بیت تورنت

بیت تورنت

ارز دیجیتال بیت تورنت توکن رمزنگاری شده ی TRC-10 می باشد که توسط BitTorrent Inc. و بنیاد ترون در سال 2019 عرضه شده است. کوین BTT به دلیل فروش جمعی سریع در بایننس DEX معروف شده است. این ارز در عرضه اولیه در عرض 7 دقیقه به قیمت 7 میلیارد دلار فروخته شد.

مهمترین مشکل بازار، نبود انگیزه اقتصادی برای کاربران است. تیم این ارز، این مشکل را از طریق معرفی پروتکل بیت تورنت، درون بلاک چین ترون حل کردند. بیت تورنت به تمام کاربران برای توزیع فایل ها و تامین منابع برای دستگاه هایشان، پاداش می دهد.

بیت تورنت، گسترده ترین پروتکل غیرمتمرکز می باشد که در سال 2001 توسط برام کوهن ساخته شد. بنیاد بیت تورنت نیز بعدها در سال 2004 ایجاد شد. کلاینت بیت تورنت قابلیت توزیع فرد به فرد فایل های با حجم بالا به چندین مشتری را ایجاد می کند. در سال 2018، بنیاد ترون شرکت بیت تورنت را خریداری کرد که باعث جذب حجم بسیار زیادی مشتری و کاربر برایشان شد.

ارزش بیت تورنت

همه چیز با موفقیت عظیم عرضه اولیه بیت تورنت شروع شد که در زمانی کوتاه، 7 میلیون دلار سرمایه جذب کرد. مشتریان بیت تورنت در حال پیاده سازی افزونه های پروتکل با قابلیت سازگاری رو به عقب هستند که همگام با کیف پول ارز دیجیتال و مکانیزم مزایده کار می کند.

برنامه این پروژه، استفاده بیشتر از BTT در موراد کسب و کاری و فراتر رفتن از اشتراک پهنای باند، گسترش دسترسی به دستگاه های بیشتر، پردازش و در دسترس قرار دادن منابع می باشد. در ابتدا از این توکن برای پرداخت در مقابل درخواست پنهای باند استفاده می شد. سپس موارد استفاده آن به خرید محتوا، انعام دهی در پخش های زنده و تامین مالی جمعی گسترش یافت.

در حال حاضر، نکته ی اصلی توکن بیت تورنت، تشویق کاربران به حفظ فایل ها بر روی کامپیوتر و توزیع کردن آنها می باشد. کاربران می توانند از توکن های خود برای خرید محتوای لایسنس شده یا پخش های زنده آنلاین استفاده کنند. دلیل اصلی موفقیت فوق العاده عرضه اولیه این توکن، تبلیغات و تلاش های فراوانی بود که توسط جاستین سان صورت گرفت.

بلاک چین بیت تورنت

BTT بر اساس بلاک چین ترون می باشد. این پلتفرم از گواه اثبات کار تخصیص داده شده استفاده می کند که از طریق رای دهی، متخصصان را انتخاب می کند. این انتخاب شوندگان از اجرای با ثبات سیستم اطمینان حاصل کرده و در ازای آن توکن دریافت می کنند. هدف اصلی انتشار بیت تورنت، گسترش کارکرد شبکه و بهبود بهره وری کلاینت بیت تورنت است.

کاربران کلاینت بیت تورنت، با مشکلاتی از قبیل سرعت پایین دانلود و از دسترس خارج شدن فایل ها طی زمان آشنا هستند. با ایجاد انگیزه برای مبادلات بین کاربران، این توکن سرعت دانلود بالاتر و افزایش عمر فایل ها را فراهم می کند.

تیم پشتیبان این پلتفرم، افزونه ی BitTorrent Speed را منتشر کرده اند. شرکت کنندگان در شبکه فرد به فرد، با استفاده از مکانیزم های موجود بیت تورنت یکدیگر را پیدا می کنند. آنها از هش اطلاعاتی (torrent) از طریق جستجوگر یا جستجوی نودهای همتا در DHT استفاده می کنند. سپس دو افزونه دیگر به بیت تورنت اضافه می شود:

Bidannounce: شروع مزایده است، درخواست ها از دانلودکننده همراه با مبلغ آن برای فایل مورد نظر به توزیع کننده ارسال می شود. سپس این درخواست رد یا قبول می شود.

Bidscrape: لیستی است که ارائه دهندگان خدمات می توانند درخواست ها برای هش های اطلاعاتی را مشاهده کنند.

نقشه مسیر آینده بیت تورنت

پروژه بیت تورنت، هنوز نقشه مسیر مشخصی ندارد. با این حال لیستی از برنامه های تیم برای باقی سال 2019 وجود دارد:

  • انتشار رابط کاربری کیف پول برای اجرای باثبات کلاینت
  • شروع تحریک کاربران و انتقال کوین های BTT به آنها
  • انتشار مستندات اضافی در رابطه با BTT و توکنی سازی پروتوکل
  • افزودن کیف پولی که از توکن TPX و هر توکن TRC-10 و TRC-20 پشتیبانی کند
  • ادغام آزمایشی اَپ های غیرمتمرکز

خلاصه ای از بیت تورنت

از آنجا که بیت تورنت، از سال 2001 بزرگترین اکوسیستم غیرمتمرکز بوده است، در مقابل اکوسیستم های محتوایی بر اساس بلاک چین دیگر برتری هایی دارد. با کنترل بیش از 40 تا 50 درصد پروتوکل بیت تورنت، بیت تورنت و یو تورنت کاربران بسیاری را به یکدیگر متصل کرده و بیش از یک چهارم از توزیع جهانی آنلاین محتوا را به عهده دارند.

این موضوع که بیت تورنت، در دنیا بسیار محبوب است غیرقابل انکار است. ولی آیا توکن BTT نیز اینگونه است؟ جواب کاملا مثبت نیست. حتی قبل از انتشار توکن، این سیستم عملکرد خوبی داشت. مردم با حذف فایل ها، سرعت انتقال داده را کاهش می دهند.

جامعه بیت تورنت، از اینکه بلاک چین ترون می تواند از عهده حجم ترافیکی آن بر بیاید مطمئن نیستند. شاید حتی نیازی به استفاده از تکنولوژی بلاک چین وجود نداشت.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *