تعاریفی ساده از مفهوم بلاکچین

کاربرد های بلاکچین

تعاریفی ساده از مفهوم بلاکچین

در این مقاله به مرور تعاریفی از مفهوم بلاکچین که برخی از پژوهشگران خارجی از بلاک­چین و مزایای آن داشته اند می پردازیم:

اگر اینترنت مبنای نوآوری دیجیتال است، تکنولوژی بلاک­چین زیربنای بازنگری چگونگی پرداخت ها می باشد.به عبارت ساده، بلاک­چین یک فناوری است که انتقال دارایی را از فردی به فرد دیگر از طریق کامپیوتری به صورت مطمئن و بدون نیاز به واسطه ها انجام می دهد. تراکنش ها در یک مخزن غیرانحصاری عمومی در بلوک های زمانی سازمان دهی می شوند، در نتیجه شفافیت و ایجاد سوابق تغییرناپذیر ممکن می شود و اجرای مستقل از قوانین کسب و کار امکان خودکارسازی را فراهم می کند.

(Crosby, Nachiappan, & Pattanayak, 2015)

ماهیت تغییرناپذیر سیستم های بلاک­چین، صحت آن را تضمین می کند. به این معنا که وقتی یک قطعه اطلاعات وارد سیستم می شود، دیگر نمی تواند تغییر یابد. این امر مشکلات متعاقب از تقلب را حذف می کند، اما همچنین الزام می دارد که بازرسی اولیه از اطلاعات با احتیاط بیشتری صورت گیرد. بنابراین، مکانیسم های دقیق تر دسترسی به اطلاعات باید استقرار یابند و داده های موجود در هر گره باید بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که رفتارهای متقلبانه ظهور نمی یابد. هنگامی که یک تراکنش شروع می شود، قابل بازگشت نیست. از این رو، اعتبار و صحت آن نیاز به تایید دارد تا از خسارات تصادفی اجتناب شود.

(Guo & Liang, 2016)

بلاک­چین یک تکنولوژی پیشرفته ای از پلتفرم های معامله گر همتا به همتا تشکیل شده است که، از عمل ذخیره سازی برای ضیط تمام داده های معامله استفاده می نماید. به عبارت بهتر، فناوری بلاک­چین دفترعمومی تمام معاملات و تراکنش های ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است که تا کنون انجام شده است و همواره تراکنش های جدید نیز به آن افزوده می شود.

(Manav, 2017)

در حقیقت برای تعریف مفهوم بلاکچین ، بلاکچین یک دفتر کل غیرمتمرکز و امن فراهم می کند که به طرفین شرکت کننده اجازه می­دهد اطلاعات مربوط به یک معامله را اعتباریابی کنند. در انجام این کار، فرایند را سرعت می بخشد و دست واسطه ها را قطع می کند.

 (Brown, 2017)

برخی از کاربردهای بلاکچین

پیامدهای بلاکچین و مفهوم بلاکچین برای خدمات مالی بسیار چشمگیر هستند. تراکنش ها سریع تر و ارزان تر می شوند. انبارهای قدیمی اطلاعاتی از بین می روند. ریسک کاهش می یابد، چنانکه تاریخچه اعتبارات و مبادلات دارایی به قسمت های غیرقابل تغییر یک رکورد تبدیل می شوند. تصور آینده بهتر می شود، چون آسان سازی صورت گرفته و تایید صحت می شود که طرفین معامله تا آخر پای کار هستند. فرآیندهای مربوط به اختلاف ها ساده تر می شود زیرا مسیرهای حسابرسی به راحتی در دسترس هستند. قراردادهای هوشمند قراردادهای مربوطه را بلادرنگ اجرا می کنند.

به کمک این زیرساخت جدید، شرکت ها و رگولاتورها بهتر در کنار هم قرار می گیرند، بلاک­چین تطابق را آسان تر می کند. در همین حین گزاره های ارز تغییر می کند. موسسات مالی می توانند رکوردها را مغایرت گیری نموده و اختلافات بین آنها را حل کنند. این امر باعث می ود که واسطه ها در مدل های کسب و کار خود تجدید نظر کنند. وام دهندگان بصیرت بهتری برای دارایی وام گیرندگان پیدا خواهند نمود که سبب می شود رتبه بندی و تصمیمات قیمت گذاری بهتری در پیش بگیرند.

(Contri & Galaski, 2016)

گستره بلاك­چین فراتر از صنعت خدمات مالی و بانکداري است. سازمانها در حال برنامه ریزي براي این دفترکل دیجیتال جدید هستند تا هر چیز با ارزش از جمله گواهی هاي تولد و فوت، گواهی ازدواج، اعمال و عناوین مالکیت، حقوق مالکیت معنو،ي مدارك تحصیلی، حسابهاي مالی، سوابق پزشکی، دعاوي بیمه، امتیازات شهروندي و حق راي، موقعیت داراییهاي سیار، پیشنهادهاي شغلی و رتبه هاي عملکردي، قراردادهاي استخدامی، حقوق تصمیم گیري مدیریتی و هر چیز دیگر قابل بیان در قالب کد را با استفاده ازآن ثبت و ذخیره کند

 (Ishmaev, 2017)

پرداخت‌های بین‌بانکی نیازمند تراکنش‌ها و ارتباطاتی میان دفاتر کل این بانک‌ها است. استفاده از یک دفترکل توزیع شده و فناوری بلاک‌چین مدل جدیدی برای زیرساخت‌های پرداخت ایجاد کرده که هزینه‌های کم و شفافیت را به ارمغان می‌آورد. با استفاده از قراردادهای هوشمند کارایی تراکنش‌ها و پرداخت‌ها در بازار سهام افزایش می‌یابد. همچنین با افزایش سرعت و ارزان تر کردن خدمات مالی امکان هماهنگی این سیستم با نظام درحال تغییر جهان فراهم می‌شود. کارمزد پرداخت‌های انتقالی و کارمزد تراکنش‌های کارت‌های اعتباری تا حد قابل توجهی کاهش یافته و سالانه حدود ۱۶ میلیارد دلار در این زمینه پس‌انداز می‌شود

(نگوین، ۲۰۱۶)

مفهوم بلاکچین

معمولا، بلاکچین را می توان در فرایندهایی که وقت گیر و سنگین هستند و هزینه و تلاش زیادی را به دلیل نیاز به جمع آوری داده های مهم و اعتباریابی شخص ثالث شامل می شوند اعمال کرد. یکی از حوزه های قابل تغییر، منابع انسانی است که ارزشمند ترین دارایی است که سازمان دارد. در حالی که بلاک­چین همچنان به جلب توجه و کاربرد در مدیریت امور مالی و زنجیره های تامین ادامه می دهد، منابع انسانی نیز می تواند یک حوزه شگفت انگیز باشد.

بلاک­چین می تواند مسائل مربوط به صحت اطلاعات منابع انسانی را حل کند و اطلاعات پشتیبانی تصمیم معتبر و موثر برای مدیریت منابع انسانی یک سازمان فراهم کند. این تکنولوژی، مدیریت منابع انسانی را از تایید اسناد مانند صلاحیت ها، سابقه مقام، تجربه شغلی و همچنین داده های تراکنش مانند گواهی های پزشکی، تغییرات آدرس و داده های پرونده مالیاتی، بی نیاز خواهد کرد.

(Brown, 2017)

کاربرد دیگر بلاکچین در حوزه انرژی است. یکی از کمک های مهمی که بلاکچین به توسعه بیشتر انرژی های تجدید پذیر می­کند، بحث از میان بر داشتن واسطه ها و ایجاد عدم تمرکز است که در این حالت بلاکچین با ایجاد اپلیکیشن هایی می­تواند به طور مستقیم خریدار و فروشنده را رو در روی یکدیگر قرار داده و دلال ها و واسطه ها را حذف کند.

اگر مقیاس های هوشمند انرژی به درستی قاعده مند شوند، بلاکچین می­تواند ردیابی انرژی را در جهان واقع اطمینان ببخشد. در حال حاضر در اروپا الکتریسیته را فقط وقتی میتوان تجدید پذیر نامید که که گواهی GO داشته باشد و این گواهی هم فقط به تولیدکنندگانی که در مقیاس بالا کار می­کنند، داده میشود. بنابراین بلاکچین می­تواند روزنه ای را برای تولیدکنندگان خرد باز کند و همچنین سبب ورود بازیگران بیشتری به بازار شود که این امر رویدادی مبارک است، زیرا میدانیم که هر چه رقابت بیشتر باشد، قیمت پایین تر می­آید و کیفیت خدمات نیز بالاتر می­رود.

 (Richardson, 2018)

 

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط