نم

نم

نم (NEM) جنبش جدید اقتصادی (New Economy Movement)، راه حلی سازمانی به منظور توانبخشی به اقتصاد بلاک چین است. این ارز در ابتدا قرار بود فورکی از NXT باشد، ولی تصمیم جامعه بر این شد که با کدهایی کاملا جدید و نسخه ی آلفایی که در سال 2014 منتشر شده و انتشار اولیه در سال 2015، کار خود را شروع کند. این پلتفرم با زبان C++ نوشته شده است.

سیستم دارایی هوشمند

بلاک چین نم، سیستمی به نام سیستم دارایی هوشمند را هدایت می کند. این سیستم، راه حل بلاک چینی متن بار و قابل شخصی سازی برای هر تعداد مورد استفاده است که بر روی APIهای ساده ولی قدرتمند ساخته شده است. امنیت بلاک چین و پردازش تراکنش ها توسط شبکه جهانی از نودهایی که نرم افزار مرکزی نِم را اجرا می کنند، صورت می گیرد. از این شبکه به عنوان سرور API Gateway استفاده می شود.

این بدین معناست که توسعه دهندگانی که به دنبال ساخت اَپ های بر اساس بلاک چین هستند، نیازی به اجرای برنامه های خاصی از نم ندارند و تمام کاربری های نم از طریق دسترسی به APIها ارائه می شود.

این باعث انعطاف پذیری بالایی در طراحی سیستم و نحوه استفاده از نم توسط نرم افزارهای مختلف می شود. اَپ ها می توانند به API نم مستقیما دسترسی داشته، به سروری مجزا دسترسی داشته و درخواست های نِم ارسال کنند و از سرورهای کنونی می توان برای استفاده از نم در پس زمینه استفاده کرد.

گواه اثبات اهمیت (PoI) و برداشت

بلاک چین نم از الگوریتم گواه اثبات اهمیت (در مقابل گواه اثبات کار بیت کوین) برای رسیدن به اجماع از طریق فرآیندی که مشوق کاربران فعال در شبکه است، استفاده می کند. این باعث ایجاد شبکه ای غیرمتمرکز و چابک از نودهای موثر می شود. هر نود یک امتیاز اهمیت دارد که تعیین می کند هر چند وقت یک بار می تواند XEM، توکن بومی نِم را برداشت کند (همانند استخراج در گواه اثبات کار یا سهم).

بخشی از این سیستم با واگذاری کوین ها کار می کند: در هنگام ذخیره کوین در کیف پولتان، این کوین ها به صورت واگذار نشده عمل می کنند. در طی زمان از این کوین ها برای محاسبه اهمیت اکانت شما استفاده می شود. برای اینکه امتیاز اعمیت برای شما درنظر گرفته شود، باید در اکانت شما حداقل 10000 XEM واگذاری شده باشد.

از آنجا که گواه اثبات اهمیت از لحاظ پردازشی نیاز به قدرت بالایی ندارد، می توان آن را تقریبا بر روی هر دستگاهی اجرا کرد که باعث تمرکززدایی برداشت از کسانی می شود که قدرتمندترین دستگاه ها را دارند.

قابلیت های دیگر این بلاک چین

نم از نسخه ای شخصی سازی شده از الگوریتم Eigentrust++ استفاده می کند که برای نودهای شبکه “سیستم اعتبار” را پیاده سازی می کند. در واقع هر نود اطلاعاتی که از نودهای دیگر دریافت می کند را ردیابی کرده و سپس آنها را تایید می کند. اگر اطلاعات معتبر باشند، اعتبار نود ارسال کننده افزایش می یابد و بالعکس. سپس اعتبار تمام نودها در شبکه به اشتراک گذاشته شده و در هر نود بروزرسانی می شود. این باعث متعادل سازی بار و حذف نودهای مضر در شبکه شده و از روان بودن شبکه اطمینان حاصل می کند.

قابلیت های دیگر:

  • فیلترهای اسپم که از پر شدن شبکه توسط تراکنش های بی فایده و کند شدن آن جلوگیری می کنند
  • سیستم هماهنگی زمان فرد به فرد که اجازه برچسب گذاری زمانی دقیق بدون تکیه به سرورهای خارجی برای بررسی زمان فراهم می کند
  • پیام رسانی رمزنگاری شده بر روی بلاک چین بدون هک فیلدهای تراکنشی برای حمل داده مانند بسیاری کوین های دیگر
  • آدرس های چند امضایی که توسعه دهندگان را قادر می سازد آدرس های به اشتراک گذاشته شده را تعریف کرده و کنترل چند طرفه را برای دارایی ها فعال کند

عمومی در مقابل خصوصی

هر کسی می تواند با استفاده از درخواست APIها از بلاک چین نم استفاده کند. ولی اگر کسی بخواهد حریم خصوصی و امنیت بیشتری داشته باشد، نسخه ای خصوصی از بلاک چین نم را می توان برای اجرا بر روی سرورهای داخلی و استفاده از نودهایی مشخص شده توسط کاربر درخواست کرد. در این شبکه از نودهای خصوصی و قابل اعتماد، می توان قابلیت هایی که بر روی شبکه عمومی وجود دارند، مانند توانایی حذف نودهای مضر، را حذف کرده یا در مقیاس کوچکتری از آنها استفاده کرد که باعث افزایش بیشتر سرعت تراکنش ها نیز می شود.

نتیجه گیری

نِم، سیستمی واقعا فوق العاده ارائه می دهد که تضمین می کند در چشم انداز اقتصاد مبتنی بر بلاک چین، نقشی کلیدی خواهد داشت. راحتی در پیاده سازی، انعطاف پذیری و سیستم گواه اثبات اهمیت منحصر به فرد آن، نم را تبدیل به پلتفرمی جذاب برای توسعه دهندگان یا شرکت هایی که به دنبال استفاده از راه حل بلاک چین هستند، کرده است.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *