زی کوین

زی کوین

زی کوین ارز دیجیتالی غیرمتمرکز است که از گواه رمزنگاری بدون دانش برای فراهم آوردن تراکنش های ناشناس استفاده می کند. پروتکل زی کوین، بر اساس مقاله تحقیقی که پیشنهاد ارتقای ناشناس بودن تراکنش ها را برای بیت کوین مطرح کرد، شکل گرفت. بعدها این مقاله توسط بنیان گذار Vertcoin استفاده شد و به این شکل زی کوین، خلق شد.

امنیت و حریم شخصی به قدری در جامعه ارزهای دیجیتال اهمیت دارد که طبقه ی جدیدی از ارزها به نام کوین های “حریم شخصی” به وجود آمده است. زی کوین، زی کش، مونرو و Pivx چند نمونه از آنها هستند. با این حال همه ی آنها از پروتوکل زیروکوین استفاده نمی کنند.

این کوین با استفاده از رمزنگاری پیشرفته و شبه نام ها، مانعی ریاضی که حل آن برای کامپیوترهای مدرن سخت باشد، می سازند. با این حال تنها به این دلیل که از ناشناس بودن حمایت می کنند، دلیل بر حمایتشان از فعالیت های غیر قانونی نمی باشد.

حریم شخصی موضوعی مهم در اینترنت است، ولی کیفیت آن بستگی به قواعد ریاضی پشتش دارد. رمزنگاری RSA که توسط کوین های حریم شخصی مانند زی کوین استفاده می شود از طرف پردازش کوانتومی مورد تهدید قرار گرفته اند. به همین دلیل است که تیم زی کوین، مرتبا به دنبال راه های جدید برای افزایش ناشناس بودن هستند.

خلاصه ای از زی کوین

موجودی کل زی کوین، 21 میلیون و 400 هزار XZC می باشد. زی کوین در سپتامبر 2016 و پس از تولید اولین بلاکش، منتشر شد. 14 درصد از زی کوین استخراج شده تا سال 2020، در اختیار بنیان گذار قرار خواهد گرفت. حدود 43 درصد بین سرمایه گذاران و تیم زی کوین و 14 درصد نیز به پورامین اینسوم تعلق گرفته است. زی کوین، با استفاده از کلید رمزنگاری RSA که برای تولید زیروکوین استفاده می شود، خرج و نابود می شود. این کار با کارمزد تراکنش 0.01 زی کوین، انجام می شود. در واقع این زیروکوین ها هستند که منتقل می شوند و اینکه کدام زی کوین، به کدام تراکنش متصل است را پنهان می کنند.

زی کوین، از طریق الگوریتم استخراج گواه اثبات کار MTP ماین می شود. این الگوریتم، مقاوم در برابر ASIC ها می باشد، به این معنی که می توان با استفاده از کانپیوترهای خانگی نیز استخراج انجام داد. زمان پردازش بلاک زی کوین، حدودا 5 دقیقه است که به ازای هر بلاک نیز 25 کوین پاداش دریافت خواهد شد.

زی کوین، توسط صرافی های متعددی مانند بایننس، بیت رکس و هوبی گلوبال عرضه می شود. برای ذخیره زی کوین، باید از کیف پول رسمی زی کوین، استفاده کنید. همچنین از کیف پول چند ارزه ی Coinomi نیز می توانید استفاده کنید.

نکات مهم درباره ی زی کوین

از لحاظ بنیادی زی کوین، مشابهت های زیادی با ارزهای دیجیتال اصلی مانند بیت کوین و لایت کوین دارد. این ارز بر روی شبکه ای غیرمتمرکز از نودهای مجزا به نام زی نودها اجرا می شود. هر زی نود یک کپی کامل از بلاک چین را داشته و تراکنش های جدید را به ازای 30 درصد از کوین های ماین شده پردازش می کند.

راندن یک زی نود، نیازمند داشتن سهمی برابر با 1000 XZC می باشد. این بنیاد همچنین شدیدا مخالف با استخراج به وسیله ASIC ها می باشد. چرا که این دستگاه ها می توانند باعث ایجاد تمرکز در شبکه شده و آن را در معرض حمله 51 درصدی قرار دهند. الگوریتم MTP استفاده شده در زی کوین، نیازمند حافظه ی بالایی است.

با وجود ریسک های محتمل در معماری بلاک چین زی کوین، شدیدا متمرکز بر رمزنگاری RSA برای ایمن سازی تراکنش های کاربرانش است. RSA همچنین نامتقارن است، بدین معنا که با استفاده از کلیدی عمومی رمزنگاری انجام می شود ولی این رمز تنها با استفاده از کلید خصوصی باز می شود.

سخن آخر

زی کوین، یکی از ده ها کوین حریم شخصی است که بر اساس پروتکل زیروکوین ایجاد شده است. این ارز از ترکیبی از روش های امنیتی برای ناشناس کردن تراکنش ها استفاده می کند.

زی کوین، با استفاده از الگوریتم گواه اثبات کار MTP استخراج می شود. این الگوریتم برای CPU ها مناسب بوده و در برابر ASICها مقاوم است.

زی کوین، نیز مانند بیت کوین و لایت کوین، ارز دیجیتال اصلی و خام است و تنها به منظور استفاده به عنوان ارزی دیجیتال ایجاد شده است.

با علم به این موارد، از زی کوین، به احتمال فراوان تا زمانی که به تراکنش های ناشناس نیاز باشد، استفاده خواهد شد. با جابجایی دارایی ها بین پروتوکل های زیروکوین، می توانید بطور موثر ردپای خود را پاک کنید، ولی در مورد داده های بزرگ، هیچوقت نمی توان فهمید که آیا راه دیگری برای ردیابی آن هست یا خیر.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *