دادگاه دیجیتال مبتنی بر بلاکچین در ژاپن طراحی خواهد شد

دادگاه دیجیتال مبتنی بر بلاکچین

براساس بیانیه‌ای در تاریخ 6 آوریل، گروهی از محققان یک مکانیزم مبتنی بر بلاکچین برای انجام وظایف قانونی در به اصطلاح یک “دادگاه دیجیتال”، ابداع کرده‌اند.

اساتید هیتوشی ماتسوشیما از دانشگاه توکیو، و شونیا نودا از دانشگاه بریتیش کلمبیا رهبری این پروژه را بر عهده داشتند که هدف آن حل و فصل اختلافات حقوقی بدون نیاز به “روند قانونی پرهزینه” است.

در این اطلاعیه، دانشگاه توکیو توضیح داده که این امر می‌تواند باعث توسعه ی ایده‌های موجود برای قراردادهای هوشمند و بدون مدیریت متمرکز باشد.

مزایا و چالش های یک دادگاه دیجیتال

این دانشگاه می‌گوید منفعت این سیستم این است که اکثر مراحل دور از بلاکچین اتفاق می‌افتد که فقط برای نگهداری سوابق طرفین درگیر در اختلاف، فراخوانده می‌شود.

پروفسور ماتسوشیما جزئیات بیشتری در مورد طراحی مکانیسم دادگاه مبتنی بر بلاکچین ارائه داد و گفت:

در مورد نقض مشکوک توافق نامه، افراد درگیر نظرات خود را به این دادگاه دیجیتال ارسال می کنند. دادگاه به طور الگوریتمی نظرات طرفین و قاضیانی را که توافق آنها را نقض کرده اند جمع می کند. اگر دادگاه دیجیتالی قضاوت کند که یک طرف توافق را نقض کرده، با بازپرداخت سپرده ای که در موافقت‌نامه اولیه انجام شده است، جریمه می‌شود.

با این حال، آن‌ها روشن می‌کنند که یک عامل کلیدی وجود دارد که باید در این مکانیسم با آن روبرو شوند. به گفته محققان، این فناوری به دلیل ماهیت غیرمتمرکز، واکنش‌های بدی را دریافت کرده است. در واقع، محققان ابراز نگرانی كردند كه دادگاه دیجیتال برای همین موضوع باز شده است.

ماتسوشیما در پاسخ به چنین نگرانی‌هایی اظهار داشت:

بلاکچین از بعضی جهات شمشیر دو لبه است. اما این نوع سیستم نشانگر طلوع یک الگوی اقتصادی جدید است که به‌جای ترسیدن و نادیده گرفتن، باید آن را پذیرفت و مورد بررسی قرار داد.

موارد مثال قبلی

مکانیسم “دادگاه دیجیتال” در جهان جدید نیست. کوین تلگراف در تاریخ 12 فوریه گزارش کرده بود که دادگاه آراگون یک دادگاه آنلاین غیرمتمرکز را راه اندازی کرده است.

در آن زمان، تیم پشت طراحی این سیستم با هدف از بین بردن اختلافات “موانع مصنوعی سنتی مانند حوزه های قضایی ملی یا مرزهای یک کشور واحد” به عنوان یک واسطه، تشکیل شد.

0
برچسب‌ها:
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط