مونرو

مونرو

مونرو (XMR) که در سال 2014 منتشر شد، ارز دیجیتالی متن باز و امنیت محور است که بر اساس مفهوم بلاک چین عمل می کند. این بلاک چین ها که تکنولوژی پشت ارزهای دیجیتال را شکل می دهند، دفاتر کل عمومی از فعالیت های شرکت کنندگان هستند که تمام تراکنش ها را در شبکه نشان می دهند. ارز دیجیتال مونرو به دلیل قابلیت های امنیت محورش به محبوبیت و مقبولیت فراوانی دست یافته است.

ارزهای دیجیتال بسیاری در سال های اخیر منتشر شده اند. بسیاری سعی داشته اند ناشناس بودن و امنیت را ارتقا بخشند، با این حال همه ی آنها در این کار موفق نبودند. تعدادی از این ارزهای دیجیتال اجازه مشاهده تراکنش ها بصورت عمومی را داده و بعضی این را به عنوان حق انتخاب به کاربران ارائه می دهند و بعضی حتی اینکار را بصورت کاملا پنهانی و خصوصی انجام می دهند.

بلاک چین مونرو از عمد به شکلی طراحی شده است که نامفهوم و گنگ باشد. این بلاک چین جزئیات تراکنش ها مانند هویت ارسال کننده و دریافت کننده و وجه هر تراکنش را با ناشناس کردن آدرس های استفاده شده توسط شرکت کنندگان می پوشاند.

در کنار ناشناس بودن، فرآیند استخراج مونرو نیز بر اساس نوعی مفهوم تساوی گرایی (مفهومی که بر اساس آن تمام مردم برابر بوده و باید از فرصت های برابر برخوردار باشند) است. توسعه دهندگان مونرو در هنگام انتشار این ارز، هیچ سهمی برای خود نگه نداشته و تمام سهم ها را به اشخاص خارج از سازمان عرضه کردند تا بتوانند از حمایت جامعه برای توسعه این ارز دیجیتال استفاده کنند.

فرآیند استخراج مونرو به این شکل است که افراد با عضو شدن در گروه های ماینینگ و یا بصورت تکی می توانند به اندازه تلاش و مشارکتشان پاداش دریافت کنند. استخراج مونرو را می توان بر روی کامپیوترهای استاندارد انجام داد و نیازی به سخت افزارهای تخصصی مانند ASIC ها نمی باشد. همچنین مونرو بر روی تمام سیستم های عامل مانند ویندوز، لینوکس، مک او اس، اندروید و فری BSD قابل اجرا می باشد.

مونرو چگونه به ارتقای امنیت کمک می کند؟

مونرو با استفاده از مفاهیم امضاهای حلقوی و آدرس های مخفی، نگرانی ها در مورد امنیت را تا حدودی برطرف می کند. امضای حلقوی کاربر ارسال کننده را قادر می سازد تا هویت خود را از دیگر شرکت کنندگان در گروه مخفی نگه دارد. امضاهای حلقوی، امضاهای دیجیتال و ناشناسی از یک عضو به عضو دیگر هستند، ولی نشان نمی دهند که چه کسی تراکنش را امضا کرده است.

به منظور ایجاد یک امضای حلقوی، پلتفرم مونرو از ترکیبی از کلیدهای اکانت ارسال کننده و کلیدهای عمومی موجود در بلاک چین استفاده می کند که آن را هم منحصر به فرد و هم خصوصی می کند. این باعث می شود توانایی پنهان کردن هویت ارسال کننده ایجاد شود زیرا از لحاظ پردازشی امکان ندارد بتوان فهمید از کلیدهای کدام عضو گروه برای ساخت این امضای پیجیده استفاده شده است.

آدرس های مخفی امنیتی دوچندان را فراهم می کنند چرا که این آدرس های ساخته شده بصورت اتفاقی که یکبار مصرف هستند برای هر تراکنش و از طرف دریافت کننده ساخته می شوند. با استفاده از این آدرس های مخفی می توان آدرس مقصد تراکنش و هویت دریافت کننده را پنهان کرد.

به علاوه، تراکنش های محرمانه حلقوی یا RingCT ها قابلیت پنهان کردن مبلغ تراکنش را ایجاد می کنند. پس از موفقیت در مخفی کردن هویت ارسال کننده و دریافت کننده، عملکرد RingCT در ژانویه 2017 معرفی شده و برای تمام تراکنش های صورت گرفته در شبکه مونرو اجباری شد.

مونرو به چه شکل با  بیت کوین تفاوت دارد؟

بیت کوین، محبوبترین ارز دیجیتال، بر روی پروتوکلی کار می کند که سعی دارد با استفاده از آدرس های شبه نام از هویت شرکت کنندگان محافظت کند. این شبه نام ها ترکیبی تصادفی از حروف الفبا و اعداد می باشند.

با این حال این روش حریم شخصی محدودی را فراهم می کند زیرا هم آدرس های بیت کوین و هم تراکنش ها بر روی بلاک چین ثبت شده و در دسترس عموم قرار می گیرند. این آدرس های شبه نام حتی کاملا خصوصی نیز نیستند. چند تراکنش انجام شده توسط کاربر در یک دوره زمانی می توانند به یک آدرس لینک شوند که می تواند باعث اطلاع عموم، دولت، خانواده و دوستان کاربر از الگوهای فعالیت صاحب آدرس و در نتیجه هویت وی شود.

یکی دیگر از فواید مونرو در مقایسه با بیت کوین، یکسان بودن هر واحد مونرو با دیگری است. با اینکه دو قبض 1 دلاری ممکن است ارزش یکسانی داشته باشند، هر دو یکسان نیستند، زیرا هر کدام دارای یک شماره سریال خاص هستند. بر خلاف این، دو تکه ی یک اونسی از طلا با هم برابر هستند چرا که هر دو ارزشی یکسان داشته و هیچ مشخصه متفاوتی از دیگری ندارند. با استفاده از این قیاس، بیت کوین همان قبض 1 دلاری و مونرو قطعه طلا می باشد.

تاریخچه تراکنش هر بیت کوین بر روی بلاک چین ثبت می شود. این باعث می شود بتوان واحدهای بیت کوین که ممکن است مربوط رویدادهای خاصی باشند، مانند کلاهبرداری، شرطبندی یا سرقت که راه را برای بلاک شدن، تعلیق یا بسته شدن اکانتهای صاحب این واحدها باز می کند. فرض کنید مقداری بیت کوین امروز دریافت کرده اید که قبلا در شرطبندی از آن استفاده شده و در آینده بلاک خواهند شد، که باعث ضرر شما می شود.

مونرو با تاریخچه غیرقابل ردیابی تراکنش هایش، به کاربران شبکه ای بسیار امن تر ارائه می دهد، شبکه ای که در آن ریسک رد شدن یا بلک لیست شدن وجوه شان وجود ندارد.

چالش ها

با اینکه برتری های این ارز از لحاظ امنیتی باعث بکارگیری سریع مونرو در چند مدت اخیر شده است، این ارز را با چالش هایی نیز روبرو کرده است. قابلیت غیرردیابی بودن و حفظ حریم شخصی مونرو، این اجازه را به آنها می دهد تا برای اهداف مجرمانه و در بازارهای سوال برانگیز مانند قاچاق دارو و شرطبندی استفاده شود.  بازارهای موجود بر روی دارک وب مانند AlphaBay و Oasis شاهد افزایش استفاده از مونرو بوده اند.

گزارش های اخیر از CNBC حاکی از موردی بوده است که هکرها با استفاده از نرم افزاری که کامپیوترها را آلوده می کرد، مونرو استخراج کرده و به کره شمالی ارسال می کردند.

نتیجه نهایی

شاخصه های امنیت محور مونرو باعث شده است که این ارز تبدیل به سیزدهمین ارز دیجتال بر اساس ارزش بازار شود. با این حال این قابلیت های امنیتی باعث برانگیختن سوالاتی نیز شده است. مونرو را می توان در صرافی های بزرگی مانند کراکن، پولونیکس و بیت فینکس خرید و فروش کرد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط