مروری بر بازارهای جهانی در چند روز گذشته: آیا بیت کوین طلای دیجیتال است؟

بازارهای مالی و بیت کوین

با تشدید تنش‌های میان آمریکا و ایران با ترور سردار قاسم سلیمانی توسط ایالات متحده، بازارهای جهانی هر کدام به شیوه خود عمل می‌کنند. اکنون روند قیمت طلا و قیمت بیت کوین در یک سمت قرار دارند و بورس‌های جهانی در سمت مقابل.

هواداران بیت کوین همواره مدعی بوده‌اند که بیت کوین طلای دیجیتال است. بیت کوین مانند طلا دارای منابع محدودی است، به سختی استخراج می‌شود و البته استخراج آن دارای هزینه زیادی است. اما تا پیش از این، این حرف صرفا یک ادعا بود که هیچوقت ثابت نشده بود. کما اینکه بارها بیت کوین همگام با افزایش قیمت سهام در بورس‌ها دنیا، افزایش قیمت داده بود.

وضعیت بورس‌های جهانی

اما چند روزی است که شاهد اتفاقات جالبی در روند‌های قیمتی بازار هستیم. پس انتشار اخبار مربوط به ترور سردار سپهبد قاسم سلیمانی، بسیاری از بورس‌های سهام دنیا دچار ریزش‌ شدند. اگرچه در ادامه شاهد جبران این افت در بازارهای مالی بودیم، اما امروز و پس از حمله موشکی ایران به پایگاه هوایی الاسد متعلق به آمریکا در خاک عراق، مجددا بازارهای مالی در آستانه ریزش قرار گرفته اند. البته هنوز بازار بورس آمریکا باز نشده است و باید منتظر واکنش شدید احتمالی شاخص‌های بورس نزدک و نیویورک به این حمله باشیم.

در بورس اوراق بهادار تهران اما شاخص از شنبه این هفته تاکنون حدود 8 درصد ریزش داشته است. این در حالی است که بورس تهران به دلیل برگزاری مراسم تشییع پیکر شهید سلیمانی در روز دوشنبه تعطیل بود و امروز چهارشنبه نیز نوسانات قیمت سهام توسط سازمان بورس به بازه 2 درصدی محدود شده است (در حالت عادی بازه قیمت مجاز روزانه 5 درصد است). این تصمیم در راستای کنترل ریزش بورس اتخاذ گردیده است.

اما در مورد نفت، طلا و بیت کوین چطور؟

به طور قطع واضح‌ترین واکنش قیمتی در قبال آغاز یک جنگ در خاورمیانه، افزایش قیمت نفت است. خاورمیانه دارای 65 درصد از ذخایر نفت است و ایران تاثیرگذارترین کشور منطقه است. همین افزایش تنش‌ها کافی بود تا قیمت هر بشکه نفت بیش از 5 درصد افزایش یابد.

اما جالب‌ترین اتفاقات مربوط به طلا و بیت کوین بوده است. کافی است نگاهی به چارت قیمتی بیت کوین و طلا بیندازید:

تحلیل قیمت بیت کوین طلای دیجیتال

تحلیل قیمت طلا

همانطور که مشاهده می‌نمایید، روند قیمتی طلا و بیت‌کوین در چند ماه اخیر بسیار به هم نزدیک بوده است. هر دو چند ماهی بود که درگیر اصلاح قیمتی بودند. اما چند روزی است که این اصلاح برای طلا و بیت کوین تمام شده و روند صعودی در هر دو چارت خصوصا طلا مشاهده می‌شود. محدوده زرد رنگ نشان داده شده در چارت‌ها، افزایش قیمت ناشی از تشدید تنش‌های میان آمریکا و ایران است.

اکنون به نظر می‌رسد که ادعای “طلای دیجیتال” در مورد بیت کوین به واقعیت پیوسته است. افراد برای حفظ دارایی خود در شرایط بحرانی مالی، به دارایی‌های ارزشمند پناه می‌برند. اتفاقی که در جریان سقوط مالی دنیا در سال‌های 2008 و 2009 رخ داد و قیمت هر انس طلا پس از آن به 1800 دلار رسید.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط