بررسی ارز تازه اضافه شده به بایننس: ارز دیجیتال SOL

ارز دیجیتال سولانا SOL

ارز SOL متعلق به پروژه سولانا (Solana) به تازگی به لیست معاملات بایننس اضافه شده است. در این مطلب به معرفی این ارز پرداخته شده و پتانسیل آن برای سرمایه‌گذاری بررسی شده است.

پارامترهای کلیدی پروژه سولانا (Solana)

 • سولانا (Solana) یک شبکه بلاکچین تک لایه و پرسرعت است. در حال حاضر حداکثر ظرفیت این شبکه 65 هزار تراکنش در ثانیه با بلاک‌تایم 400 میلی ثانیه است. ارز این شبکه SOL نام دارد.
 • اکثر افراد تیم این پروژه سابقه فعالیت در شرکت کوالکام (Qualcomm) را دارند. این افراد با پروژه‌هایی نظیر FireFox OS ارتباط تنگاتنگی داشته‌اند.
 • در زمان نگارش این مطلب، بلاکچین این پروژه دارای بیش از 80 تایید‌کننده (Validator) است و تعداد اعضای فعال انجمن این پروژه در شبکه‌های اجتماعی نظیر تلگرام، ردیت و توئیتر بیش از 50000 نفر است.
 • این پروژه توانسته است از طریق سرمایه‌گذاری شرکت‌های مختلف نظیر Muticoin Capital، Foundation Capital و … بیش از 25 میلیون دلار جذب نماید.

پارامترهای کلیدی ارز SOL

 • ساپلای کل (Total Supply): تعداد 500000000 واحد SOL
 • ساپلای در گردش (Circ. Supply): تعداد 8000000 واحد SOL معادل 1.6 درصد
 • وبسایت پروژه: https://solana.com/

سولانا چیست؟

سولانا یک شبکه مبتنی بر بلاکچین است که در سال 2017 توسط اعضای سابق شرکت‌های کوالکام، اینتل و دراپ‌باکس راه‌اندازی شده است. پروتکل این شبکه بر مبنای الگوریتم اجماع اثبات سهام محول شده (DPoS) است و تمرکز آن روی افزایش مقیاس‌پذیری بدون کاهش امنیت و تمرکززدایی است. به صورت کلی هدف از این پروژه پشتبانی از نرم‌افزارهای بلاکچینی با سرعت بالا برای سیستم‌های مالی در سطح بین المللی است.

نقاط قوت پروژه

 • مقیاس‌پذیری: سولانا با حفظ بلاک‌تایم 400 میلی‌ثانیه‌ای، قادر به پشتیبانی بیش از 50 هزار تراکنش در ثانیه است.
 • تمرکززدایی: با استفاده از یک پروتکل منحصر به فرد به نام Turbine، این شبکه قادر به میزبانی هزاران گره است.
 • کارمزد پایین: کارمزد تراکنش در این شبکه به ازای هر 1 میلیون تراکنش برابر با 10 دلار است.

عرضه اولیه

ارز SOL توکن محلی شبکه بلاکچینی سولانا (Solana) است. همانطور که بیان شد، این شبکه از الگوریتم اجماع اثبات سهام استفاده می‌نماید، لذا این شبکه به افرادی که این ارز را نگهداری نمایند پاداش می‌دهد. برای افزایش امنیت، تمامی کارمزد‌های پرداختی که از طریق SOL محاسبه می‌گردد، پس از دریافت سوزانده می‌شود که این امر منجر به کاهش ساپلای کل در طول زمان می‌شود. ترکیب این دو ویژگی منجر به افزایش قیمت این ارز در درازمدت می‌شود.

در زمان نگارش این مطلب، حدود 4 درصد از کل ساپلای ارز SOL در گردش است که این مقدار برابر با 20 میلیون واحد SOL است. در تصویر پایین، نمودار نحوه توزیع این ارز در طول زمان را ملاحظه می‌نمایید:

ارز دیجیتال Sol و سولانا Solana
توزیع زمانی ارز SOL

موارد استفاده از توکن SOL

 • استیکینگ: با نگهداری و استیکینگ این توکن می‌توان ضمن کمک به شبکه، به صورت دوره‌ای ارز SOL دریافت نمود.
 • کارمزد تراکنش: برای استفاده از این شبکه و ایجاد قرارداد هوشمند و انجام تراکنش، کاربر باید کارمزد را از طریق ارز SOL پرداخت نماید.
 • اجماع: در آینده امکان رای‌دهی در شبکه فقط از طریق دارا بودن ارز SOL مقدور خواهد بود.

نقشه راه

در تصویر زیر، نقشه راه منتشر شده و زمان‌بندی آن را ملاحظه می‌نمایید:

نقشه راه پروژه سولانا
نقشه راه پروژه سولانا (Solana)

همانطور که مشخص است، نسخه اصلی این شبکه در سه ماهه سوم سال 2020 (تابستان 99) منتشر خواهد شد. تاکنون تمام وعده‌های نقشه راه به جز یک مورد بدون تاخیر انجام شده است.

شرکاء تجاری

این پروژه دارای شرکای تجاری متعددی است که مطرح‌ترین آن، پروژه چین لینک (ChainLink) می‌باشد. در تصویر زیر تمامی شرکاء تجاری این پروژه را ملاحظه می‌نمایید:

ارز دیجیتال SOL و سولانا
شرکاء تجاری پروژه سولانا (Solana)

ارزیابی اختصاصی ایران کریپتوکارنسی

همانند سایر پروژه‌های جدید، قیمت ارز SOL نیز دارای نوسانات بسیاری است. در حال حاضر قیمت این ارز برابر با 1 دلار می‌باشد که با در نظر گرفتن ساپلای در گردش 4 درصدی، ارزش بازار پروژه سولانا برابر با 20 میلیون دلار می‌باشد و این یک مقدار متوسط و معقول است. اما باید به خاطر داشت که همانطور که در بخش عرضه اولیه به تصویر کشیده شده است، در پایان سال 2020 شاهد عرضه گسترده این ارز به بازار خواهیم بود، به طوری که به یک باره تعداد کل توکن‌های در گردش از حدود 70 میلیون واحد SOL به بیش از 450 میلیون واحد افزایش می‌یابد. این عرضه می‌تواند منجر به دامپ و افت شدید قیمت گردد.

از طرفی، سولانا اولین پروژه‌ای نیست که چنین اهدافی دارد و روی بایننس لیست شده است. در طول یکی دو سال گذشته پروژه‌های متعددی از جمله Elrond، Celer، Perlin و …. با تمرکز بر روی تکنولوژی بلاکچین و بهبود آن ارائه شدند اما به لحاظ قیمتی شکست خوردند. فقط معدود ارزهایی مانند WRX بودند که به سبب ماهیت کاربردی آن‌ها، به لحاظ قیمتی رشد بالایی را ثبت نمودند.

به صورت کلی، این ارز ممکن است همانند اکثر ارزهای تازه، در کوتاه مدت سود زیادی را تولید نمایند. اما در بلندمدت بهتر است نسبت به سرمایه‌گذاری در آن جانب احتیاط را رعایت کرد.

3+
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط