کاربرد های بلاکچین چیست؟

کاربرد های بلاکچین

کاربرد های بلاکچین چیست؟

برای توضیح کاربرد های بلاکچین می توان گفت که موسسات مالی طی 30 سال گذشته در صنایع بی شماری سرمایه گذاری کردند و همیشه نگاهی به تکنولوژی های انقلابی داشته اند. بنابراین برای جلوگیری از تغییر این روند، بانک ها با رویکردی پیش گیرانه و راه اندازی واحدهای تحقیق و توسعه، ایجاد مراکز تحقیقاتی و مشارکت با توسعه دهندگان بلاکچین برای درک این تکنولوژی انقلابی عمل کرده اند.

این موسسات اولین کسانی بودند که اقدام به مطالعه بلاکچین کردند اما پس از ان دانشگاه ها، مراکز علمی، دولت ها و شرکت های مشاوره نیز این تکنولوژی را مورد مطالعه قرار دادند. تمام این مطالعات به علاوه عملکرد کارآفرینان و توسعه دهندگان بلاکچین به کشف بلاکچین های جدید و راه حل های بلاکچینی جدید ختم می شود.

این مطالعات بیش از سه سال است آغاز شده و همچنان ادامه دارد. در حالیکه بخش هایی از بلاکچین همچنان ناشناخته است، این چیزی است که بلاکچین می تواند انجام دهد

ایجاد هویت دیجیتال

یکی دیگر از کاربرد های بلاکچین ایجاد هویت دیجیتال در بلاکچین از طریق کلیدهای رمزنگاری شده انجام می شود. ترکیب کلید خصوصی و عمومی هویت دیجیتالی قوی ایجاد می کند که نشان دهنده مالکیت است. کلید عمومی باعث شناسایی شما در بین سایر افراد می شود (مانند آدرس ایمیل)، کلید خصوصی برای تایید تمایل شما به تعاملات دیجیتال تعبیه شده است. رمزنگاری نیروی مهم در انقلاب بلاکچین بشمار می رود.

بلاکچین، سیستم ثبت اطلاعات و گزارش

 بلاکچین یک نوآوری در ثبت و توزیع اطلاعات است. بلاکچین برای ثبت داده های ثابت و داده های پویا مانند تراکنش ها مناسب است و به همین دلیل در سیستم ثبت و تهیه گزارش ها پیشرفت ایجاد می کند.

درمورد داده های ریجستری ثابت، آن ها را می توان با سه روش زیر در بلاکچین ذخیره کرد:

داده های رمزنگاری نشده:

می تواند توسط تمام مشارکت کنندگان در بلاکچین بصورت کاملا شفاف خوانده شود.

داده های رمزنگاری شده:

می تواند توسط مشارکت کنندگان با کلید رمزگشایی خوانده شود. این کلید دسترسی به اطلاعات روی بلاکچین را فراهم می کند و نشان می دهد چه کسی و در چه زمانی اطلاعات را اضافه کرده است.

داده هش شده:

در کنار تابع ایجاد می شود و غیرقابل دستکاری است.هش های بلاکچین عموما با داده های اصلی که از قبل ذخیره شده اند بدون زنجیر ترکیب می شوند. به عنوان مثال اثر انگشت دیجیتالی در بلاکچین هش می شوند در حالیکه بخش عمده اطلاعات می تواند آفلاین ذخیره شود.

چنین سیستم ثبت اطلاعاتی می تواند باعث همکاری و تغییر روابط سازمان های مختلف با یکدیگر شود.در حال حاضر، ذخیره داده ها در سرورهای خصوصی، هزینه های گزافی برای تراکنش(فرآیندها، روش ها و بررسی متقابل سوابق) بین شرکت ها ایجاد کرده است.

اثبات غیرقابل تغییر بودن اطلاعات

یکی از ویژگی های بلاکچین داشتن تاریخچه خودش است به همین دلیل آنها اغلب تغییرناپذیر نامیده می شوند. به عبارت دیگر، تغییر داده های بلاکچین بسیار سخت است زیرا برای تغییر یک ورودی نیاز به تغییر تمام اطلاعات در تمام گره های بعد از آن ورودی است. یدین ترتیب این سیستم ثبت اطلاعات چیزی بیش از یک پایگاه داده معمولی است.

کاربرد بلاکچین به عنوان یک پلتفرم

ارزهای رمزنگاری شده اولین پلتفرم هایی هستند که از طریق بلاکچین توسعه یافتند. در حال حاضر، مردم از پلتفرم های مبادله ارزهای رمزنگاری شده به پلتفرم هایی برای قراردادهای هوشمند روی آورده اند.

اصطلاح قرارداد هوشمند به چند دسته تقسیم می شود:

قراردادهای هوشمند ماشین در سال 1990 توسط نیک سابو ابداع شد. در این ماشین، دستگاه پس از دریافت یک ورودی خارجی( مانند ارزهای رمزنگاری شده) سیگنالی را برای شروع فعالیت بلاک ها می فرستد.

همچنین قراردادهای حقوقی هوشمند نیز وجود دارند. بسیاری از این نرم افزارها بر این ایده هستند که قرارداد در یک جلسه حضوری منعقد شده و به توافق می رسند. بنابراین یک قرارداد می تواند ترکیبی از توافق کلامی، توافق نامه کتبی . یا در بلاکچین اجرا شود.

در نهایت قراردادهای هوشمند اتریوم وجود دارد. این قراردادها دارایی هایی که در بلاکچین اتریوم وجود دارند را کنترل می کنند. اتریوم خود یکپلتفرم مبتنی بر قرارداد هوشمند است. همانطور که در مقالات قبل عنوان کردیم بلاکچین یک تکنولوژی کاملا جدید نیست. بلکه از ترکیب سه تکنولوژی منحصر به فرد ایجاد شده است که در شکل زیر مشاهده می کنید.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط