تزوس

تزوس

تزوس (Tezos) پلتفرمی غیرمتمرکز و خود اصلاح برای ساختن اپلیکیشن های غیرمتمرکز است. این پلتفرم به این طریق مشابه اتریوم است که هر دو بلاک چین از اَپ های غیرمتمرکز ساخته شده توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی می کنند. با این حال تزوس چندین قابلیت منحصر به فرد نیز دارد. مهمترین آنها، هدایت بر روی چِین است که به صاحبان تزوس اجازه می دهد برای تعیین مسیر آینده شبکه رای بدهند.

این قابلیت رای دهی به منظور جلوگیری از جداشدن جامعه و ایجاد فورک های سخت یا کاهش ارزش ارز می باشد. طبیعت خود اصلاح تزوس بدین معنی است که بلاک چین را بسیار ساده تر می توان بروزرسانی کرد.

چه کسانی پشت ایجاد تزوس هستند؟

تزوس توسط زوجی به نام های آرتور و کتلین بریتمن بنیان گذاری شد. ایده ی اولیه از آرتور بریتمن بوده است ولی هر دوی این زوج در دفترشان در سان فراسیسکو بر روی این پروژه کار می کنند.

پروژه تزوس شاهد سرمایه گذاری های قابل توجهی نیز بوده است. تیم دریپر، یکی از سرمایه گذاران معروف، 15 میلیون دلار برای کمک به پرداخت هزینه نگهداری و عملیاتی سازی شبکه سهم داشت و اکنون 10 درصد از سهام Dynamic Ledger Solutions (شرکتی که حق کد تزوس را دارد) را در دست دارد.  در کنار آن، شرکت Polychain Capital نیز مقداری از مبلغ 10 میلیون دلاری مختص به ارزهای دیجیتال خود را در پروژه تزوس سرمایه گذاری کرد. نتیجه عرضه اولیه تزوس، معادل 252 میلیون دلار بیت کوین و اتریوم بود.

هدایتِ بر روی چِین چیست؟

طبق وبسایت این ارز، “در تزوس، تمام سهامداران می توانند در هدایت پروتوکل شرکت داشته باشند”.

هدایت بر چین تا حدودی همانند پروسه های دموکراتیک استاندارد می باشد. برای مثال ابتدا یک توسعه دهنده تغییری را پیشنهاد داده و در کنار آن یک سند از این تغییر نیز پیوست می کند. سپس تمام صاحبان تزوس به این پیشنهاد رای می دهند. اگر تغییر پیشنهادی مورد قبول واقع شود، در شبکه آزمایشی پیاده سازی می شود. پس از آزمایش و تایید آن رای گیری دیگری می شود. اگر صاحبان تزوس تصمیم به نگه داشتن آن بگیرند، این تغییر وارد شبکه اصلی می شود.

دو مورد از بزرگترین فواید هدایتِ بر چین، ساختار انگیزشی توسعه دهندگان برای داشتن اشتیاق به معرفی تغییرات جدید و بهبود پروتوکل، و دادن صدایی به هر یک از صاحبان تزوس از طریق فرآیند رای گیری می باشد.

میشلسون (Michelson) چیست؟

یکی دیگر از تفاوت های کلیدی تزوس با اتریوم، زبان منحصر به فرد بکار رفته در نوشتن قراردادهای هوشمند، میشلسون، است. این زبان توسط تیم توسعه تزوس و به منظور تسهیل فرآیندی به نام “تایید رسمی” ابداع شده است.

تایید رسمی فرآیند جدیدی نیست، بلکه سالهاست در صنایعی که شکست در آنها نباید به هیچ عنوان رخ دهد مانند داروسازی، رآکتورهای هسته ای و صنایع هوایی استفاده شده است. تایید رسمی فرآیندی برای اثبات درستی منطق پشت یک قرارداد هوشمند و کاهش باگ ها و شکاف های امنیتی است. با استفاده از این تکنیک، تزوس امنیت بیشتری داشته و با باگ های کمتری روبرو خواهد شد.

تزوس و آینده‌ی در انتظار

کمی پس از اتمام عرضه اولیه، تزوس با دو شکایت پشت سر هم روبرو شد که باعث شد حمایت جامعه خود را از دست داده و با فروش گسترده توسط سرمایه گذاران اولیه مواجه شود. با این حال با وجود بحث های مختلف در 2 سال گذشته، با انتشار نسخه ی بتا، به نظر می آید که این شبکه از اعماق چاه در حال بیرون آمدن است. با این حال این شبکه تقریبا در حال حاضر بدون استفاده است، چرا که بنیاد آن در جذب شرکا و اَپ های غیرمتمرکز جدید به مشکل برخورده است، ولی چند عامل هستند که به نفع آن کار می کنند:

  • عرضه اولیه تزوس یکی از موفق ترین عرضه های اولیه بود که 232 میلیون دلار بیت کوین و اتریوم طی آن بدست آمد.
  • شبکه تزوس، نسخه بتای خود را منتشر کرده و پاداشی برای یافتن باگ ها به منظور تسریع فرآیند حل مشکلات فنی در نظر گرفته است.
  • بنیاد تزوس کمک های مالی برای انجام تحقیقات در نظر گرفته و با موسسات بزرگی مانند Cryptium Labs، دانشگاه Cornell، France-IOI و INRIA همکاری می کند.

با وجود مشکلات فراوان در گذشته، به نظر می آید این شبکه در بازگشت به این عرصه می باشد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط