صحبت‌های دولت آمریکا درباره قوانین جدید ارزهای دیجیتال با افزایش نگرانی‌های مربوط به ایران

بیت کوین و ارزهای دیجیتال

افزایش تنش‌های میان ایران و ایالات متحده یکی از دلایل اصلی نظرات روز چهارشنبه وزیر امور خزانه داری آمریکا، استیون منوچین، در مورد تطبیق با بیت کوین و ارزهای دیجیتال است.

روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده که دولت ترامپ در رابطه با استفاده از تکنولوژی بلاکچین برای دور زدن تحریم های آمریکا بر کشورهایی از جمله ایران، ابراز نگرانی کرده است.

در اوایل هفته جاری، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی ایران گزارشی را منتشر کرد که نشان می‌دهد مجوزهای استخراج و ماینینگ ارز دیجیتال که از ماه ژانویه صادر شده، می تواند درآمد مالیاتی و کارمزدهای بوروکراتیک جدیدی را ایجاد کند. یکی از پروپوزال‌های این مرکز دولتی حاکی از آن است که این امر می‌تواند از صنعت استخراج و ماینینگ داخلی برای دولت ایران، یک میلیارد دلار درآمد سالانه داشته باشد، که تخمین زده شده کل این صنعت نزدیک به 8.5 میلیون درآمد سالانه ایجاد میکند.

این گزارش همچنین نشان میدهد که بخشی از بودجه سال 2021 ایران از صنعت استخراج و ماینینگ فراهم میشود. البته مشخصات این پروپوزال کاملا مشخص نیست.

به طور خلاصه، اگر دولت ترامپ در تلاش است تا دولت ایران را به زیر سلطه خود بکشاند، بیت کوین و ارز دیجیتال یکی از راه‌های رهایی از آن است.

اظهارات آقای منوچین چند روز پس از آن صورت گرفته كه دولت ترامپ پیشنهاد افزایش بودجه 2021 وزارت خزانه داری برای نظارت بر صنعت ارزهای دیجیتال را ارائه کرد. تنها در سال 2019، آژانس های مختلف دولت ایالات متحده، برای استفاده از خدمات تحلیلی Chainalysis 5 میلیون دلار صرف کردند.

در ماه ژوئیه، آقای منوچین با اشاره به نگرانی های تأمین مالی تروریسم و پولشویی، از پروژه استیبل کوین لیبرا فیسبوک به عنوان “مسئله امنیت ملی” یاد کرد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط