ریسک معاملات مارجین : تجربه تریدری که تمام دارایی خود را از دست داد

تریدر ارز دیجیتال

معاملات مارجین یا Margin Trading در بازار ارزهای دیجیتال و در دیگر بازارها، پتانسیل سودآوری بسیار بالایی دارد. به همین دلیل تریدرهای بسیاری به این نوع از معاملات علاقه دارند. اما این همه ماجرا نیست، همانطور که پتانسیل سود بالایی در این معاملات وجود دارد، احتمال از دست دادن سرمایه نیز به همان میزان بالاست.

در این مقاله قصد داریم خاطرات یکی از تریدرهایی که در بازار ارزهای دیجیتال، معاملات مارجین انجام داده را مرور کنیم. او تمام دارایی خود را در این معاملات از دست داده، به همین خاطر می‌تواند نکات آموزنده‌ای برای ترید داشته باشد.

من همه چیز را از دست دادم

این تریدر جوان در مورد نحوه فعالیتش در بازار ارزهای دیجیتال گفته است که من اعتقاد زیادی به ارزهای دیجیتال داشتم و تمام سرمایه خود را در این بازار با انجام معاملات مارجین از دست دادم.

او در سال 2018 و پس از قرار گیری بازار در یک روند نزولی بلند‌مدت شروع به خرید بیت کوین و اتریوم کرده‌است. او مدام تعداد بیت کوین و اتریوم خود را افزایش داده و در انتظار رشد مجدد قیمت‌ها صبر کرده است. او در بخشی از خاطرات خود نوشته است:

هر پولی که به دست می‌آوردم را صرف خرید ارزهای دیجیتال می‌کردم. حتی بخشی از حقوق ماهیانه خود را نیز ذخیره می‌کردم تا بتوانم به تعداد بیت کوین و اتریوم خود اضافه کنم. روند نزولی قیمت‌ها و ریزش قیمت‌ها در بازار من را دلسرد نمی‌کرد. هر کاهش قیمتی را فرصتی برای خرید بیشتر می‌دانستم.

معاملات مارجین ارزهای دیجیتا در ترید ارز دیجیتال

او در صرافی BitMex و بر روی بیت کوین معاملات مارجین انجام می‌داده‌است. اما نکته قابل توجه در مورد این تریدر مال‌باخته این‌است که او هیچ تجربه جدی در بازارهای مالی نداشته و استراتژی صحیح و علمی برای سرمایه‌گذاری نداشته است. او در معاملات خود از توقف ضرر یا استاپ لاس استفاده نمی‌کرده و همانطور که انتظار می‌رود مدام دارایی خود را از دست می‌داده‌است.

پیش‌بینی آن دشوار نیست که این تریدر به‌تدریج تمام سرمایه خود را از دست‌رفته دیده‌است. عمده سرمایه او بیت کوین بوده و با ریزش قیمت بیت کوین او تمام داریی خود را از دست داده است. ممکن است از دست دادن یک بیت کوین برای بعضی افراد خیلی مهم نباشد، اما این یک مسئله نسبی‌است و ممکن‌است برای برخی دیگر بسیار دردناک باشد. به‌هرحال باید بدانیم که معاملات مارجین ، ریسک بسیار بالایی به همراه دارند. او دراین‌باره می‌گوید:

اگر راه دیگری برای ترید کردن می‌شناسید حتما همان را انجام دهید و به‌هیچ‌وجه به سمت معاملات مارجین نیایید. مگر اینکه اطلاعات دقیق از نحوه انجام این معاملات داشته باشد. در غیر‌اینصورت مطمئن باشید که این نوع معاملات چیزی جز ضرر برای شما نخواهد داشت.

تجربه را تجربه نکنید

  • شکست این تریدر برای ما درس‌هایی دارد. شاید مهمترین آن این‌است که معاملات مارجین ریسک بسیار بالایی دارد. اگر قصد سرمایه‌گذاری بلند‌مدت در بازار ارزهای دیجیتال دارید، به‌هیچ‌وجه سراغ معاملات مارجین نروید.
  • لیکوئید شدن به معنی صفر شدن دارایی شماست. در معاملات مارجین بر خلاف دیگر معاملات، در قیمتی، دارایی شما صفر شده و پوزیشن‌های معاملاتی شما بسته خواهد شد. مهم نیست در سرمایه‌تان چقدر باشد، در صورت لیکوئید شدن شما دیگر پولی در حساب نخواهید داشت. در معاملات مارجین همواره مراقب قیمت لیکوئید خود باشید.
  • هیچگاه تحت فشار معاملات نکنید. گاهی پیش می‌آید که چندین معامله شما پشت‌سرهم با ضرر بسته می‌شود. شما نباید خودتان را مجبور به انجام معامله بعدی کنید تا ضررهای قبل را جبران کنید. سیستم خود را خاموش کنید، بیرون بروید و قدمی بزنید. هوای تازه استنشاق کنید. اجازه دهید ذهنتان استراحت کند و روانتان آرام شود. معاملات را متوقف کنید. کسی شما را مجبور نکرده مدام معامله کنید.
  • سعی کنید احساسات خود را کنترل کنید و معاملات خود را بر اساس منطق و اطلاعاتی که آموخته‌اید انجام دهید.

البته هدف مااین نیست که بگوییم به‌هیچ‌وجه معاملات مارجین انجام ندهید، بلکه هدف ما بیان ریسک بالای این نوع از معاملات‌است. افرادی هستند که با انجام این نوع معاملات سود کرده و سود می‌کنند.

به‌طور کلی معامله در بازار ارزهای دیجیتال (چه مارجین باشد یا نباشد) هم می‌تواند ثروت شما را افزایش دهد و هم می‌تواند سرمایه‌تان را به باد دهد. در هنگام ترید مراقب باشید. حتما اطلاعات کافی در مورد بازار ارزهای دیجیتال و همچنین ترید در بازار ارزهای دیجیتال را کسب کنید.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط