کاهش درآمد ماینرها نشان از نزدیک شدن بیت کوین به کف قیمت خود است؛ روند صعودی آغاز خواهد شد؟

درآمد ماینرهای بیت کوین

روند نزولی درآمد ماینرهای بیت کوین و رسیدن آن به سطح درآمدها در سال 2019 نشان دهنده یک کاهش چشم گیر در درآمد ماینرها تحت تاثیر هاوینگ بیت کوین است.

درآمد ماینرهای بیت کوین کاهش یافته و برای دومین بار در سال 2020 به رقمی نزدیک به اوایل سال 2019 رسیده است. تا کنون هر زمان که درآمد ماینرها به پایین‌ترین میزان خود در طی چند سال رسیده، شاهد آغاز یک روند صعودی برای بیت کوین بوده‌ایم.

آخرین باری که درآمد روزانه ماینرهای بیت کوین در حدود 7 میلیون دلار بود، به تاریخ 13 مارس 2020 برمیگردد. در آن زمان، به دنبال لیکویید شدن بیش از یک میلیارد دلار در پوزیشن‌های لانگ، قیمت بیت کوین در صرافی بیتمکس به پایین ترین حد خود یعنی  3600 دلار رسیده بود.

پس از افت درآمد ماینرهای بیت کوین در 13 مارس، قیمت بیت کوین از 3600 دلار به بیش از 10،000 دلار  رسید. یعنی در طول یک ماه و نیم رشدی تقریبا 177 درصدی را تجربه کرد.

کاهش درآمد ماینرهای بیت کوین به درآمد اوایل سال 2019
کاهش درآمد ماینرهای بیت کوین به درآمد اوایل سال 2019

بیت کوین ممکن است در ماه‌های آینده روند مشابهی را دنبال کند

کاهش شدید درآمد ماینرهای بیت کوین نشان دهنده آن است که به دلیل شرایط نامطلوب در بازار، ماینرهای اور لوریج شده (over-leveraged miners) در حال سرمایه گذاری هستند.

از 12 مارس تا 13 مارس و تنها در مدت زمان 24 ساعت، درآمد ماینرها در نتیجه افت 50 درصدی قیمت بیت کوین، کاهش یافت. به نظر می رسد که این کاهش درآمد ماینرها، در نتیجه تاثیر مستقیم هاوینگ بر اکوسیستم استخراج است.

پیش از هاوینگ، ماینرها در حدود 1800 واحد بیت کوین در روز درآمد کسب می کردند. در حال حاضر انتظار می رود که ماینرها روزانه حدود 900 بیت کوین تولید کنند.

البته در حال حاضر قیمت بیت کوین در سطحی مشابه با قبل از هاوینگ است. برای ماینرهای کوچک یا ماینرهای اور لوریج شده، کاهش قیمت بیت کوین به دنبال رویداد هاوینگ می تواند منجر به تعطیلی موقت عملکرد آنها شود.

به طور معمول، این پایین ترین نرخ استخراج بیت کوین است، چراکه نشانگر “ترس شدید” در بازار است. با کاهش پاداش استخراج بیت کوین، برخی از ماینرها به دلیل سودآور نبودن فرآیند استخراج، فعالیت خود را متوقف کردند. بنابراین، بیت کوین می تواند شاهد نوسانات کوتاه مدت باشد، چراکه داده های درون زنجیره‌ای حاکی از آن است که قبل از شروع چرخه جدید بازار صعودی، باید یک افت فزاینده را تجربه کنیم.

دیگر شاخص‌های کلان نیز حاکی از صعودی شدن روند هستند

ضریب پیول (Puell Multiple)، یک شاخص کلان که از صدور روزانه بیت کوین برای سنجش روند بازار استفاده می کند، نشان می دهد که بیت کوین در حال نزدیک شدن به کف قیمت خود است.

اندیکاتوری که نشان میدهد بیت کوین به کف قیمت خود نزدیک شده است
اندیکاتوری که نشان میدهد بیت کوین به کف قیمت خود نزدیک شده است

در حالی که ضریب پیول نشان می دهد که ممکن است در کوتاه مدت با یک پولبک کوچک دیگر مواجه شویم، اما روند فعلی نشان می دهد که یت کوین ب در حال حرکت به سمت یک روند صعودی مشابه سال 2018 است، روندی که در اوایل سال 2019 نیز شاهد آن بودیم.

از اوایل تا اواسط سال 2019، قیمت بیت کوین از 4000 دلار به 14000 دلار افزایش یافت. داده های مختلف درون شبکه ایی حاکی از آن است که درحال حاضر بیت کوین سیگنال‌های مشابهی را از خود نشان می دهد.

اندیکاتورهای تکنیکالی همچون اندیکاتور RSI (شاخص قدرت نسبی) و اندیکاتور مک دی (MACD) برای تایم فریم های طولانی مدت نیز، نشان می دهند که علیرغم افزایش قیمت 160 درصدی، بیت کوین هنوز به قیمت اوج خود نزدیک نشده است. موهیت سوروت، یکی از شرکای سرمایه گذار Bitazu Capital گفته است که:

توجه داشته باشید که این بالا و پایین شدن چرخه بیت کوین چگونه برای به اوج رسیدن نوسانات عمل می کنند؟ با یک نگاه ساده می توانید بفهمید که این قیمت 10هزار دلاری،  تنها یک جهش جزئی بوده است.

شاخص نوسان نشان میدهد که بیت کوین هنوز به بالاترین قیمت خود نرسیده است
شاخص نوسان نشان میدهد که بیت کوین هنوز به بالاترین قیمت خود نرسیده است

همانطور که می دانید قیمت بیت کوین  از 13 مارس تقریباً سه برابر شده و از 3،600 دلار به 10855 دلار رسیده است. اما شاخص ها دقیقاً ساختار رسیدن قیمت بیت کوین به اوج خود را نشان نمیدهند.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط