ویوز

ویوز

یکی از موفق ترین بلاک چین ها از نظر کمپین تامین مالی جمعی، ویوز است که توانسته است توکن WAVES خود را در میان 50 ارز دیجیتال برتر قرار دهد. امروزه از این ارز توسط متخصصان و تازه کارها برای ساخت دارایی های دیجیتال خود و مدیریت کمپین های تامین مالی جمعی استفاده می شود. هر توکن ساخته شده به این شکل را می توان با WAVES مبادله کرد.

این پلتفرم که توسط الکساندر ایوانوف در سال 2016 ساخته شده است، به سرعت تبدیل به مبنای مقایسه در Kickstarter و در حوزه ارزهای دیجیتال شد. پلتفرم وِیوز به خاطر صرافی غیرمتمرکز DEX شهرت یافته است و تبدیل اولین سرویسی شده است که به کاربران اجازه می دهد بدون نیاز به ارز واسطه، توکن خرید و فروش کنند.

وِیوز کوین درباره چیست؟

پروژه ارز دیجیتال ویوز توسط ایوانوف در سال 2016 ساخته شد و به دنبال در دسترس قرار دادن فرآیند عرضه توکن شخصی سازی شده برای همه بود. در ژوئن 2016، عرضه اولیه این ارز با 16 میلیون دلار سرمایه گذاری به پایان رسید. این عرضه اولیه از موفق ترین ها در نوع خود بود.

ویوز که به عنوان پلتفرم ارز دیجیتال برای تامین مالی جمعی عمل می کند، به هر کاربری این توانایی را می دهد تا ارز دیجیتال شخصی خود را عرضه کرده، با فروش آن سرمایه جذب کند و آن را در قبال WAVES به فروش برساند. تمام توکن های جدید که می خواهند عمومی شوند را می توان از طریق WavesGo، که جستجوگر اختصاصی بلاک چین ویوز است، پیدا کرد. با اینکه کوین هایی که بر اساس این بلاک چین ساخته می شوند بعضی کارکردها را ندارند، می توان آنها را به سادگی با توکن WAVES مبادله کرد.

یکی دیگر از نقاط قوت ویوز این است که به صورت کامل بر روی کامپیوتر دانلود نمی شود. بلکه متکی بر نودها در اجرا، تایید و تعامل در شبکه می باشد.

این قابلیت به لطف معماری دو سطحی حاصل شده است. نیازی به مشاهده ی وضعیت تراکنش ها نیست چرا که وضعیت کنونی بررسی شده است. از پلتفرم Scorex به منظور تسهیل فرآیند تایید استفاده می شود. تعاملات با پلتفرم، می تواند از طریق افزونه ای در کروم انجام شود.

ارزش ویوز

هدف اصلی ویوز، ایجاد توکن های کاربردی شخصی سازی شده (CAT) است. از این پلتفرم برای عرضه دارایی های دیجیتال شخصی و سامان دهی به کمپین های تامین مالی جمعی استفاده می شود. در ابتدا عرضه یک توکن، هزینه ای برابر با 1 توکن ویوز دارد. هیچ زبان برنامه نویسی برای استفاده از پلتفرم لازم نیست، در نتیجه هر فردی می تواند به آن دسترسی داشته باشد.

پلتفرم مبادلات غیرمتمرکز DEX نیز بسیار مهم است. در کنار گزینه های مبادلاتی بین بیت کوین، اتریوم و ویوز، گزینه های نقدی نیز داشته و از ارزهای دیجیتال بسیاری پشتیبانی می کند. با اینکه روند شناخت مشتری (KYC) واجب است، تمام تراکنش های انجام شده از طریق DEX ناشناس هستند.

بررسی بلاک چین ویوز

طبق برگه ی سفید ویوز، این پلتفرم بلاک چینی غیرمتمرکز است که سرویس هایی برای توکن ها و تراکنش های بلاک چین ارائه می دهد. این پلتفرم متن باز بوده و کد آن در Github منتشر می شود. این پلتفرم کاربران را قادر می سازد دارایی های دیجیتال ساخته و بر تراکنش های ایجاد شده از طریق افزونه ها که نیازمند بروزرسانی هسته سیستم نیست، تمرکز دارد. در نتیجه کاربران نیازی به حمایت از فورک سخت کد هسته پیدا نخواهند کرد. ویوز از پروتکل گواه اثبات کار بر روی شبکه اصلی استفاده می کند که باعث در دسترس قرار گرفتن ظرفیت های فنی برای مشتریان می شود.

از سال 2018، قابلیت پشتیبانی از قراردادهای هوشمند برای ویوز ایجاد شده و قابلیت های دیگری مانند آدرس های چند امضائی، فریزکردن توکن ها، atomic swaps، رای دهی و اوراکل ها را نیز دارد. با استفاده از پروتوکل گواه اثبات کار اجاره ای، کاربران می توانند ظرفیت های فنی خود را مدیریت کرده و امنیت و سرعت شبکه را ارتقا دهند.

با اینکه توکن ویوز غیر قابل استخراج است، نوع دیگری پاداش در این سیستم وجود دارد. ماینرها باید حداقل 10000 توکن ویوز در اکانت خود داشته باشند. آنها با حمایت از بلاک چین، توکن MRT دریافت می کنند که با هر 50000 بلاک ساخته شده، 5 عدد کاهش می یابد. در کنار استخراج، کاربران ویوز می توانند به روش های زیر نیز پاداش دریافت کنند:

  • کارمزد تراکنشهای انجام شده بر روی پلتفرم
  • کمیسیون تراکنش های پرداخت با توکن هایی از پروژه های دیگر

مسیر آینده ی ویوز

در ژانویه 2019، تیم توسعه ویوز نقشه مسیر آینده آن را بروزرسانی کرده و اهداف بسیار جدی و مهمی را به آن اضافه کرد. برنامه های آنها در سالهای جاری بیشتر به منظور پیاده سازی زبان قرارداد هوشمند RIDE است:

  • معرفی اَپ های غیرمتمرکز RIDE
  • بهبود در RIDE
  • آزمایش و IDE

چگونه ویوز را ذخیره کنیم؟

کیف پول رسمی ویوز، به شکل افزونه ای بر روی کروم است. کیف پول ویوز از ارزهای نقدی و تعدادی از توکن های دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و غیره پشتیبانی می کند. نسخه دسکتاپ این کیف پول نیز وجود دارد.

این ارز را می توان از طریق صرافی های زیر تهیه کرد:

سخن آخر

ویوز به لطف پلتفرم سریع، ناشناس و بسیار ساده ی خود، از دیگر هم نوعانش متفاوت است. به علاوه این پلتفرم برای شرکت ها و افرادی که توکن های خود را ایجاد می کنند، بسیار ارزشمند است. در کل سرمایه گذاری بر روی این ارز، سرمایه گذاری بلند مدت خوبی خواهد بود. این کوین در میان 50 ارز دیجیتال برتر مانده و هر روز به محبوبیت آن اضافه می شود. به همین خاطر حتی اگر به دنبال ایجاد یک توکن شخصی نیستید، سرمایه گذاری در آن ضرری نخواهد داشت.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *