ICO چیست؟

عرضه اولیه توکن

ICO چیست ؟

برای توضیح ICO چیست می توان گفت :

ما در عصر هیجان­ انگیز دیجیتال زندگی می­کنیم. در ابتدا، یک ساعت دیجیتالی داشتیم، سپس نوبت عکس دیجیتال، تلویزیون دیجیتال و بازاریابی دیجیتالی رسید. دنیا برای ارز دیجیتالی آماده بود و بیت­کوین متولد شد! بنابراین، نباید از اینکه سرمایه دیجیتالی در مدت زمان کمی به این گروه ملحق شده است، تعجب کنیم.

ICO ( عرضه اولیه سکه) تقریباً مشابه IPO  (عرضه عمومی اولیه) می­باشد که به خوبی شناخته شده است ولی دو تفاوت عمده دارد:

  • شما در یک شرکت آینده، سهمی نخواهید داشت.
  • باید به نوعی به یک بلاکچین متصل شود.

چرا یک شرکت استارت آپ، ICOرا ترجیح می­دهد؟

مفهوم ICO نسبتاً جدید است و ممکن است IPO که قدیمی­ تر است، امن­ تر به نظر برسد اما برخی از مزایای ICO، بی­نظیر است:

1- حفظ کنترل: شما شرکت خود را با سرمایه گذار به اشتراک نخواهید گذاشت، بلکه به او سرویس آینده می فروشید. این تفاوت بزرگی است، شما پول را می گیرید، اما هنوز کسب وکار خود را کنترل می کنید.

2- جهانی­ سازی: درحالی که برخی شرکت­ها در به در دنبال سرمایه­ گذار هستند، با ICO شما می توانید سرمایه خودرا به سرعت از هرکسی در هر کشوری (در سرتاسر دنیا)، تهیه کنید.

3- بی­ قانونی: این بدین معنی است که به تشریفات اداری که ممکن است ماه ­ها طول بکشید نیازی ندارد. موفقیت استارت­ آپ­­ های وابسته به تکنولوژی بیشتر از هر چیزی، به پیشتاز بودن در بازار بستگی دارد. در غیراین صورت شما اخبار مربوط به دیروز خواهید بود و شخص دیگر برنده تمام پول‌ها می­شود!

ICO در صنعت

نحوه کار ICO  به چه صورت است؟

در ابتدا،  ما به گروهی از افراد با ایده­ های جالب نیاز داریم که به گونه ­ای به بلاکچین متصل شود.

به عنوان مثال :

یک استارت­ آپ امکان خرید یک درختی که به صورت ژنتیکی اصلاح شده است را برای شما فراهم می­کند و زمانی که درخت رشد کرد روی برگ­هایش اسم شما برای بیت­کوین خواهد بود. احمقانه به نظر می­رسد ولی چیزهای زیادی شنیده­‌ام که به کسب و کار موفق تبدیل شده است.

این گروه­‌ها یک کمپین بازاریابی تشکیل می­دهند و از همه برای خرید توکن­‌ها دعوت می­کنند.

توکن ICO چیست

یک ماشین مسابقه­ ای یا کفش نیست! با این حال، ممکن است شبیه به بازی Monopoly  باشد. شما چیزی را خرید و فروش می­کنید که در حقیقت وجود ندارد، اما یک نفر برنده می­شود و یک نفر بازنده!

توکن ICO، اساساً مشارکت شما با سرمایه­ گذاری استارت ­آپ را نشان می­دهد. هرچه پول بیشتری بپردازید، توکن­ های بیشتری را در بازگشت به دست خواهید آورد. با این توکن‌­ها شما قادر هستید که خدمات آینده شرکت را خریداری کنید یا اینکه فقط توکن‌­ها را بفروشید.

اما اگر شما صاحب بخشی از شرکت که در IPO  کار می­کند نیستید، چرا می­خواهید پول پرداخت کنید؟ حق با شماست، هیچ کس این کار را انجام نمی­دهد. اما شما یک قرارداد هوشمند دارید و علتش همین است!

قرارداد هوشمند ICO چیست

گروه­ ها با درختان اصلاح شده ژنتیکی، به سرمایه ­گذاران وعده ­های ارزشمندی می­دهند. این وعده ­ها می­تواند یک درخت رایگان برای همسر شما، 2 درصد از درآمد آینده شرکت یا هر ارزش یا خدمات دیگری باشد. در این مورد، قطعاً روی درختان، پول خواهد رویید!

یک قرارداد هوشمند، دقیقاً یک توافق بین شرکت صادر کننده ICO  و صاحب توکن است. این قرارداد یک آیین­ نامه است که برای هر “اگر” مشخص که اتفاق می­افتد، یک “سپس” مشخص تعریف می­کند. به عنوان مثال :

می­تواند بگوید که  هرکسی که قبل از سال 2020، توکن “یک درخت ژنتیکی” بخرد، می­تواند با یک قیمت ثابت بفروشد. زمانی که صاحب توکن آن را ارسال کند، قیمت آن به طور اتوماتیک تنظیم خواهد شد.

قرارداد هوشمند ICO

یک قرارداد هوشمند چگونه ایجاد می­شود؟

هنوز، بسیاری از آنها روی پلتفرم اتریوم Ethereum  ایجاد می­شوند. ( اولین قرارداد هوشمند توسط خالق پلتفرم، Vitalik Buterin، صادر شد). اما موارد دیگری نظیر Confideal، ChainLinkBlockCAT و … نیز وجود دارد. هر کدام از آنها دارای مزایا و معایبی است که می­توانید در مورد آنها مطالعه کنید.

بنابراین، چرا باید در توکن ­های ICO  سرمایه­ گذاری کرد؟

1- مطابق با قرارداد هوشمند، یک فرد می­تواند در آینده مزایایی به دست آورد.

2- قیمت توکن­ ها به سرعت افزایش می­یابد، بنابراین با خرید و فروش به موقع آنها می­توانید پول خوبی به دست آورید، این بخش نسبتاً مشابه بازار سهام معمولی است.

خب، ما متوجه شدیم، این یک بیت کوین الهام گرفته شده از بازار سهام است. من می­توانم به جای اپل یا اینتل روی درختان عجیب سرمایه­ گذاری کنم.

دیگه چی؟

سرمایه گذاری در توکن ICO

چند مورد بسیار قابل توجه را عنوان می­کنیم:

1- Plutus، اپلیکیشن پرداخت آسان بیت کوین، در ماه جون 2016، توکن­ها را با قیمت اولیه 183/1 دلار، صادر کرد. قیمت فعلی توکن، 122/15 دلار می­باشد که 178/1 درصد رشد کرده است! و شما می­توانید مقدار زیادی از آن را با این قیمت بخرید.

2- Neo، یک ارز دیگر کریپتو است که بهتر عمل کرده است. آنها با مقدار بسیار کم 33 سنت برای هر توکن شروع کردند و امروز 107دلار می­ارزد. شما خودتان می­توانید درآمد را حساب کنید، من مشغول سرزنش کردن خودم هستم که چرا نخریدم!

3- ROI روزانه برای دارندگان توکن اتریوم، 206 درصد است.

متوجه شدید، معامله خوبی است، نه؟

چگونه در دام یک ICO کلاهبرداری نیفتیم؟

در توضیح ICO چیست این سوال بسیار خوبی است. یک نکته بسیار مهم وجود دارد که باید گفته شود:

همه دروغ می­گویند (تشکر ویژه از دکتر House برای این نقل و قول عالی). هم آدم های خوب وجود دارد هم آدم هایی که کمتر خوبند!

استارت­ آپی با نام کندیدو  ، 375000 دلار سود کرد و ناپدید شد. وب­سایت آنها پاک شد و هیچ کس نتوانست موسسان آن را پیدا کند. خب، سارقان قدیمی مجبور بودند تا نزدیکترین بانک رانندگی کنند و جوراب­های مضحک را روی صورتشان بکشند. این روزها، بدون ترک منزل خود می­توانید همین کار را انجام دهید!

ICO چیست

اینجا یک لیست کوتاه از مواردی که باید اجتناب کنید، آورده شده است:

1- تیم ناشناس است، بسیار خب، همه چیز در مورد  تمرکز زدایی و قوانین آزاد است. اما آیا شما پولتان را به یک آدم کاملاً غریبه می­دهید؟ من ترجیح می­دهم حداقل بدانم موسسان چه کسانی هستند.

2- پیشنهاد بسیار خوب. به یاد داشته باشید، فقط موش دوم می­تواند از پنیر رایگان لذت ببرد. اگر درصد درآمد بسیار بیشتر از مقدار میانگین بود، باید دلیل خوبی برای آن وجود داشته باشد، وگرنه این پنیر بوی خوبی ندارد!

3- هیچ نقشه راه روشنی وجود ندارد. اگر یک استارت­آپ جدی باشد، آنها حداقل برای سال آینده از روی نقشه راه دقیق کار خواهند کرد. اگر تنها چیزی که در وب سایت آنها وجود دارد، این جمله است که ” این جالب خواهد بود، خیلی جالب، خیلی خیلی جالب، به ما اعتماد کنید و سرمایه خود را به ما بدهید”، احتمالاً شما باید دوباره فکر کنید.

PRE-ICO چیست؟

صبر کنید، یک چیز دیگرهم  وجود دارد که من فراموش کرده بودم، در واقع شما می­توانید قبل از ICO، توکن­ها را خریداری کنید، می­پرسید چطور؟

این دنیای کریپتو است، می دونید، همه چیز در آن ممکن است. هیچ چیز واقعی نیست. خرگوش سفید را دنبال کنید، NEO.

در حقیقت، گاهی اوقات یک شرکت برای خود  ICO(تبلیغات و غیره) نیاز به سرمایه دارد. در این مورد آن ها می توانند پیش فروش اعلام کنند . توکن پیش­ فروش، ارزان تر است، بنابراین ­می­تواند معامله بسیار خوبی باشد. این توکن­‌ها معمولا بسیار محدود هستند و ممکن است در عرض چند ثانیه به پایان برسند. بنابراین اگر می خواهید در پیش فروش، خرید کنید، باید همیشه رویدادهای آینده را بررسی کنید.

پیش فروش شبیه یک میوه آویزان است اما به راحتی قابل دستیابی نیست. این شیوه محبوب، اجرای قبل از فروش برای تعداد محدودی از سرمایه گذاران است که نقش فرشتگان تجاری را بازی می­کنند. بنابراین، یک استارت آپ می تواند پول به دست آمده از پیش فروش ICO را برای خود ICO خرج کند تا پول بیشتری به دست آید.

 

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط