نوریل روبین : محرک های مالی تریلیون دلاری، شرکت ها را از سقوط نجات می دهد

محرک های مالی

محرک های مالی : نوریل روبین، استاد اقتصاد دانشگاه نیویورک، روز یکشنبه در دفاع از کارگران، به قانون تحریک فدرال حمله کرد. سخنان وی پاسخی از سوی چندین دموکرات برجسته، از جمله برنی سندرز کاندیدای ریاست جمهوری در دموکرات ها و رهبر اقلیت مجلس سنا، چاک شومر را در پی داشت. به همین ترتیب، نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان اعتراض خود را در مورد لایحه تحریک مالی مجلس سنا نشان داد:

ما شروع به بررسی پیشنهادات سناتور مک کانل می‌کنیم در اولین نوشته متوجه می‌شویم که وی اصلاً طرفدار کارگر نیست و در عوض، شرکت ها را در مقابل کارگران قرار می دهد.

محرک مالی تریلیون دلاری شرکت های حرفه ای، ضد کارگران است

ترامپ اکنون از یک محرک مالی 2 تریلیون دلاری صحبت می‌کند. اما بخش اعظم آن اطلاعات بی ربط و اشتباه به میانگین آمریکا کمکی نمی کند. مقدار زیادی از این محرک به شرکت‌های بزرگ و متوسط می رسد، مبلغ بسیاری از آن به صورت پول نقد است و نیز از وام‌های قبلی برای خرید سهم استفاده می‌کند. اما نوریل روبینی باید دو چیز را درباره کمک‌های گسترده فدرال در طول بحران اقتصادی که از منافع ثروتمندان برخوردار است، بداند. در سال 2009 وی مشاور ارشد وزیر خزانه داری تیموتی تایتن گیتنر در کاخ سفید اوباما شد.

باراک اوباما و حریف انتخابات ریاست جمهوری وی، سناتور جان مک کین، هر دو به کمک مالی TARP رای دادند. سخنگوی نانسی پلوسی همچنین همراه با کاخ سفید بوش و وزیر خارجه خزانه داری هانک پالسون از آن حمایت کردند.

برنامه Troubled Asset Relief یک خوشه دو طرفه برای تسویه بدهی‌های گسترده شرکت‌ها در قالب وام 700 میلیارد دلاری از مودیان مالیات بود. آنها والت استریت را از سقوط نجات دادند.

این امر آمریکایی‌ها را از هر دو طرف چپ و راست خشمگین کرد. نتیجه آن جنبش حزب چای در سمت راست در سال 2009 بود که در انتخابات میان دوره ای سال 2010 چندین نفر را دور کرد. و باعث اعتراضات وال استریت سمت چپی‌ها در سال 2011 شد.

بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کمک های مالی مردم هستند

اما پس از آنكه سناتور اوباما رئیس جمهور اوباما شد، او همچنان پول خود را به شركت‌ها می داد. اقدام بازیابی و سرمایه گذاری مجدد آمریکا در سال 2009، یک لایحه محرک مالی 831 میلیارد دلاری، یکی دیگر از هزینه‌های پروژه های انتخاباتی بود که برای پاداش شرکت‌ها صرف می‌شد و برای تمام آن پول‌های خنده دار لابی می کردند.

واشنگتن رسید مالیات لازم برای پرداخت آن و سایر تعهدات خود را نیز ندارد، بنابراین آن سال با رکورد روبرو شد برای پرداخت به شرکت‌ها وام می‌گرفت و به مودیان مالیاتی قول می‌داد در نهایت آن را با بهره بازپرداخت کند.

اکنون تاریخ در حال تکرار است و نوریل روبینی نقشی را که آخرین دولت بازی کرده است فراموش کرده است.

این یک مشکل جمهوری خواه یا دموکراتیک نیست. این یک مشکل سیستماتیک است و هنگامی که فشار وارد شد و چرخه شکوفایی از بین رفت، به هر حزبی که در قدرت باشد و لابی داشته باشد، کمک محرک  مالی و نیز پول نقد برای کمپین‌های تبلیغاتی برای کنگره واشنگتن پرداخت می‌شود.

به همین دلیل بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال مانند بقیه سهام ها هستند اما بدون پشتیبانی محرک دولتی، پولی یا مالی. این ارزهای بازار آزاد روی دو پای خود ایستادند. آنها تنها وجوهی هستند که مردم می خواهند به دست آورند. و تصمیم در مورد سطح حمایتی خود از یک سیستم وابسته به دلار که مردم آن را انباشته کرده اند، بر عهده‌ی خودتان است.

* سلب مسئولیت: این مقاله نظر نویسنده است و مشاوره حرفه ای مالی یا سرمایه گذاری را نشان نمی دهد.

0
برچسب‌ها:
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط