لایت کوین

لایت کوین

لایت کوین نوعی ارز دیجیتال است که توسط چارلی لی در سال ۲۰۱۱ خلق شد.

لی، زمانی که در گوگل کار می کرد در برنامه Bitcoin Talk لایت کوین را معرفی می کرد. وی با استفاده از کدی بسیار شبیه به بیت کوین ولی با چند استثناء به منظور حل مشکل سرعت تراکنش و مقیاس پذیری بیت کوین، لایت کوین را منتشر کرد.

لایت کوین، در ابتدا فورکی از بیت کوین بود که هدفش بجای رقابت، تبدیل شدن به نقره در مقابل طلا یا همان بیت کوین بود.

لی سعی داشت تا از دو نظر لایت کوین و بیت کوین را از یکدیگر متمایز کند. اول، هدف وی ممکن ساختن استخراج کوین ها با استفاده از سخت افزارهای معمولی به جای سخت افزارهای پیشرفته و اختصاصی که در ماینینگ بیت کوین استفاده می شوند، بود.

دوم، لی تلاش داشت تا شبکه ای ارزانتر و با سرعت بالاتر (حدودا ۲.۵ دقیقه برای هر تراکنش در مقابل ۱۰ دقیقه بیت کوین) برای انجام تراکنش ها یجاد کند. هدف از سرعت بالاتر و کارمزدهای ارزانتر، توانا ساختن مصرف کنندگان برای انجام تراکنش های روزانه و کوچکتر بود.

لایت کوین چگونه کار می کند؟

چشم انداز

لایت کوین، توسط یکی ار مهندسین سابق گوگل، چارلی لی در سال ۲۰۱۱ و با هدف بهبود سرعت انجام تراکنش ها توسط بلاک چین خلق شد.

تفاوت های اصلی لایت کوین با بیت کوین تعداد ۸۴ میلیونی کوین ها در مقابل ۲۱ میلیون بیت کوین و استفاده از الگوریتم استخراج اثبات گواه کار اسکریپت (Skrypt Proof-of-Work) در مقابل سیستم SHA 256 بیت کوین می باشند. هدف این بود که مردم بتوانند از سخت افزارهایی مانند کامپیوترها برای استخراج لایت کوین استفاده کرده و آن را به پروسه ای همگانی تر تبدیل کند. لی به شکلی لایت کوین را طراحی کرد که مکملی برای بیت کوین به عنوان روشی پرداخت باشد.

انتشار و عرضه

لایتکوین نیز همانند بیت کوین از الگوریتم اثبات گواه کار (PoW) برای پردازش هر بلاک استفاده می کند.

با اینکه بیت کوین از الگوریتم استخراج SHA 256 استفاده می کند، لایت کوین، از Scrypt استفاده می کند، الگوریتمی که این توانایی را به کاربر می دهد تا با استفاده از سخت افزارهای معمولی، استخراج انجام دهند.

در می ۲۰۱۷، لایتکوین به منظور ایجاد سیستم شاهد مجزا (SegWit)، فورک نرمی را اجرا کند. تغییری که باعث ایجاد تراکنش های بیشتر به ازای هر بلاک می شد. این تغییر از طریق دادن قرار دادن وزن کمتری بر روی هر تراکنش به وسیله ی حذف اطلاعات احراز رخ داد. این کار به منظور حل مشکل بلند مدت مقیاس  پذیری بیت کوین و سرایت آن به لایت کوین انجام شد.

سیاست های پولی و اقتصاد دیجیتال

این ارز دیجیتال ارزی ضد تورمی بوده و تعداد آن با ۸۴ میلیون کوین، ۴ برابر بیت کوین می باشد. با جایزه استخراج ۵۰ لایتکوین به ازای هر بلاک در ابتدای معرفی اش، این میزان جایزه پس از هر ۸۴۰ هزار بلاک، نصف می شود. انتظار می رود آخرین بلاک در سال ۲۱۴۲ ماین شود.

پردازش تراکنش ها

زمان متوسط ایجاد هر بلاک برای لایتکوین ۲.۵ دقیقه می باشد. تمام تراکنش های لایت کوین، همانند بیت کوین، به صورت آن چین ایجاد می شوند.

کدنویسی

لایتکوین با استفاده از زبان C++ نوشته شده و بر اساس پروتوکل بیت کوین می باشد. لایت کوین به عنوان ارز دیجیتالی متن باز و فرد به فرد خلق شده و استفاده می شود.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط