بررسي واكنش ايران به شهادت قاسم سليمانى و تبعات آن بر قيمت بيت كوين

بیت کوین یکی از راه‌های برون رفت از تحریم های امریکا

افزایش قیمت بیت کوین با واکنش ایران و تهدید ترامپ به آغاز جنگ با ایران

پس از حملات موشکی ایران به پایگاه های آمریکا در پاسخ به شهادت سردار قاسم سلیمانی به بررسی حوادث اخیر و اثرات آنها بر قیمت بیت کوین می‌پردازیم.

رئیس جمهور آمریكا، دونالد ترامپ، اظهار داشته است كه درصورت حمله ایران به یک فرد آمریکایی یا پایگاه های آمریكایی، 52 نقطه و پایگاه ایران را مورد هدف قرار خواهد.

دو کشتی نیروی دریایی بریتانیا به سمت منطقه در حرکت هستند. در حال حاضر 5 عضو گروه 5+1 موضع یکسانی را اتخاذ کرده اند، اما وزیر خارجه انگلیس از ایران خواسته است تا به پای میز مذاکره بیاید.

وی اظهار داشته است که برای این کار یک روش دیپلماتیک وجود دارد و انجام آن از طریق آقای مکرون امکان پذیر است. نیویورک تایمز سپتامبر گذشته نوشته بود:

خط تلفن مورد نیاز به صورت مخفیانه وصل شده است و رئیس جمهور ترامپ در طرف دیگر خط منتظر است. تمام کاری که رئیس جمهور ایران آقای حسن روحانی باید انجام دهد این است که از اقامتگاهش خارج شده و وارد اتاق امنی که قرار است در آن با آقای ترامپ صحبت کند، شود.

آقای روحانی و دستیاران وی از این پیشنهاد که توسط رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، به آنها داده شده بود چشم پوشی کردند. در نهایت، آقای روحانی حتی از خارج شدن از اقامتگاه خود امتناع ورزید، آقای مکرون دست خالی بازگشت و آقای ترامپ همچنان آن طرف خط منتظر ماند.

این وزیر خارجه گفته است که در ایران بین تندروها و میانه روها مناظره ای صورت خواهد گرفت. به این معنا که انتخاب با خود ایران است، جنگ یا صلح.

رسانه های بریتانیایی گزارش کرده اند که ایران پرچم جنگ را برافراشته است. روزنامه Evening Standard نوشته است که: ساعت ها پس از مراسم تشییع جنازه مقام ارشد ایرانی، سردار قاسم سلیمانی، که طی حمله هوایی آمریکا در کشور عراق به شهادت رسید، موشکی به نزدیکی سفارت آمریکا در عراق برخورد کرد. این روزنامه در ادامه افزوده است که:

دو موشک کاتیوشا دیگر به پایگاه هوایی بلد در عراق که نیروهای آمریکایی در آن مستقر هستند، برخورد کرده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا قرار است روز پنجشنبه با همتای آمریکایی خود دیدار کند.

قیمت بیت کوین در صورت وقوع جنگ

الشباب اوایل روز یکشنبه به یک پایگاه نظامی که توسط نیروهای آمریکایی در کنیا مورد استفاده قرار گرفته بود، حمله کرد. این یکی از معدود حمله هایی است که هیچ نیروی غربی در آن آسیب ندیده است.

با این وجود این سؤال پیش می آید که آیا ایران واقعا قصد تلافی دارد یا اظهارات اخیر فقط لفظی بوده اند.

خود آقای ترامپ نیز گفته است که ایران هرگز در جنگی پیروز نشده است، احتمالا هم به درگیری میان ایران و یونان باستان اشاره دارد، اما هرگز مذاکره را هم نباخته است. پر واضح است که این اظهارات آقای ترامپ برای کشاندن ایران به پای میز مذاکره است.

با این وجود ایران شاید فکر کند که وقوع جنگ اجتناب ناپذیر است، یا اینکه در این شرایط پر تنش دچار اشتباه محاسباتی شود. اینکه در آینده چه اتفاقی قرار است افتد یک سوال بزرگ را برای ما ایجاد کرده است.

 یکی از چهره های ارشد بریتانیا به روزنامه تایمز گفته است که: ما نقشه آ و ب و حتی برای شرایط اضطراری که همه چیز بهم بریزد هم نقشه ای داریم:

به نیروهای ما در منطقه گفته شده است که به سوی محافظت از نیروها تغییر جهت دهند.

بنابراین تمامی این اتفاقات میتواند به این معنا باشد که این جنگ به باقی جنگ ها خاتمه میدهد، که البته احتمالش خیلی کم است. یا شاید آمریکا نیز از گذشته درسی نگرفته و حتی روسیه بازهم حماقت خواهد کرد. در نهایت، جنگ چیزی است که ذاتا غیرقابل پیش بینی است.

در صورت صلح

درصورتی که ایران با آمریکا مذاکره کند، سوالی که پیش می آید این است که خواسته بعدی آقای ترامپ چیست؟

در کل مشخص نیست که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چه کسی خواهان جنگ است و چه کسی خواهان صلح. در حال حاضر هم با افزایش تنش های میان ایران و آمریکا شاید فکر کنیم که جنگ هرگز به این اندازه به ما نزدیک نبوده است.

پیش بینی قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین با نزدیک شدن خاورمیانه به جنگ احتمالی، جنگی که ممکن است سریعا رخ دهد یا چندین سال برای وقوع آن طول بکشد، افزایش یافته است.در هر دو حالت، جنگ از نظر مالی هزینه بالایی دارد و احتمالا هم این هزینه ها با چاپ پول جبران میشود.

توئیت دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توئیتی اظهار داشته است که: ایالات متحده اخیرا دو هزار میلیارد دلار خرج تجهیرات نظامی کرده است. ما بهترینیم و تا به امروز هم بهترین در دنیا بوده ایم. اگر ایران به یک آمریکایی یا یک پایگاه آمریکایی حمله کند، ما چند تا از تازه ترین تجیهزات خوب خودمان را بدون درنگ و تامل برایشان میفرستیم.

دو هزار میلیارد دلار یا تقریبا 10٪ تولید ناخالص داخلی، میزان تقریبی است که جنگ هزینه بر میدارد. این اتفاق به این معناست که ارزش دلار و پوند و همچنین برخی از پول های دیگر در منطقه، ممکن است 10٪ کاهش یابد.

نمودار قیمت بیت کوین

بیت کوین که با عنوان پول سخت شناخته میشود، باید علاوه بر افزایش تقاضای واقعی برای فرار از تورم شدید پول منطقه ای، این کاهش ارزش احتمالی را نیز منعکس کند.

ثروتمندان این مناطق و بویژه طبقه متوسط جامعه ​​نیز ممکن است فکر کنند که لزوم آمادگی برای این اتفاق وجود دارد. 

در این صورت، بدیهی است که بیت کوین راهی آسان برای انتقال وجوه است، چراکه بخاطر سپردن حتی یک کلید خصوصی نیز می تواند آسان باشد. کلا تمام این اتفاقات بیشتر به این بستگی دارد که آیا تنش ها به نقطه جنگ می رسد یا خیر و در صورتی که جنگ شود تا کجا پیش میرود.

قیمت گذاری در این شرایط آسان نیست، اما ظاهرا حجم معاملات افزایش یافته است و احتمال 10 هزار دلاری شدن قیمت بیت کوین وجود دارد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط