هاوینگ بیت کوین الزاما موجب رشد قیمت بیت کوین نخواهد شد

هاوینگ قیمت بیت کوین

ملتوم دمیرورز، مدیر ارشد coinshares، یکی از مشهورترین تحلیلگران و فعالان بازار ارزهای دیجیتال در مورد رخداد هاوینگ بیت کوین در سال آینده و تاثیر آن بر قیمت بیت کوین ، گفتگویی را انجام داده است که در زیر آن‌را می‌خوانیم.

او معتقد است که بر خلاف انتظار همگان در مورد هاوینگ بیت کوین ، این اتفاق ممکن است تاثیر مثبت قابل توجهی بر روی قیمت این ارز دیجیتال نگذارد. او دلیل نظر خود را رشد بازار مشتقات بیت کوین دانسته که این رشد بیشتر شبیه به سفته‌بازی در بازارهای مالی بوده و گویا سرمایه‌گذاران این حوزه برنامه‌ای برای مالکیت بیت کوین‌ و همچنین انتقال دارایی خود ندارند.

ممکن است با هاوینگ بیت کوین قیمت آن افزایش نیابد

هاوینگ بیت کوین یکی از داغترین بحث‌های موجود در جامعه ارزهای دیجیتال می‌باشد. طی این اتفاق، پاداش استخراج بیت کوین نصف خواهد شد و به دنبال آن عرضه بیت کوین‌های تازه استخراج شده در بازار به مقدار قابل توجهی کاهش خواهد یافت. کاهش عرضه، مهمترین دلیل برای رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ بیت کوین می‌باشد.

مدیر ارشد coinshares، اعتقادی به این تحلیل نداشته و  در توئیتر خود گفته است که دلایل واقعی وجود دارد که هاوینگ بیت کوین منجر به رشد قیمت این ارز دیجیتال نخواهد شد.

دلیل اصلی او افزایش و تاثیر روزافزون بازار مشتقات بیت کوین است. بیشتر بنگاه‌های اقتصادی به جای خرید بیت کوین به دنبال معامله در بازار مشتقات آن هستند. این همان دلیل واقعی است که او ارائه کرده است.

توئیت اول او در تاریخ 24 دسامبر:

یک احتمال بسیار واقعی وجود دارد که قیمت بیت کوین پس از هاوینگ بیت کوین افزایش نخواهد یافت. این برای اولین بار است که بازار مشتقات قوی از جمله بازار آتی و… برای اولین ارز دیجیتال بازار وجود دارد. بیشتر بنگاه‌های اقتصادی که به دنبال سرمایه‌گذاری روی بیت کوین هستند، در بازار مشتقات فعالیت می‌کنند نه در بازار اصلی بازار اصلی بیت کوین.

او همچنین در جای دیگر مقایسه‌ای بین بیت کوین و بازارهای مالی سنتی مانند نفت انجام داده است. او در این باره تشریح کرده است که حجم معاملات در بازار مشتقات بر بازار تسلط یافته و بیشتر بنگاه‌های اقتصادی برای پیش‌بینی قیمت نفت از قراردادهای آتی استفاده می‌کنند، از این‌رو این اتفاق کل بازار را به سمت سفته‌بازی سوق می‌دهد. هرچقدر بیت کوین، بیشتر یک دارایی قابل سرمایه‌گذاری باشد، قیمت آن، کمتر به ارزش واقعی و میزان عرضه و تقاضای آن وابستگی خواهد داشت.

حجم بالای بازار مشتقات بیت کوین بسیار حائز اهمیت است

این نکته که تحلیلگر مشهور بازار به آن اشاره کرده است، نکته بسیار دقیقی است. زیرا مشتقات بیت کوین، مخصوصا آن دسته از مشتقات که به‌صورت نقدی تسویه می‌شوند، شرایطی را برای سرمایه‌گذاران فراهم کرده است که بدون داشتن حتی یک بیت کوین می‌توانند از نوسانات آن سود ببرند. آنها لازم نیست نگران محل ذخیره و نگهداری بیت کوین‌های خود باشند.

هاوینگ بیت کوین و اثر آن بر قیمت بیت کوین

با این‌حال، این موضوع تقاضا را در بازار بیت کوین کاهش می‌دهد. از طرفی هاوینگ بیت کوین عرضه را نیز کم خواهد کرد. زیرا دیگر مردم مجبور نیستند بیت کوین واقعی خریداری کنند و می‌توانند بدون خرید آن، از نوسانات این ارز دیجیتال بهره برند. این موضوع ممکن است نظم عرضه و تقاضا و  اعتبار تحلیل‌هایی که بر مبنای عرضه و تقاضا بازار انجام می‌شود را کم کند.

اما ما در گذشته و قبل از مسئله کاهش عرضه در اثر هاوینگ بیت کوین نیز شاهد تحویل فیزیکی بیت کوین بوده‌ایم. Bakkt اولین مکانی بود که این کار را انجام داد و به سرمایه‌گذاران این امکان را داد تا با معاملات آتی، بیت کوین خریداری کنند. البته حجم آن قراردادها در مقایسه با حجم معاملات آتی بیت کوین تسویه شده در صرافی‌هایی مانند okex، Binance، Bitmex، CME و موارد دیگر بسیار ناچیز است.

برداشت دیگر از هاوینگ بیت کوین

درحالی که تمام موارد بالا بدون شک نظرات درست و دقیقی است اما باید به کمبود این ارز دیجیتال س از هاوینگ بیت کوین نیز توجه کرد. درست است که معاملات بازار مشتقه اثرات عرضه و تقاضا را کاهش می‌دهد، اما تعداد بیت کوین های در دسترس بیش از این نیست.

در مورد کالاهایی چون نفت و طلا، هزینه نگهداری و بازخرید آن بسیار بالا خواهد بود. این هزینه‌ها و خطرات در مورد بیت کوین و سایر دارایی‌های دیجیتال تقریبا وجود ندارد.

عرضه محدود بیت کوین نیز موردی است که باید به آن توجه کرد. به‌هرحال این اولین دارایی دیجیتال کمیاب در جهان است و این نکته را برای تحلیل این ارز دیجیتال باید مورد توجه قرار داد.

از این گذشته، بیش از ده شهر در جهان وجود دارد که اگر یک نفر بخواهد تنها یک بیت کوین خریداری کند، قادر به انجام این‌کار نخواهد بود زیرا جمعیت این شهرها از تعداد بیت کوین های موجود بیشتر است.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط