کازموس

کازموس

کازموس (Cosmos) اکوسیستمی غیرمتمرکز از بلاک چین های مستقل است که خالق آن، All In Bits Inc.، امیدوار است تبدیل به بنیانی برای نسل بعدی تکنولوژی اینترنت شود. بجای فعالیت در بخش های مختلف میان گروه های ارزهای دیجیتال، کازموس همه آنها را به هم متصل کرده و باعث ایجاد قابلیت هدایت درونی، مبادلات ارزی و اینترنت بلاک چین ها (IoB) می شود. اتم (ATOM) ارز مورد استفاده ی شبکه بوده و تراکنش ها را توکن دار می کند.

تیم پشتیبان

تیم پشتیبان این پروژه در واقع 2 عنصر را به این منظور خلق کردند:

هسته تِندرمینت (Tendermint Core) و پروتکل ارتباطات بین بلاک چین (IBC)

این دو عنصر در کنار هم شبکه ی کازموس را تشکیل می دهند.

هسته تندرمینت: تندرمینت لایه پایه متن باز است که به عنوان یک پلتفرم توسعه بلاک چین عمل می کند. هر فردی می تواند از این پیاده سازی بلاک چبن در فضای بسته استفاده کرده و شبکه غیرمتمرکز و توزیع شده خود را با آن ادغام کند.

ارتباطات بین بلاک چین: لایه بعدی، لایه اتصالات درونی است که توانایی برقراری ارتباط بین تمام چِین های مجزا را فراهم می کند. این باعث ایجاد نواحی دارای همپوشانی و مراکز ارتباطی شده که می توانند بصورت مستقل عمل کنند ولی ساختار سیستمی مشترک داشته باشند. این لایه، لایه ضروری برای مبادله توکن، داده و دارایی دیجتال در میان چِین ها می باشد.

کازموس از مراکز پردازش و تایید برای اداره شبکه استفاده می کند. این مراکز از اجماع گواه اثبات سهم (PoS) برای تایید تراکنش های تندرمینت استفاده می کند. این پروژه در سال های اخیر بسیار مورد توجه واقع شده و سرمایه گذاری هایی از شرکت های Paradigm و Bain Capital در آن انجام شده است. شبکه اصلی کازموس در مارچ 2019 راه اندازی شد. این پروژه، به عنوان پروژه ای قدرتمند شناخته میشود، ولی نقاط ضعف خود را نیز دارد.

توکن اتم (ATOM)

کازموس موجودی توکنی برابر با حدودا 238 میلیون اتم دارد. روزانه حدود 40 میلیون اتم معامله می شود. عرضه اولیه کازموس در آپریل 2019 برگزار شد و توانست معادل 17.3 میلیون دلار اتریوم، بیت کوین و دلار کسب کند. تقریبا 75 درصد از توکن ها در عرضه اولیه فروخته شد.

اتم قابل استخراج نیست. بلکه از طریق الگوریتم گواه اثبات سهم ترکیبی به دست می آید. هر چه سهم اتم بیشتری داشته باشید، احتمال اینکه به نود تایید کننده تبدیل شوید بیشتر خواهد بود.

اگر مشخص شود یک نود وظایف خود را صادقانه انجام نداده است، بلافاصله از شبکه حذف شده و دارایی اتم آن به مدت 21 روز و تا زمان انجام بازرسی ها نگهداری و قفل خواهد شد. طی حمله ی تابستان 2019، این مدت 21 روزه حذف شد که به این شکل نودهای سوءاستفاده گر می توانستند قبل از حذفشان، توکن های خود را برداشت کنند.

اتم بر روی صرافی های فراوانی مانند بایننس، بیت فارکس، هوبی گلوبال، کراکن و غیره عرضه می شود. زوج های معاملاتی آن شامل بیت کوین، اتریوم، تتر و ارزهای نقدی مانند یورو می باشد.

سخن نهایی

کازموس و تندرمینت، شبکه ای از بلاک چین های در هم تنیده است که به هدف تبدیل شدن به بنیان تکنولوژی آینده توسعه یافته است. این شبکه توانایی ساخت و پیاده سازی راحت بلاک چین با امکان سازگاری میان چِین ها را فراهم می کند. موفقیت این پروژه بستگی به این عوامل دارد.

  • کازموس شبکه ای دولایه ای است که توانایی مبادله توکن، داده و دارایی های دیجیتال را میان بلاک چین ها فراهم می کند. هر چِین بر روی شبکه بصورت مستقل عمل می کند.
  • مراکز درون شبکه کازموس، تراکنش های بر روی چِین را تایید کرده و از طریق افزایش سهمشان، اتم بیشتری دریافت می کنند. اتم، توکن بومی شبکه کازموس است.
  • بلاک چین های جدید با استفاده از هسته تندرمینت ساخته شده و سپس به وسیله پروتوکل IBC به هم وصل می شوند.

با علم به این جزئیات، کازموس ماشینی خوش ساخت است که می تواند به راحتی در بازار بلاک چین امروزی رقابت کند. اگر تیم پشت آن بتواند یک پایگاه و کتابخانه ای بزرگ از اَپ های غیرمتمرکز را برای آن فراهم کرده و اعتماد سازمان بزرگ را جلب کند، می تواند تبدیل به غولی در صنعت بلاک چین شود.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *