نظر ثروتمندان درباره ارزهای دیجیتال : مالک آمازون، بیل گیتس، برنارد آرنولت، وارن بافت و…

ارز دیجیتال

ارز دیجیتال و ثروتمندان : طی دهه گذشته بلاکچین، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال هر آنچه که لمس کرده‌اند را تحت کنترل خود قرار داده اند از جمله بانکداری، سرمایه گذاری های جایگزین، اجرای قانون، مراقبت های بهداشتی و املاک و مستغلات. فناوری بلاکچین و ارزهای دیجیتال قرار است بسیاری از صنایع را متحول کنند، اما این تنها آغاز راه است.

با این حال، با وجود اشتیاق و هیجان کلی پیرامون ارزهای دیجیتال و ظرفیت فناوری بلاکچین برای انقلابی در جهان، همانطور که ما آن را می شناسیم، بسیاری از ثروتمندترین مردان جهان ابراز عقیده مختصری دارند.

به عنوان مثال، برخی از میلیاردرها مانند وارن بافت، منتقدان سرسخت بیت کوین هستند و برخی دیگر، مانند تیم درپ، از طرفداران مشتاق آن هستند. به عنوان مثال، در سال 2018، وارن بافت پیش بینی کرد که بیت کوین، پایان بدی خواهد داشت.

از طرف دیگر، سرمایه گذاران میلیاردر مانند تیم دارپر، مایکل نووگراتز و دیوید مارکوس موضع صعودی در مورد ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین را حفظ کرده اند. مجله ی فوربز لیستی از ثروتمندترین افراد جهان و نظرات آنها در مورد ارز دیجیتال و فناوری بلاکچین منتشر کرده است.

جف بزوس

جف بزوس مالک آمازون ثروتمندترین مرد جهان با ارزش خالص 130 میلیارد دلار مطابق لیست فوربز در سال 2019 است. بارها و بارها شایعه شده است که بنیانگذار آمازون، غول تجارت الکترونیک در بیت کوین سرمایه گذاری کرده است. به علاوه، مدیر عامل صرافی بایننس ، چانگ پنگ ژاوو گفته است كه او انتظار دارد كه غول خرده فروشی آنلاین، چف بزوس كاتالیستی برای بازار صعودی بعدی بیت کوین باشد.

با این حال، هیچ یک از شایعات تأیید نشده است، و آمازون هر برنامه ای برای پذیرش بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگر روی پلتفرم خود رد کرده است. تنها توسعه مثبت بلاکچین در ارتباط با جف بزوس، مشارکت رایانه ابری سال 2018 با یک استارتاپ بلاکچین به نام Kaleido است.

بیل گیتس

بیل گیتس مالک مایکروسافت با ارزش دارایی خالصی که از 100 میلیارد دلار فراتر می رود، مدتی است که در بین ثروتمندان جهان قرار دارد. اگرچه گیتس پیشتر در سال 2014 اشتیاق خود را به بیت کوین نشان داده بود، جایی که وی در مصاحبه ای به بلومبرگ گفت که بیت کوین از هر ارزی بهتر است، اما وی از آن زمان اظهارات خود را پس گرفت و خاطرنشان کرد که ناشناس بودن ارزهای دیجیتال برای معاملات مناسب نیست.

بعلاوه، گیتس طی مصاحبه ای درسال 2018 با CNBC گفت:

بیت کوین و  سایر ارزهای دیجیتال کاملاً سوداگرانه هستند.

با این حال، او مانند اکثر منتقدان، اضافه کرد که بلاکچین، فناوری اصلی در اکثر ارزهای دیجیتال، شایستگی های خود را دارد.

وارن بافت

وارن بافت سرمایه دار بزرگ، منتقد دیرینه بیت کوین و ارز های دیجیتال است. سرمایه گذار دیرینه قبل از نشست سالانه سهامداران سال 2018 در Berkshire Hathaway، بیت کوین را یک وهم و خیال نامید که احتمالاً سم موش است و ارز نیست.

با این حال، در مصاحبه اخیر  مدیر عامل شرکت ترون، جاستین سان اظهار داشت که بافت با فناوری های جدید موافق است. این اتفاق بعد از حضور سان و بافت در یک مهمانی خیریه در حدود یک ماه پیش افتاد که در طی آن مدیرعامل جوان سعی كرد پتانسیل ارز دیجیتال را برای بافت توضیح دهد.

با اینکه بافت بعد از صحبتی که با سان داشت ترون TRX  را پذیرفت، اما تاکید کرد که هیچ از دیجیتال را در اختیار ندارد و نیز وی هرگز  هم در اختیار نخواهد داشت زیرا  که دارای “ارزش صفر” است.

برنارد آرنولت

با داشتن یک امپراتوری تجاری که بیش از 70 مارک از جمله Sephora و Louis Vuitton را شامل می شود، برنارد آرنولت از سال 1985 با خرید کریستین دیور در بین ثروتمندترین های جهان قرار گرفت. از آن زمان، مارک های لوکس او رشد کرده اند و طبق گفته Forbes ، رکورد فروش را به خصوص در سال۲۰۱۸ می شکنند اگرچه هیچ اظهار نظر رسمی از ارنولت در مورد بیت کوین یا فناوری بلاکچین وجود ندارد، اما گزارش ها حاکی از آن است که این میلیاردر سال گذشته با مایکروسافت آزور و ConsenSys به منظور همکاری با یک پلتفرم بلاکچین که محصولات تولید شده توسط LVMH را پیگیری کرده بود، همکاری کرد.

سایر گزارشهای مربوط به بلاکچین و ارز دیجیتال در مورد ارنولت شامل مواردی است که وی دخالت در راه اندازی یک شرکت بازرگانی ارز دیجیتال بلژیکی به نام Abesix Belgique را رد کرد.

لری الیسون

لری الیسون، بنیانگذار اوراکل که ثروت آن بالغ بر 50 میلیارد دلار ارزش دارد و به عنوان هفتمین مرد ثروتمند جهان در لیست قرار دارد، یکی از معدود میلیاردرهایی است که درباره بیت کوین صحبت کرده است و اظهارات مثبتی درباره شایستگی فناوری بلاکچین صادر کرده است.

در مقاله ای که  سال 2017 توسط Business Insider ، منتشر شده است، از الیسون نقل شده که بلاکچین  را همیشه زمینه بیت کوین و سایر  ارز های دیجیتال تصور می كنند:

اما به طور فزاینده ، شركتهای خارج از امور مالی از فناوری بلاکچین برای جایگزینی شیوه های سندیت طولانی مدت در قانون، املاک و حمل و نقل استفاده می کنند.

مارک زاکربرگ

بعد از افتضاح به بار امده‌ی فیسبوک که پس از روانه شدن ارز دیجیتال لیبرا به بار آمد، بسیاری از مردم ابراز نگرانی کرده اند که اگر همه کاربران فیسبوک لیبرا را به عنوان یک ارز بپذیرند، اکثر ارزهای فیاتی جهان به خطر می افتد.

در حالی که ناظران نگران تهدیدی هستند که از سوی لیبرا به ارزهای محلی از جمله بیت کوین وارد می شود، زاکربرگ اظهار داشت:

وقتی کارهایی را انجام می دهیم که برای جامعه بسیار حساس هستند، باید زمانی را داشته باشیم که بتوانیم بیرون برویم و درباره ی این موضوع با مردم صحبت کنیم و از آنها بازخورد دریافت کنیم.

از سال 2018، زاکربرگ موضع مثبتی درباره ی فناوری بلاکچین داشته است و می گوید:

این فناوری قدرتمند بیت کوین می تواند در آینده به بهبود فیس بوک کمک کند.

مایکل بلومبرگ

جدا از اینکه در بین ده ثروتمند برتر جهان قرار دارد، مایکل بلومبرگ در حال حاضر به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 ایالات متحده شرکت می کند. برخلاف دیگر سیاستمداران بلندپایه، مانند رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ كه سال گذشته درباره بیت کوین و كیفیت فیس بوك ابراز عقیده منفی كردند، بلومبرگ نسبت به فناوری ارز دیجیتال و بلاكچین نظر مثبتی نشان داده است.

به نقل از بلومبرگ:

ارزهای دیجیتال به یک کلاس دارایی به ارزش صدها میلیارد دلار تبدیل شده اند، اما کنترل روی آن پراکنده و توسعه نیافته است.وی همچنین افزود: برای همه وعده های بلاکچین، بیت کوین و نیز کوین های اولیه، مزاحمت، کلاهبردای و جنایت وجود دارد.

با گزارش افزایش محبوبیت در نظرسنجی ها، سیاست های بلومبرگ در مورد اصلاحات مالی در کانون توجه قرار دارد. شهردار پیشین نیویورک ارز های دیجیتال را به عنوان یک کلاس دارایی به رسمیت شناخت و سیاست هایی را در کارزار خود در نظر گرفت که از مصرف کنندگان در برابر کلاهبرداری های مربوط به از دیجیتال محافظت می کند و مسئولیت های تنظیم کننده های ارز دیجیتال را با چارچوبی برای تعریف قیمت های اولیه کوین ها روشن می کند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی

 

نظرهای قاطعانه‌ی تعدادی دیگر از میلیونرها درباره ارز دیجیتال و ثروتمندان

ری دالیو

ری دالیو، بنیانگذار Bridgewater Associates ، اخیراً در مصاحبه ای که با CNBCداشته است از وضعیت اقتصاد جهانی مانند بسیاری از سرمایه گذاران و حامیان بیت کوین ابراز نگرانی کرده است و اظهارداشت:

ما در سیاست مالی جایی هستیم كه شما دیگر نمی تواند همان روشی را که قبلاً انجام داده اید را استفاده کنید. 

با این حال، به جای توصیه به کسانی که نگران رکود اقتصادی جهانی در آینده هستند تا به بیت کوین روی آورند، دالیو معتقد است که طلا پناهگاه بسیار بهتری نسبت به بیت کوین است. به نظر دالیو:

دو هدف برای پول وجود دارد: وجه مبادله ای و ذخیره ثروت. و بیت کوین هم اکنون در هیچکدام از این موارد مؤثر نیست. 

در مصاحبه، دالیو خاطرنشان کرد که بیت کوین هنوز خیلی بی ثبات است تا به اندازه کافی به عنوان یک ذخیری مناسب ارزش عمل کند.

الون ماسک

به تازگی، الون ماسک به خاطر توئیت های ارز دیجیتال خود درباره بیت کوین در کانون توجه قرار گرفته است. با این حال، مدیرعامل و بنیانگذار تسلا سرانجام فاش كرد كه او “در هیچ کجا موافق بیت کوین نیست”. اگرچه ماسک ارزش بیت کوین را می بیند، اما معتقد است که بیشتر برای انجام معاملات غیرقانونی استفاده می شود:

 این تفکر باعث می شود تا افراد موافق با ارز دیجیتال خشمگین شوند، اما به هر حال معاملاتی انجام می شود که در توازن قانون نیست.

وی همچنین اضافه كرد كه اگرچه “ارز دیجیتال را به عنوان یك جایگزین مؤثر برای پول نقد” می بیند، اما آن را به عنوان جایگزینی اساسی نمی بیند. ماسک کاملاً ارز های دیجیتال را کاملا تایید نمی کند، اما تصدیق کند که تغییری در صنعت مالی رخ داده است و بانک ها باید مواظب باشند.

جک ما

با توجه به مقاله ای که در سال 2018 توسط بلومبرگ، منتشر شد، جک ما درباره ی ارز دیجیتال هشدار داد و بیت کوین را حباب بالقوه اعلام کرد. بنیانگذار شرکت غول تجارت الکترونیک علی بابا و رئیس شرکت Ant Financial ، یک کنگره مالی مستقر در چین، در گذشته فاش کرده است که وی به فناوری بیت کوین و بلاکچین به ویژه به ظرفیت آنها در ایجاد جامعه بدون پول توجه ویژه ای می کند.

حتی اخیراً، در بیستمین انجمن علمی و فناوری سالانه چین، ما موضع خود را در احتمال حبابی بودن بیت کوین حفظ کرد و بلاکچین را به عنوان “کلیدی که در گنجینه ای از ابزارهای فناوری جدید و مؤثر باز می کند” عنوان کرد.

مایکل نووگراتز

مایک نووگراتز، مدیرعامل و بنیانگذار بانک تجارت ارز دیجیتال گلگسی و مدیر سابق گروه سرمایه گذاری Fortress ، به درستی پیش بینی کرده بود که بیت کوین تا پایان سال 2017 به 10،000 دلار خواهد رسید.

قهرمان ارز دیجیتال، نوو اظهار داشت:

بیت کوین طلای دیجیتالی خواهد بود، بیت کوین تنها کوینی است که یک طرح هرمی قانونی می شود. درست مثل طلا.

گزارش شده است که نوووواتز حدود 30٪ از ثروت خود را در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کرده است. علیرغم اینکه ضرر بزرگی را در تاریخ بیت کوین در سال 2018 به وجود آورد، جایی که گفته می شود هلدینگ دیجیتال گلکسی او 136 میلیون دلار از دست داده است، نووواتز همچنان دست کم گرفته می شود.

وی به نقل از بلومبرگ اظهار داشت كه علیرغم ناامیدی سرمایه گذاران بخاطر از دست دادن دارایی هایشان، این شركت “تجارتی را دارد كه می تواند دچار شکست” و  نیز آنها “پول زیادی برای تجارت در مدت زمان طولانی دارند”. اخیراً، این میلیاردر تصریح کرد که علی رغم مبارزات قیمت بیت کوین با نوسانات، او نگاه صعودی به بازار بیت کوین دارد.

تیم دراپر

در سپتامبر سال 2019، سرمایه گذار تیم دراپر پیش بینی قبلی خود مبنی بر هدف قرار دادن بیت کوین در سال 2022 به 250،000 دلار را دو برابر کرد و وی افزود که این پیش بینی ها “محافظه کارانه” بودند.

دراپر از ژوئن سال 2014 هنگامی که بیت کوین توسط سرویس مارشال ایالات متحده توقیف و حراج شده بود، موضع صعودی خود را در بیت کوین حفظ کرد. مقدار کل بیت کوین که در آن زمان متعلق به او بود 19 میلیون دلار تخمین زده شده است.

اخیراً ، دراپر  با CNBC صحبت کرد و فاش کرد که شش ماه پیش، ثروت خود را از بازارهای سهام عمومی خارج کرد تا بیشتر از آن را در سبد بیت کوین خود نگه دارد. در رابطه با سقوط بازار سهام در سراسر جهان به دلیل نگرانی های بیماری کرونا ، دراپر افشا کرد که افق دید وی محدود بوده است.

دوقلوهای Winklevoss

پس از افزایش قیمت بیت کوین در سال 2017 ، تایلر و کامرون اولین میلیاردرهای بیت کوین شدند. این دو برادر و بنیانگذار جمینی، صرافی ارز دیجیتال، ادعا می کنند که حدود 1٪ از کل بیت کوین را در گردش دارند.

علیرغم رابطه ی بد ب بین دوقلوها و بنیانگذار فیس بوک، مارک زاکربرگ، دوقلوهای Winkvoss در مصاحبه هایی که داشتند، گفتند که آنها معتقدند که ارز دیجیتال فیس بوک یعنی لیبرا خبرهای مثبتی برای فضای ارز دیجیتال دارد. علاوه بر این، مطابق گزارش CNBC ، سال گذشته ، دوقلوها قبل از اطلاع رسانی فیسبوک از لیبرا با مارک زاکربرگ گفتگو کردند. در حال حاضر ، برادران Winklevoss جزو میلیونرهای برتر بیت کوین در جهان شمرده می شوند.

بیل هریس

بیل هریس، مدیرعامل سابق و بنیانگذار پی پال، یکی از خشن ترین منتقدان بیت کوین شناخته شده است. مدیر عامل سابق پی پال در مقاله ای که در سال 2018 نوشت، بیت کوین را کلاهبرداری خواند و افزود:

این یک طرح بسیار بی ارزش است طوری که مثل آن  راجهان هرگز ندیده است.

هریس در مصاحبه با CNBC، بیان کرد که هیچ ارتباطی بین ارزش و سودمندی در فضای بیت کوین و ارز دیجیتال وجود ندارد. با این حال، مانند اکثر منتقدان، هریس موافق است که فناوری بلاکچین کاربردهای فوق العاده ای دارد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط