رشد 4500 درصدی جستجوی کلمه “Bitcoin Iran” در گوگل

گوگل ترندز بیت کوین و بلاکچین

پس از تنش‌های اخیر ایران و آمریکا و انتشار خبرهای اشتباه توسط رسانه‌های دنیا در مورد رسیدن قیمت بیت کوین به 24 هزار دلار در ایران، جستجوی کلمه “Bitcoin Iran” در گوگل 4500 درصد افزایش یافت.

رابطه مستقیم افزایش قیمت با افزایش جستجو در گوگل

علاوه بر کلمه “Bitcoin Iran”، جستجوی کلمه بیت‌کوین نیز طی چند روز گذشته افزایش شدیدی یافت به طوری که به نمره 100 در گوگل ترندز رسید. این در حالی است که هفته گذشته نمره گوگل ترندز کلمه بیت کوین حدود 40 بود.

به گزارش CoinTelegraph، نیجریه بیشترین جستجوی کلمه “Bitcoin Iran” را داشته است. کانادا، سنگاپور و ایالات متحده در رده‌های بعدی جستجوی کلمه “Bitcoin Iran” قرار دارند.

جستجوی گوگل بیت کوین ایران
جستجوی کلمه “Bitcoin Iran” در گوگل

این آمار رابطه مستقیمی با افزایش قیمت بیت‌کوین در روزهای گذشته دارد. با افزایش تنش‌های ژئوپولیتیکی، روز گذشته قیمت بیت‌کوین به 8450 دلار رسید. این در حالی هست که مدت‌ها شاهد معامله شدن بیت کوین در بازه 7000 دلار تا 7700 دلار بودیم.

اوایل هفته اخبار اشتباهی در رسانه‌های دنیا مبنی بر رسیدن قیمت بیت کوین به 24 هزار دلار در ایران منتشر شد. اشتباهی که رسانه‌های دنیا در این باره انجام داده بودند، احتساب قیمت 4200 تومانی برای دلار بود. از طرف دیگر، قیمت بیت کوین در ایران در آن زمان حدود 100 میلیون تومان بود و بر این مبنا، رسانه‌های دنیا به اشتباه قیمت بیت کوین در ایران را 24 هزار دلار می‌پنداشتند.

همین اخبار کافی بود تا جستجوی کلمه “Bitcoin Iran” در دنیا افزایش یابد. افراد فعال در بازار می‌پنداشتند که می‌توانند با استفاده از تکنیک آربیتراژ، بیت‌کوین را در بازار دنیا با قیمت 8000 دلار خریداری و در ایران با قیمت 24000 دلاری به فروش برسانند. بر اساس اصل آربیتراژ، ممکن است گاهی یک کالا دارای قیمت متفاوت در دو بازار باشد. در این حالت افراد بلافاصله اقدام به خرید از بازار با قیمت پایین‌تر و فروش در بازار گران‌تر می‌کنند. لذا با توجه به اصل عرضه و تقاضا، قیمت در هر دو بازار بلافاصله به تعادل می‌رسد و یکسان خواهد شد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط