پاسخ به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریكا، مبنی بر ترور و شهادت سردار قاسم سلیمانی بوده است.

قیمت بیت کوین در حال حاضر حدود 15٪ در سال جاری افزایش یافته، اما از زمانی که آقای ترامپ در یک کنفرانس مطبوعاتی در کاخ سفید از افزایش تنش ها با ایران خودداری کرده است، قیمت بیت کوین دوباره به زیر 8.000 دلار رسیده است.

البته مجموعه ای از چهره های برجسته دنیا، از جمله مایک نووگراتز، مدیر اجرایی ارشد Galaxy Digital و جاشوا گرین، رئیس Digital Asset Capital Management، با این تصور که این جهش های قیمت به طور قطع با وقایعی که اخیرا در عراق صورت گرفته مرتبط است، موافق هستند.

شایان ذکر است که افزایش قیمت بیت کوین به دنبال افزایش ارزش سایر دارایی های امنی مانند طلا بوده است. فلز طلا از مارس 2013 تا کنون نزدیک به بالاترین سطح قیمتی خود معامله میشود. قیمت نفت خام برنت نیز با 2.5 درصد افزایش به حدود 70 دلار در هر بشکه رسید، که احتمالا این افزایش قیمت به دلیل نگرانی های جهانی مربوط به روند فروش نفت به دنبال تشدید تنش های نظامی میان ایالات متحده و ایران بوده است.

ماتی گرینسپان، بنیانگذار شرکت کوانتوم اکونومیکز (QuantumEconomics.io)، اظهار داشته است که شباهت بین طلای دیجیتال و کالاهای فیزیکی غیرقابل توصیف است و این کالاها در اکثر مواقع، روند حرکتی تقریبا یکسانی دارند.

آیا ایرانی ها واقعا قدرت بیت کوین را باور دارند؟

با توجه به تمام اخباری که اخیرا در اینترنت منتشر شده و ادعا می کند مردم ایران به دنبال خرید بیت کوین هستند، خصوصا در پی تشدید تنش های ژئوپولیتیکی منطقه، سایت خبری کوین تلگراف با هادی نعمتی، یکی از متخصصین حوزه ارزهای دیجیتال و مدیر عملیاتی ارشد بیتفولیو کپیتال (Bitfolio Capital) که یک صندوق پوشش ریسک اُپن اِند است، مصاحبه کرده است. در این مصاحبه وی به موارد زیر اشاره کرده است:

بعد از تابستان سال 2019، هنگامی که اخبار مربوط به ماینینگ و استخراج و استفاده از انرژی برق توسط بسیاری از رسانه ها و روزنامه های مختلف دولتی پوشش داده شد، بسیاری از ایرانیان با بیت کوین آشنا شدند. بیت کوین، در مقیاس بزرگ به عنوان پول دیجیتال و یک دارایی جایگزین سوداگرانه دیده می شود.

آقای نعمتی در پاسخ به این سوال که کدام بخش از مردم بیشترین استفاده را از بیت کوین دارند، گفت که میتوانیم 3 طبقه بندی انجام دهیم:

ماینرها: به نظر آقای نعمتی، این گروه از افراد از نظر صنعت و خرده فروشی، غالب ترین گروه در میان 2 گروه دیگر است. اما از طرفی هم ماینرها مجبورند برای تأمین هزینه های عملیاتی خود، به طور مرتب بیت کوین های خود را به پول نقد تبدیل کنند.

سرمایه گذاران: طبق گفته آقای نعمتی این گروه، بیشتر برای مقاصد سرمایه گذاری بلند مدت بیت کوین میخرند و از این دارایی برای محافظت از سرمایه های خود در برابر تورم پول ایران استفاده می کنند. علاوه بر این، به نظر وی، اگرچه بیت کوین به اندازه بسیاری از ارزهای خارجی یا فلزات گرانبهای دیگر مانند طلا یا نقره محبوبیت ندارد، اما پذیرش این ارز دیجیتال در سال های اخیر به طور پیوسته رو به افزایش بوده است.

معامله گران فعال: این گروه بیشتر در بازارهای محلی، یعنی در سطح شرکتی و خرده فروشی فعالیت می کنند ، چراکه به گفته آقای نعمتی، بیت کوین به دلیل کمبود زیرساخت های مربوطه به ندرت در معاملات روزانه مورد استفاده قرار می گیرد. نه تنها این دلیل، بلکه حتی بانک مرکزی ایران هم هنوز در رابطه با استفاده از ارزهای دیجیتال دستورالعمل های نظارتی روشنی را مشخص نکرده است.

در رابطه با چرایی افزایش فوق العاده محبوبیت بیت کوین در ایران در 24 ماه گذشته، کوین تلگراف با یکی از ماینرها و سرمایه گذاران بیت کوین در ایران به نام مهیار صحبت کرده است. وی گفته از آنجایی که بسیاری از ایرانی ها حساب های بین المللی ندارند، میتوانند از بیت کوین به عنوان ابزاری برای دریافت پرداخت های برون مرزی بدون دردسر استفاده کنند. مهیار افزود که:

مردم بیت کوین ها را به یک صرافی می فرستند و پول نقد دریافت می کنند. اکثر بیت کوین ها هم از مزارع آن بدست می آید و درآمد دلاری برای مردم بسیار مهم است. من فکر می کنم شرکت های بزرگ تمام تلاش خود را میکنند تا از پرداخت مالیات جلوگیری کنند.

یکی دیگر از دلایلی که وی معتقد است باعث افزایش بینظیر محبوبیت بیت کوین در سال های اخیر شده، مزایای ناشناس بودن اکثر ارزهای دیجیتال است. علاوه بر اینها با توجه به اینکه افراد بدون درنظر گرفتن سابقه مالی شان هم میتوانند از بیت کوین استفاده کنند، باعث شده است تا تعداد افراد بیشتری مایل به استفاده از این طبقه دارایی ارزشمند باشند.

در پاسخ به این سوال که آیا راه دیگری برای تبدیل بیت کوین به پول نقد در ایران وجود دارد یا خیر، مهیار به کوین تلگراف گفته است که: باور به اینکه بیت کوین آینده بزرگی در پیش دارد، باعث شده است تا افراد بخواهند به صورت p2p یا همتا به همتا معامله کنند. علاوه بر این، وی همچنین تصریح کرد که روش های سنتی تری مانند لوکال بیتکوین (LocalBitcoin) نیز در جامعه بسیار مشهور هستند.

تحول رابطه ایران با ارزهای دیجیتال

ارزش ريال ایران از زمان مواجهه با تحریم های شدید اقتصادی توسط دولت ایالات متحده در سال 1357، رو به کاهش بوده و  این رکود در طی دهه 80 بسیار آشکارتر شد.

در نتیجه این امر، بسیاری از ایرانی ها به دنبال روش های جدیدی برای انتقال ثروت خود به منابع ذخیره ارزش از جمله سایر ارزهای فیات، فلزات گرانبها و غیره بوده اند.

علاوه بر این، بسیاری از ایرانیان ثروتمند به بانک های دبی و دیگر کشورهای خاورمیانه پناه آورده اند. با این وجود، با افزایش مداورم تورم، به خصوص پس از آن که پرزیدنت ترامپ سال گذشته برخی از تحریم های اقتصادی را علیه ملت اسلامی دوباره برقرار کرد، ریال با کاهش ارزش فراوانی روبرو شده است.

نرخ تورم ایران در پنج سال گذشته

برای توضیح بیشتر در این مورد، سایت خبری کوین تلگراف با جرمی جو، مدیر اجرایی ارشد Unicoindcx و عضو شرکت بلاکچین مالزیایی G1 صحبت کرده است. آقای جو اغلب با بنگاه ها و استارتاپ های حوزه ارزهای دیجیتال در داخل و اطراف ایران کار میکند و از نظر شخصی وی، بسیاری از افراد داخل ایران، خصوصا قشر جوان مملکت، که تاکنون نه وسیله و نه حجم لازم برای انتقال پول خود را از کشور داشته اند، با سرعت بیشتری به بیت کوین روی آورده اند. وی افزود:

جمعیت جوان فعالیت های ماینینگ و استخراج را آغاز کرد. هزینه برق در ایران عدد و رقم خاصی نیست و در سال 2017، گمرک نیز با دستگاه های ماینینگ آشنایی نداشت و تعداد زیادی از آنها وارد کشور شد. خصوصا مدل های S9 و مدلهای مشابه. از اواخر سال 2018، سرانجام دولت نسبت به این دستگاه ها آگاهی یافت، که منجر به افزایش قیمت آنها شد. با این وجود، این امر باعث عقب نشینی افراد نشد.

آقای جو همچنین خاطرنشان کرد: در حالی که معامله گران کوچکی در ایران وجود دارد، اما ایرانی ها بیشتر به خاطر مهارت های مهندسی شان شناخته میشوند تا دانش مالی. که نشان می دهد اکثر این معامله گران نیز به نوعی درگیر فعالیت های استخراج بیت کوین یا اتریوم هستند. وی افزود:

ایرانی ها از ارزهای دیجیتال به عنوان منبع ذخیره ارزش استفاده می کنند. دقیقا همانند جایی مثل ونزوئلا که ارز رایج آنها نیز کاهش ارزش فراوانی داشته است. هیچ مرچنتی هم بیت کوین را به عنوان روشی برای پرداخت قبول نمیکند و کیف پول های الکترونیکی و ارز دیجیتال هم در ایران وجود ندارد.

به سوی ارزهای دیجیتال

گذشته از دیدگاه های سیاسی، واقعیت تلخ ایران این است که از زمان انقلاب 57، این کشور با تحریم های اقتصادی بی شمار و مشکلات بی ثبات کننده ای نظیر کاهش مداوم ارزش پول و تورم بالا روبرو بوده است.

افرادی که در کشورهایی مانند ایران زندگی می کنند و با آشفتگی های اقتصادی و اجتماعی مداومی روبرو هستند، برای محافظت از دارایی های خود، مجبورند در یک مقطع زمانی به سمت ارزهای دیجیتال روی آورند. به ویژه اینکه ارزهای دیجیتال را نمیتوان از طریق دولت ها یا سایر موسسات متمرکز مالی یا بانکی کنترل یا دستکاری کرد.

در این راستا، به نظر می رسد که افراد جوان، به ویژه آنهایی که مراودات بین المللی دارند، با سرعت بیشتری به ارزهای دیجیتال روی آورده اند، چراکه ارزهای دیجیتال در مقایسه با ارز مستقل ایران گزینه های بهتری هستند.

1+
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط