پلتفرم بکت چیست؟

معاملات آتی بیت کوین بکت

پلتفرم بکت قراردادهای آتی بیت کوین چیست و چرا اتفاق بزرگ بعدی در حوزه ارز دیجیتال خواهد بود؟

اخیرا توجه جامعه ارزهای دیجیتال به سمت شرکت بکت جلب شده است. اما بکت چیست و چرا همه درباره این صرافی ارز دیجیتال صحبت میکنند؟ در این مقاله راجع به این موضوع صحبت میکنیم.

بکت چیست؟

بکت یک پلتفرم اصطلاحا کاستودی یا نگهداری قانونی ارز دیجیتال، و یک ابزار برای خرید، فروش و ذخیره دارایی های دیجیتال است، که معامله گران نهادی، مرچنت ها و شرکت هایی نظیر استارباکس را هدف قرار داده است. در ابتدای امر، این پلتفرم قصد دارد تا قراردادهای آتی فیزیکی روزانه و ماهانه بیت کوین را فراهم کرده و در آینده ای نزدیک مشتقات ارزی بیشتری را ارائه دهد.

این پلتفرم توسط صرافی اینترکانتیننتال (ICE) تأسیس شده است. این صرافی همچنین مسئول یکی دیگر از بزرگترین صرافی ها، به نام بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) است. بنابراین، این صرافی از همان زیرساخت های بازار قرارداهای آتی ، برای پلتفرم بکت نیز استفاده می کند.

صرافی ارز دیجیتال بکت، طبق مقررات کمیسیون معاملات آتی کالای (CFTC) ایالات متحده فعالیت، و همچنین از قوانین AML و KYC و استانداردهای گزارش دهی فدرال تبعیت میکند.

قرارداد آتی بیت کوین بکت چیست؟

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، صرافی ارز دیجیتال بکت دو نوع قرارداد آتی بیت کوین را ارائه می دهد: ماهانه و روزانه. تفاوت اصلی قراردادهای آتی پلتفرم بکت نسبت به مشتقات ارزی مشابه در پلتفرم های دیگر، این است که بیت کوین ها به صورت فیزیکی روانه کیف پول معامله گران میشوند.

برخلاف شرکت CME، مشتریان بکت پس از انقضای قرارداد، بجای اینکه معادل قیمت بیت کوین ارز فیات دریافت کنند، خود بیت کوین را دریافت میکنند.

تاریخ راه اندازی بکت

در ابتدای امر، صرافی اینترکانتیننتال می خواست بکت را در سال 2018 راه اندازی کند، اما تاریخ راه اندازی این پلتفرم بارها و بارها به تعویق افتاد. دلیل این تأخیرها، مسائل مربوط به رگولاتوری و قانون گذاری ذکر شده بود، به گونه ای که این صرافی نمی توانست از طرف کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) و وزارت خدمات مالی ایالت نیویورک، به راحتی تائیدیه بگیرد.

در ژوئیه سال 2019، بکت آزمایش پلتفرم خود را آغاز کرد. این امر نشان میداد که زمان راه اندازی نزدیک است. سرانجام این صرافی در ماه آگوست، از طرف رگولاتورها تائیدیه دریافت کرد و صرافی ارز دیجیتال بکت در 23 سپتامبر همان سال راه اندازی شد.

چرا بکت برای صنعت مهم است؟

از منظر یک فرد غیرحرفه ای، ارز دیجیتال نمایانگر یک حباب قیمتی بی ثبات و پر از کلاه برداری و تقلب است، که نباید در آن سرمایه گذاری انجام داد. حتی برخی از شرکت هایی که به این ارز دیجیتال از زاویه بهتری نگاه میکنند هم نمی خواهند با ورود به حوزه مالی غربی، پولشان را به خطر اندازند. بنابراین اینجاست که بکت وارد میشود.

بکت نخستین صرافی ارز دیجیتال کاملا قانونی خواهد بود. این پلتفرم، برای معامله گران و شرکت های نهادی که به دنبال فعالیت در یک چارچوب قانونمند هستند، دریچه ای را به سوی ارزهای دیجیتال باز میکند.

علاوه بر این، ظهور یک بازیگر قانونی در بازار ارزهای دیجیتال، تنها باعث افزایش مشروعیت بیت کوین در چشم جهانیان می شود. این نظر، توسط بنیانگذار و مدیر اجرایی ارشد صرافی اینترکانتیننتال به نام جفری اسپرچر، ابراز شده است که میگوید:

هدف ما از گردهم آوری زیرساخت های قانونی و متصل بهم، با کاربردهای نهادی و شخصی دارایی های دیجیتال، ایجاد اعتماد به نفس در کلاس دارایی ها در مقیاس جهانی، مطابق با سابقه کاری ما در ایجاد شفافیت و اعتماد در بازارهایی است که پیشتر قانون گذاری روی آنها صورت نگرفته است.

بنابراین وقتی در بازار قانون گذاری صورت گرفته باشد، پایدار تر به نظر می رسد، و یک بازار پایدار، یک بازار قابل اعتماد است. در نتیجه، معامله گران و شرکت های بیشتری را که خواهان ورود به دنیای ارزهای دیجیتال هستند، جذب می کند. با توجه به این منطق، کارشناسان انتظار دارند که با اجرایی شدن پلتفرم بکت، پول نهادی فراوانی وارد بیت کوین شود.

تأثیر بکت بر قیمت بیت کوین

قراردادهای آتی بیت کوین

راه‌اندازی پلتفرم بکت، یکی از مورد انتظارترین رویدادها در صنعت ارز دیجیتال امروز بوده است. از طرفی بازار هم رشد فراوانی داشته و بکت را یک گام جدید در پذیرش جهانی ارز دیجیتال در دنیا می داند.

شاید فکر کنید که همه از این خبر خوشحالند، اما باید بگوییم که همه افراد جامعه ارزهای دیجیتال، راه اندازی بکت را یک اتفاق مثبت نمی بینند. برخی معتقدند که این پلتفرم می تواند در آینده باعث سقوط و حتی دستکاری بیشتر بازار توسط وال استریت شود.

در بحث دستکاری بازار، شرکت بکت ادعا می کند که به دلیل وجود معاملات اسپاتی که باعث دستکاری بازار و ایجاد نگرانی هایی در زمینه سیاست های ضدپولشویی و کنترل های تطبیقی نامناسب میشوند، برای شکل دادن قیمت بیت کوین، به معاملات اسپات تکیه نمیکند. با این وجود، اینکه بلاخره این پلتفرم چگونه فعالیت میکند، هنوز دقیق مشخص نیست.

اتفاق بعدی چه خواهد بود؟

این رویداد چنان گسترده بوده و مورد بحث و بررسی قرار گرفته، که به یکی از بزرگترین اتفاقات صنعت ارز دیجیتال تبدیل شده است. قراردادهای آتی بیت کوین مخصوص معامله گران نهادی، یک راه جالب جدید در تجارت ارز دیجیتال است و پلتفرم بکت تنها نهادی نیست که به دنبال اجرایی کردن آن بوده است.

صرافی های ایالات متحده مدت زیادی است که برای کسب مقام اول در راه اندازی پلتفرمی قانونی که قراردادهای آتی بیت کوین را به صورت فیزیکی ارائه میدهد، در رقابت بوده اند. اولین صرافی که توانست برای این منظور تائیدیه بگیرد، صرافی Erisx بوده است، اما بنظر میرسد که برای راه اندازی پلتفرم خود عجله ای ندارند و تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

در تاریخ 31 ژوئیه، صرافی لجر ایکس (LedgerX) از راه اندازی قرارداهای آتی بیت کوین مخصوص خرده فروشی ها خبر داد. اما بعدا مشخص شد که کمیسیون معاملات آتی کالا، مجوزی برای راه اندازی چنین مشتقات ارزی به این صرافی نداده است. در حقیقت این شرکت تنها مجوز قراردادهای آپشن یا اختیار معامله و قرارداد سواپ یا معاوضه را گرفته بوده و هنوز حق اجرای قراردادهای آتی بیت کوین را نداشته است.

شکی نیست که این اتفاق تازه ابتدای ماجراست و در آینده توسعه بیشتری خواهد یافت. این پلتفرم به تولد کسب و کارهای بیشتری در حوزه ارز دیجیتال، و تحریک رشد کیفیت در صنعت منجر خواهد شد. ولی تنها سؤال این است که مؤسسات نهادی چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهند داشت؟ البته فکر کنم به زودی خواهیم فهمید.

1+
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط