استخراج بیت کوین چیست؟

استخراج بیت کوین

استخراج چیست؟

در تعریف استخراج بیت کوین چیست می توان گفت سه راه اولیه برای به دست آوردن بیت کوین وجود دارد: خرید آن ها از یک صرافی، دریافت آن ها در ازای کالاها و خدمات و استخراج بیت کوین های جدید.

استخراج فرآیند اضافه کردن سوابق معاملات به دفتر کل بیت کوین که زنجیره بلوکی نام دارد، می باشد.

این زنجیره بلوکی به صورتی وجود دارد که تمام معاملات می توانند تایید شوند و هر تک کاربر اینترنت می تواند به این دفتر کل دسترسی داشته باشد. همچنین این زنجیره بلوکی برای تشخیص معاملات قانونی بیت کوین از طریق تلاش ها برای خرج دوباره پولی که در جای دیگری خرج شده است، به کار می رود.

استخراج: فرآیند نگه داشتن سوابق که از طریق استفاده از قدرت پروسه کردن کامپیوتر انجام می شود.

زنجیره بلوکی: یک دفتر کل گسترش یافته عمومی که سوابق هر معامله بیت کوین در آن نگهداری می شود.

زنجیره بلوکی اینگونه نامگذاری شده است چون به طور معناداری، یک زنجیره از بلوک ها می باشد که لیست هایی از معاملات انجام شده در طول یک زمان مشخص می باشد. هنگامی که یک بلوک از معاملات انجام شده ایجاد می شود، استخراج کننده ها آن را تحت یک فرآیند قرار می دهند. آن ها یک فرمول ریاضی پیچیده را به اطلاعات موجود در بلوک اعمال می کنند و در نتیجه آن را به یک ترتیب تصادفی و کوتاه از حروف و اعداد تبدیل می کنند که ” hash ” نامیده می شود.

Hash: یک ترتیب منحصر به فرد با طول ثابت از اعداد تصادفی می باشد که می تواند از داده هایی با هر اندازه ایجاد شوند.

یک Hash، تنها از اطلاعات به دست آمده از معاملات بلوک تشکیل نمی شود، بلکه قسمت های دیگری از داده ها نیز مورد استفاده قرار میگیرند. از آن مهمتر، Hash بلوک قبلی که در زنجیره بلوکی ذخیره شده است نیز شامل می شود.

در حالی که تولید یک Hash از جمع آوری داده ها مانند یک بلوک از معاملات، به نسبت ساده می باشد، اما عملا با نگاه کردن به ترتیب Hash، دانستن اینکه چه داده ای مورد استفاده قرار گرفته است، غیر ممکن می باشد. همچنین، هر Hash منحصر به فرد می باشد و عوض کردن تنها یک کاراکتر در بلوک بیت کوین، به طور کلی ترتیب Hash را تغییر می دهد.

ورودی

خروجی(Hash)

گربه

93g56gtf229hbno00r45sktrpbs59so9r3t7saer

یک گربه سفید بیرون است

Js03bbstgo94r6s1z8mg05fgt3sba9tob32bsap7

یک گربه سفید در داخل است

Bbr19007go2tsi52bsi50o21nmiseas45on23mjn

یک گربه در داخل

339n5sbk249nb9530gjdl04h92jg02jg9sm93hpz

یک گربه سفید در داخل

4bbj390osoh9djm395bksh94gf03sg034dfjh31x

 

همانطور که در مثال بالا می توان دید، فارغ از این که چه مقدار داده به عنوان ورودی استفاده می شود، Hash همواره همان طول را خواهد داشت.

به علت داشتن این ویژگی ها، Hash به عنوان یک مهر و موم دیجیتال کار می کند. اگر شخصی تنها یک بلوک از معاملات را دستکاری کند، Hash آن فورا تغییر می کند و Hash بعدی در زنجیره بلوکی نیز به همان منوال تغییر خواهد کرد. بنابراین، هر تلاشی برای کلاه برداری در شبکه بیت کوین، به سادگی توسط کاربران آن شناسایی می شود.

پاداش ها

یکی از عوامل مهم در بحث استخراج بیت کوین چیست چاداش حاصل از استخراج بیت کوین می باشد. اصولا ماینرها توسط تایید کردن هر معامله و ایجاد اطمینان از اینکه هر کدام از آن ها قانونی هستند، به جامعه بیت کوین خدمت میکنند. آنها با استفاده از نرم افزار به طور خاص نوشته شده برای بلوک های استخراج، با یکدیگر رقابت میکنند. هر لحظه یک بلوک جدید مهرو موم می شود و این بدان معنا است که یک ماینر موفق به ایجاد یک ترتیب Hash صحیح شده است و بنابراین یک پاداش دریافت می کند.

در اکتبر سال 2017، پاداش 12.5 بیت کوین به ازای هر بلاک بوده است و این مقدار به ازای هر 210000 بلوک، به نصف کاهش پیدا می کند. تعداد کلی بیت کوین ها محدود است بنابراین، هرچه تعداد بیشتری سکه استخراج شود، ارزش هر کدام از آن ها بیشتر می شود. بنابراین، با وجود اینکه تعداد بیت کوین ها به ازای هر بلوک کاهش پیدا می کند، اما ارزش پاداش های ماینرها همان مقدار می باشد یا حتی افزایش می یابد.

به طور طبیعی، تولید یک Hash از مجموعه ای از اطلاعات بسیار ساده می باشد و کامپیوترها برای این کار بسیار خوب می باشند. پس برای جلوگیری کاربران از تولید هزاران Hash در هر ثانیه از بلوک های معاملاتی و استخراج کردن تمام بیت کوین های در دسترس در عرض چند دقیقه، باید شبکه بیت کوین فرآیند را مشکل تر کند.

پیچیدگی ها

استخراج بیت کوین

یکی دیگر از موارد مهم در بحث استخراج بیت کوین چیست دشواری استخراج می باشد. این کار از طریق یک  “اثبات انجام کار” صورت می گیرد. این یک سیستم است که کاری را از تقاضاکننده سرویس،  توسط زمان انجام فرآیند به وسیله یک کامپیوتر، تقاضا می کند. تولید یک اثبات انجام کار، یک فرآیند تصادفی با احتمال پایین است. بنابراین، به طور طبیعی، تعداد بسیاری سعی و خطا بریا یک اثبات انجام کار معتبر باید انجام شود. هنگامی که درباره بیت کوین صحبت می کنیم، Hash به عنوان یک اثبات انجام کار خدمت می کند.

اثبات انجام کار: یک تدبیر اقتصادی می باشد که به منظور ایجاد اطمینان در مقابل فعالیت های کلاه برداری، با درخواست کار از یک تقاضا کننده خدمت مورد استفاده قرار می گیرد و معمولا به معنای زمان انجام فرآیند توسط یک کامپیوتر می باشد.

برای پیچیده کردن بیشتر استخراج، چیزی به نام سختی بیت کوین، در فرآیند ایجاد می گردد. این معیاری از دشواری برای پیدا کردن یک بلوک جدید در مقایسه با ساده ترین آن ها می باشد.

دشواری بیت کوین: معیاری از دشوار بودن ایجاد یک Hash صحیح می باشد.

این تدبیر به ازای هر 2016 بلوک، دوباره محاسبه می شود. این معیار به گونه ای طراحی شده است که استخراج هر بلوک به طور تقریبی 10 دقیقه به طور انجامد. هرچه تعداد ماینرهای بیشتری ملحق شوند، نرخ تولید بلوک افزایش می یابد. سپس، بعد از آنکه سطح سختی دوباره مورد محاسبه قرار گرفت، این معیار برای جبران و به منظور کاهش نرخ ایجاد بلوک، افزایش می یابد. هر بلوک ایجاد شده توسط ماینرهای کلاه بردار که در سطح سختی مورد نیاز نباشد، توسط همه در شبکه رد می شود و بنابراین بی ارزش می شود.

بنابراین این فرآیند به تمرکز احتیاج دارد و از طریق آن، ارز جدید به آرامی در دسترس قرار می گیرد. نرخی که با آن سکه ها نمایان می شوند شبیه به نرخی می باشد که کالاهای اقتصادی نظیر طلا از زمین استخراج می شوند. به همین دلیل است که این فرآیند “استخراج” نامیده می شود.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط