زی کش

زی کش

برای توضیح ارز دیجیتال زی کش می توان اینگونه گفت که اکثر بحث های در مورد ارزهای دیجیتال معمولا با بیت کوین شروع شده و به آن ختم می شوند. ولی این ارز دیجیتال اصلی از مشکلات عدیده ای رنج می برد. در کنار کارمزد بالای تراکنش ها، بیت کوین نقص های امنیتی بنیادی دارد. ایده ی یک بلاک چین عمومی و شفاف بسیار جذاب است،‌ ولی درک مدرن از حریم شخصی را به چالش می کشد. با اینکه ممکن است فعالیت های مجرمانه را کاهش دهد، مخابره تراکنش های مالی به راحتی می تواند باعث ایجاد مشکل شود.

زوکو ویلکاکس، بنیان گذار زی کش، گفته است:

زی کش بلاک چین و ارز دیجیتالی جدید است که اجازه انجام تراکنش های شخصی را در یک بلاک چین عمومی می دهد. این به کسب و کارها، مصرف کنندگان و اَپ های جدید اجازه می دهد بتوانند کسانی را که توانایی دیدن جزئیات تراکنش هایشان را دارند، انتخاب کنند.

زی کش ارز دیجیتال و بلاک چینی متمرکز بر حریم شخصی است که در پاسخ به نواقص بیت کوین به وجود آمد. این ارز از الگوریتم مشابه بیت کوین استفاده می کند با این تفاوت که آن را قادر می سازد پردازش هایی نیمه شفاف انجام دهد. در این مدل، داده های تراکنشی کاربر بصورت گزینشی پخش می شود.

بنیان زی کش در زیروکوین (Zerocoin) ریشه دارد که در سال ۱۹۸۰ توسعه یافته شده بود. زیروکوین توسط متیو گرین، پروفسوری در دانشگاه جان هاپکینز خلق شده بود. زیرو کوین از تکنیک ریاضی پیچیده ای به نام اثبات دانش صفر، به منظور انجام تراکنش ها در بلاک چین استفاده می کرد. گواه ها اطمینان حاصل می کردند که محتوای تراکنش ناشناس بماند، با وجود اینکه خود تراکنش در بر روی دفترکل توزیع شده قابل مشاهده بود.

ولی این نسخه از زیروکوین دارای کمبودهایی بود. اول، ماهیت سنگین آن از نظر نیاز به قدرت پردازشی CPU بود. حجم متوسط تراکنش ها با استفاده از زیروکوین حدود ۴۵ کیلوبایت بود که ۴۵ میلی ثانیه تاییدشان طول می کشید. دوم، این مدل پیاده سازی، کارکردی محدود داشت. کاربران محدود به انتقال مقادیر از پیش تعریف شده در سیستم بودند. به علاوه، سیستم دارای یک ارز دیجیتال بومی نبود و فراداده ها را از دفترکل عمومی پنهان نمی کرد.

زی کش ادعا می کند که با استفاده از zk-SNARK، گواه بدون دانشی که خلاصه و مفید بوده و تایید آن راحت می باشد، نواقص زیروکوین را برطرف کرده است. این گواه اجازه انجام تراکنش ها، بدون فاش کردن محتوایش را می دهد.

یکی دیگر از ویژگی های زی کش، برابر بودن تمام توکن ها با دیگری می باشد. این بدان معناست که بدون توجه به تاریخچه تراکنش، تمام توکن های زی کش ارزشی برابر دارند.

کاربردهای زی کش

با اینکه ماهیت غیرمتمرکز و شفاف ارزهای دیجیتال کاربردهای متعددی برای مصرف کنندگان دارد، استفاده از آنها در اکوسیستم مالی مشکلاتی در بر دارد. دلیل آن این است که شفافیت کامل با پنهان کاری ذاتی یک سیستم مالی در تضاد است. اگر تراکنش های شامل موقعیت های بازار و موجودی ها قرار بود عموم شوند، بازی دادن سیستم بین رقبا بسیار راحت می شد.

به این دلیل، زی کش ادعا می کند که دفترکل توزیع شده ی جدیدی به نام “لایه امنیتی بدون دانش” ابداع کرده است. این مدل را می توان بر روی بلاک چین های کنونی پیاده کرد. این مدل از تراکنش های نیمه شفاف پشتیبانی می کند که می توان از آنها در مارکت پِلِیس های مالی استفاده کرد. سازمان مالی قدرتمند JPMorgan Inc.، هم اکنون در همکاری با زی کش به توافق رسیده و به دنبال استفاده از آن در دفترکل توزیع شده سازمانی خود، Quorum، می باشد.

یکی دیگر از کاربردهای زی کش در محافظت از داده های مشتریان است. تراکنش های مالی در بلاک چین های عمومی شفاف هستند و در نتیجه احتمال دستکاری آنها توسط واسطه گران کمتر است. با این حال این باعث می شود تمام اطلاعات مربوط به تراکنش های مالی شفاف شود. استفاده از گواه بدون دانش، به کاربران اجازه می دهد تراکنشی را بدون مشاهده محتوای آن ببینند.

زی کش در بازار

بلاک اولیه زی کش برای اولین بار در ۲۸ اکتبر ۲۰۱۶ استخراج شد. در حال حاضر این ارز در صرافی های دیجیتال بسیاری مانند هوبی، بایننس و جِمینی قابل معامله است.

در کنار شراکت هایی در این صنعت، سرمایه گذاران نیز نسبت به آن اظهار علاقه کرده اند. طی نوشته ایتوسط متیو بِک، دو دلیل محبوبیت برای زی کش وجود دارد. اول، شباهت آن به بیت کوین است. این بدان معناست که شباهت ساختاری این دو ممکن است باعث شود زی کش نیز تبدیل به ذخیره ارزش شود. دوم، تاکید آن بر حفظ حریم شخصی است. دلیل سومی نیز وجود دارد که همان برابری تمام توکن های زی کش با یکدیگر می باشد.

سخن نهایی

زی کش، ارز دیجیتال و بلاک چینی است که به منظور رفع نواقص امنیتی بیت کوین طراحی شده است. به دلیل استفاده از مدل گواه بدون دانش برای تایید تراکنش ها، بلاک چین زی کش کاربردهای عملی برای کسب و کارها و سازمان های بزرگی دارد که به دنبال ترکیب مزایای تکنولوژی بلاک چین و حریم شخصی می باشند.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *