همکاری 6 بانک مرکزی دنیا در مورد ارزهای دیجیتال

ارز دیجیتال بانک مرکزی

بانک‌های مرکزی کانادا، انگلیس، ژاپن، اتحادیه اروپا، سوئد و سوئیس به همراه بانک تسویه حساب‌های بین المللی (BIS) برای تحقیقات در مورد ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) همکاری خواهند کرد.

بر اساس خبر منتشر شده توسط بانک مرکزی انگلیس در روز 21 ژانویه (1 بهمن)، موسسات فوق‌الذکر تجربیات خود را به منظور انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به اشتراک خواهند گذاشت. در این خبر آمده است:

این گروه موارد استفاده از CBDC را ارزیابی خواهند کرد. موضوعات مورد بررسی شامل مباحث طراحی اقتصادی، عملی و فنی می‌باشد که با محوریت پرداخت‌های برون مرزی صورت خواهد پذیرفت. این گروه با نهادها و انجمن‌های مربوطه (به خصوص هیئت CPMI) برای زیر ساخت های بازار همکاری خواهد کرد.

کرسی ریاست این گروه به طور همزمان در اختیار “بنویت کوئره” مدیر بخش نوآوری BIS و “جان کانلیف” قائم مقام بانک مرکزی انگلیس خواهد بود. نمایندگان بانک‌های مرکزی کشورهای ذکر شده نیز در این گروه حضور خواهند داشت.

بانک‌های مرکزی توسعه ارز دیجیتال را دنبال می‌کنند

تعدادی از بانک‌های مرکزی در سطح دنیا مطالعات و تحقیقات خود را برای بکارگیری ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) آغاز کرده اند. اواخر دی ماه 98 بود که “کریستین لاگارد” رئیس بانک مرکزی اتحادیه اروپا از تلاش موسسات بانکی برای توسعه CBDC استقبال کرد. لاگارد اذعان نمود که افزایش تقاضا برای پرداخت‌های سریع‌تر با کارمزد پایین باعث تشکیل یک کارگروه ویژه به منظور بررسی ابعاد استفاده از CBDC در بانک مرکزی اتحادیه اروپا شده است.

کریستین لاگارد

اوایل زمستان 98 بود که بانک مرکزی چین با انتشار یک اعلامیه خبر از اتمام توسعه ارز دیجیتال بانک مر‌‌‌‌کزی این کشور داد و اعلام کرد که به زودی یوان دیجیتال وارد سیستم بانکی این کشور خواهد شد. پیش‌تر نیز بانک ‌‌‌‌مرکزی کشورهای فرانسه، آلمان، لیتوانی، ژاپن و سنگاپور نیز خبر از آغاز توسعه ارز دیجیتال بانک مر‌‌‌‌کزی (CBDC) دادند.

بکارگیری تکنولوژی بلاکچین در سیستم‌های مالی دولتی می‌تواند باعث آشنایی بیش از پیش مردم با این تکنولوژی شود. اما دولت‌ها کماکان می‌کوشند تا ارزهایی متمرکز تولید کنند، چیزی که بر خلاف ماهیت بلاکچین است.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط