آیا رشد 500 درصدی قیمت بیت کوین SV با تحلیل تکنیکال پیش‌بینی می‌شد؟

تحلیل قیمت آلت کوین ها

بررسی قیمت بیت کوین کش اس وی SV یکی از جنجالی‌ترین ارزهای دیجیتال در هفته گذشته بود. 500 درصد رشد قیمت در این ارز دیجیتال، آن را به یکباره به سر زبان‌ها انداخت. موضوعی که امروز قصد داریم به آن بپردازیم این است که آیا این رشد را با تحلیل تکنیکال می‌شد پیش‌بینی کرد یا علت فاندامنتالی بود.

کریگ رایت کسی که خود را ساتوشی ناکاموتو معرفی می‌کند حالا با ارائه اسناد و مدارک، سعی در اثبات ادعای خود دارد. او که فرد اصلی پروژه بیت‌کوین اس وی است، بارها از سوی جامعه ارزهای دیجیتال و بلاکچین متهم به جا زدن خود به جای ساتوشی ناکاموتو شده است، به طوری که برخی او را با لقب “Fake Satoshi” خطاب می‌کنند. اما رشد روز گذشته بیت کوین اس وی به نظر می‌رسد که مرتبط با اسناد ارائه شده از سوی کریگ رایت و ماجرای Tulip Trust است. بسیاری از تحلیلگران فاندامنتال معتقدند که این رشد قیمت بیت کوین SV تنها به علت ارائه مدارک توسط کریگ رایت بوده و با تحلیل تکنیکال به هیچ وجه نمی‌شد این رشد قیمت را پیش‌بینی کرد.

پیش از پرداختن به تحلیل بیت کوین SV با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال لازم است مقدمه‌ای ارائه کنیم.

تحلیل فاندامنتال یا تکنیکال

یکی از موارد بسیار رایج در بین تحلیلگران بازارها این است که تحلیلگران فاندامنتال ابزارهای تحلیلگران تکنیکال را به سخره می‌گیرند. اما تحلیلگران تکنیکی هم ساکت ننشسته و به طرق مختلف از روش خود دفاع می‌کنند. در این مورد به نوشته‌های آقای ال بروکس، یکی از تحلیلگران تکنیکال مشهور که صاحب کتب بسیاری در این زمینه است رجوع می‌کنیم (البته این اعتقاد بسیاری از بزرگان تحلیل تکنیکال است):

در بازار دو نوع سرمایه وجود دارد، سرمایه هوشمند و سرمایه انفرادی. در تمام بازارها (همچنین بازار ارزهای دیجیتال) بازار را پول هوشمند جابه‌جا می‌کند. پول هوشمند هر دو تحلیل را در نظر دارد، از اخبار و اتفاقات فاندامنتالی نیز باخبر است، اما پول هوشمند برای رسیدن به تارگت‌های مدنظر خود راهی جز تکنیکال ندارد. تارگت‌ها را فاندامنتال تعیین می‌کند، اما مسیر رسیدن به آن تارگت‌ها را تکنیکال مشخص می‌کند.

تحلیل تکنیکال بیت کوین SV

حتما دلایل فاندامنتالی باعث این رشد قیمت شده است. در واقع اتفاقات فاندامنتالی باعث توجه پول هوشمند به بیت کوین SV شده است. اما همانطور که در زیر به شما نشان خواهیم داد، تمامی رفتار این ارز دیجیتال با تحلیل تکنیکال نیز قابل پیش‌بینی بوده است. ابتدا به نمودار این ارز دیجیتال در تایم‌فریم هفتگی نگاهی می‌اندازیم.

تحلیل قیمت بیت کوین SV
نمودار هفتگی بیت کوین SV و الگو نموداری ایجاد شده در آن

الگوهای نموداری از ابزارهای قدیمی و بسیار قوی در بین ابزارهای تحلیل تکنیکال بوده که در دوره آموزش تحلیل تکنیکال در بازار ارزهای دیجیتال به آن پرداخته‌ایم. به‌هرروی در نمودار بیت کوین SV و در تایم‌فریم هفتگی شاهد الگوی کف دوگانه یا کف دوقلو هستیم. این الگو، یک الگوی بازگشتی معتبر است که در انتهای روند نزولی تشکیل می‌شود. دو کف این الگو دقیقا بر روی حمایت 77 دلار تشکیل شده است( البته در دیگر صرافی‌های کف اول تا 66 دلار نیز پایین رفته است، اما این خللی در الگو ایجاد نمی‌کند). قیمت پس از شکستن خط گردن این الگو (155 دلار) این الگو را تکمیل کرده است و تارگت این الگو 230 دلار می‌باشد. در اینجا تحلیل تکنیکال به شما دو پیشنهاد را می‌دهد:

  • A: خرید در کف 77 دلار با حد ضرر زیر 77 دلار و به فرض تشکیل الگوی کف دوگانه در انتهای روند نزولی (قبل از اینکه الگوی تکمیل شود) و نگهداری تا 155 دلار و فروش آن، منتظر ماندن برای واکنش قیمت به مقاومت خط گردن الگو و در صورت شکست الگو، در پولبک(در نمودار روزانه این پولبک را نشان خواهیم داد)،دوباره خرید انجام شود تا رسیدن به تارگت 230 دلار. در صورت استفاده از این پلن خرید، نزدیک به 130 تا 140 درصد سود کسب می‌شود.
  • B: خرید پس از شکست خط گردن 155 دلار و تکمیل الگو، در این صورت سود 50 درصدی کسب می‌شد.

پس تا اینجا و با توجه به نمودار هفتگی ما اطلاع از شروع روند صعودی و پایان روند نزولی داشتیم و کاملا قابل پیش‌بینی بوده است. اما نمودار روزانه بیت کوین SV نیز رفتار جالبی در زمان رسیدن به مقاومت خط گردن الگوی خود داشته است.

قیمت بیت کوین SV
نمودار روزانه قیمت بیت کوین SV

همانطور که در تصویر مشخص است. قیمت در زمان رسیدن به مقاومت خط گردن الگو کف دوگانه، متوقف شده و پس از شکست مقاومت به آن پولبک زده و مجددا به روند صعودی خود ادامه داده است.

نتیجه

تارگت‌ها را فاندامنتال تعیین می‌کند اما مسیر رسیدن به تارگت‌ها را تکنیکال تعیین خواهد کرد.

همانطور که مشاهده می‌کنید، شما بدون اطلاع از اتفاقات فاندامنتالی و حواشی این ارز دیجیتال، می‌توانستید با تکنیک‌های تکنیکالی بخشی از این رشد قیمت را کسب کرده و سود ببرید.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط