همکاری استیبل کوین ها با ارزهای فیات

استیبل کوین

استیبل کوین ها با پشتیبانی ارزهای فیات در تلاش هستند تا هر دو موقعیت عالی ای را در دنیای تجارت داشته باشد.

استیبل کوین تلاش می کند ارزهای فیات در بین ارزهای دیجیتال قرار داشته باشند. آنها در واقع یک مبلغ مبادله ای هستند و وسیله ای برای ذخیره ارزش و یک واحد حساب محسوب می شوند. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، استیبل کوین به نوعی دارایی پایدار معروف می باشد که ارزش آن ها ثابت می ماند مانند دلار ایالات متحده، یورو یا حتی طلا.

زمانیکه ارز به یک دارایی با ثبات متصل شود تا از آن پشتیبانی کند باعث می شود که نوسانات ارزهای دیجیتالی رمز نگاری شده را کاهش دهد.

البته باید برای توکن های بیت کوین، مقدار معادل و برابری ارز فیات توسط شرکت صادرکننده ذخیره گردد تا ارزش آن را حفظ نماید. در نتیجه افراد هر زمانی که بخواهند می توانند توکن های خود را به پول نقد  تبدیل نمایند.

سرمایه پایدار

سرمایه پایداری ایده ای برای ایجاد ثبات در ارزهای دیجیتال محسوب می شد و باعث ایجاد پیوند میان نرخ ارزی با پول مرسوم کشورها می شد که در سال 2012 سه سال بعد از ظهور بیت کوین برای اولین بار این پروژه با نام  مسترکوین فعالیت خود را آغاز کرد و سپس بعداً به عنوان Omni تغییر نام یافت.

اکنون، توسعه دهندگان استیبل کوین نه تنها به دلار ایالات متحده، بلکه به یورو و ین ژاپن گره خورده اند. با این حال، برخی از این ارزها به اندازه شناخته شده ترین استیبل کوین یعنی تتر، تاکنون نتوانسته اند توجه خاصی را به خود جلب نمایند.

نرخ ارزی تتر

ننر اولین استیبل کوین است که در حال حاضر محبوب ترین آن نیز محسوب می شود و بیشترین سرمایه را در میان تمامی استیبل کوین ها دارد. براساس رتبه بندی ها، تتر در رتبه ششم تمامی ارزهای دیجیتالی جهان قرار گرفته است و سرمایه ای بالغ بر 4.1 میلیارد دلار در آن وجود دارد.

این ارز دیجیتال پایدار در ژوئیه سال 2014 با نام “Realcoin” توسط معاون رئیس جمهور استنلی هینزورث ایجاد شد. مدتی پس از شروع پروژه، ارز دیجیتالی به مبادله صرافی بیتفینکس اضافه شد. در ابتدا شرکت ها رابطه خود را فاش نکردند. با این حال در سال 2017، به لطف فاش شدن اسناد به نام پارادایس جامعه ارز دیجیتالی دریافتند که تتر و بیتفینکس صاحبان یکسانی دارند.

در اوایل تتر تلاش کرد محبوبیت زیادی را در بین معامله گران ارز دیجیتال به دست آورد. بنابراین، در نوامبر سال 2014، این شرکت تصمیم به انجام برندسازی ارز دیجیتالی خود گرفت، در نتیجه، Realcoin به تتر تغییر نام داد.  اولین بلوک در شبکه تتر در 12 مارس 2015 تولید شد.

مبلغ تتر، یک به یک با دلار آمریکا است و براساس آنچه که خبرگذاری های رسمی منتشر کرده اند، با ذخیره پول و سرمایه پلتفرم تتر کاملاً تأمین می شود. بیشتر سکه های تتر از طریق پروتکل Omni روی بلاکچین بیت کوین صادر می شوند. تتر یکی از محبوب ترین ارزهای دیجیتال در جهان است زیرا که تتر در حقیقت فقط ارز دیجیتالی نمی باشد بلکه پول فیات دیجیتالی شده است.

اما در ژانویه سال 2018 کمیسیون معاملات آتی کالاهای ایالات متحده (CFTC) دادخواستی را علیه بیتفینکس و تتر آغاز کرد این در حالی است که تنظیم کننده شک کرده است که 2.3 میلیارد توکن صادر شده توسط تتر در واقع با همان مقدار دلار پشتیبان گرفته شده است.

در سال 2017 قبل از دریافت احضاریه از CFTC ، تتر از خدمات شرکت Friedmann برای انجام بازرسی و حسابرسی به امورات خود استفاده کرد و نتایج را منتشر نمود. همچنین، در فوریه 2018، گزارش مبادله مشتقات بیت مکس شامل این فرضیه بود که تتر دارای ذخایر کافی برای تأمین تمام توکن های تتر در گردش است.

رویارویی دیگر با قانونگذاران در آوریل 2019 اتفاق افتاد، هنگامی که دادستان کل نیویورک دادخواستی را تشکیل داد که بیتفنیکس را متهم کرد که از مخازن تتر برای پوشش خسارات 850 میلیون دلاری استفاده می کند. طبق دادخواست، بیتفنیکس نتوانست روابط بانکی عادی برقرار کند و بیش از یک بیلیون دلار سرمایه گذاری در Crypto Capital Corp را انجام دهد. گفته می شود این وجوه بین سپرده های شرکت و مشتری تنظیم شده است و یک قرارداد واحد هم امضا نشده است.

علیرغم دادخواستها و عدم رسیدگی، سرمایه گذاری ارز دیجیتال در حال حاضر بیش از 4 میلیارد دلار است و بسیاری از سرمایه گذاران همچنان به حمایت از این دارایی ادامه می دهند، به این معنی که آنها به امنیت و قابلیت اطمینان بودن تتر اعتقاد دارند.

 

TrueUSD

TrueUSD توسط دلار آمریكا پشتیبان می شود و نمایانگر اولین استاندارد ERC-20 است كه بر روی بلاکچین اتریوم ساخته شده است. در اصل پلت فرم TrueToken که پشت TrueUSD است، طراحی شده است تا توکن هایی را با پشتیبانی از دارایی های فیات ایجاد کند.

این پروژه از همان ابتدای سال 2018 پس از جمع آوری 20 میلیون دلار به بهره برداری رسید. این شرکت توسط سرمایه گذاران مانند استنفورد، استارت ایکس، بنیان گذاران صندوق فرشته، آزمایشگاه های اف جی و بلاک تور سرمایه گذاری و پشتیبانی شد. بر خلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده، TrueUSD هیچ محدودیتی در انتشار توکن ها ندارد، زیرا مفهوم تهیه آن به طور مستقیم به مقدار دلار ذخیره بستگی دارد.

تفاوت اصلی بین TrueUSD و سایر استیبل کوین ها این می‌باشد که هدف و تمرکز این ارز دیجیتال پایدار در جهت پیشرفت قابل ملاحظه و شفاف ولی در عین حال پیروی اعمال قانونی است زیرا گفته می شود تتر چنین دپارتمانی را ندارد.

دلار آمریکا که ثبات TrueUSD را تضمین می کند، به جای اینکه توسط همان شرکت اداره شود، توسط بسیاری از شرکت های معتبر در حساب های مختلف بانکی نگهداری می شود. محتویات حسابهای سپرده گذاری روزانه منتشر می شود و ممیزی ها به صورت ماهانه انجام می شود که ظاهراً تأیید می کند یک نسبت یک به یک با دلار در این قسمت موجود است.

اما مشکل ترین مسئله به گفته تیم پروژه متقاعد کردن کاربران از قابلیت اطمینان واقعی آن توکن بود. رافائل کوسمن، بنیانگذار و مدیر ارشد فناوری TrueToken، به کوین تلگراف گفته بود:

بار فنی ، مالی و حقوقی همه قابل توجه است اما بزرگترین چالش همه، کسب و حفظ اعتماد کاربران شما است. اگرچه ما شفافیت ممیزی منظم شخص ثالث را ارائه می دهیم، کمترین هزینه معاملات برای هر نوع استیبل کوین مبتنی بر ERC20 معین کرده ایم ولی مشارکت قوی چیزی است که ما به ان نیاز داریم، کاربران تمایل دارند استیبل کوین های مورد استفاده خود را بر اساس تجربه انتقال کاربران استفاده کنند، که این مورد شامل خدمات به مشتری نیز می شود.

 

دلار جمینی

دلار جمینی (GUSD) در تاریخ 10 سپتامبر 2018 عرضه شد. طبق گفته توسعه دهندگان، دلار جمینی به طور مستقیم به دلار آمریکا گره خورده است. دلار جمینی مبتنی بر بلاکچین اتریوم است و از استاندارد ERC-20 استفاده می کند. از نظر مؤلفه فنی ، تفاوت آن با سایر ارزهای دیجیتال این است که براساس پروتکل اتریوم نیست.

در راه‌ اندازی این پروژه نه عرضه اولیه سکه و نه پیش فروش انجام شد. این سیستم براساس قراردادهای هوشمند کار می کند که روند صدور توکن ها را کنترل می کنند. کد ارز دیجیتالی آن باز است و برای هر کسی که علاقه مند به تأیید باشد در دسترس است. همین مسئله در مورد قراردادهای هوشمند استفاده شده در سیستم نیز صدق می کند.

دلار جمینی نیز حداکثر حد مجاز انتشار را ندارد. تعداد توکن های موجود در گردش برابر است با سهام دلار آمریکا که برای حمایت از ارز دیجیتال حفظ شده است.

Paxos Standard

در سال 2012، کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده شرکت Paxos Trust مستقر در بلاکچین را که مجوز آن را از تنظیم کننده دریافت کرده بود، ثبت کرد. این شرکت بستر بلاکچین پاکسوس را برای تسویه حساب های نقدی ایجاد کرده است.

در سپتامبر سال 2018، توسعه دهندگان اعلام كردند كه شركت رمزنگاری شده بومي استیبل کوین پاکسوس بطور خاص به دلار آمريكا گره خورده است. با استفاده از مبادله رمزنگاری شخصی پاکسوس را می‌توان برای هر ارز دیجیتال دیگر مبادله کرد.

از آنجا که پاکسوس زنجیره ای مخصوص به خود را ندارد، توکن ERC-20 توکن های استاندارد مبتنی بر بلاکچین اتریوم هستند. به همین دلیل استیبل کوین پاکسوس را می توان در هر کیف پول دیجیتالی ایجاد شده برای پلتفرم اتریوم ذخیره کرد.

این استیبل کوین برای انتقال سریع و تبادل پول فیات و کاهش هزینه های مربوط به معاملات مرزی و هزینه های نقل و انتقال پول ایجاد شده است. پاکسوس محدودیت انتشار ندارد و توکن های جدید از طریق استخراج قابل ایجاد نیست.

پاکسوس توسط دو شرکت حسابرسی، که مسئولیت نظارت بر ذخایر مالی پاکسوس و آزمایشگاه های اسمی را کنترل می کند، اداره می شود که قراردادهای هوشمند را تأیید می کند.

EURS

استیبل کوین EURS یک استیبل کوین غیرمتمرکز است که ارزش آن به یورو می رسد. حساب ها توسط شرکتی که دفاتر آن در اتحادیه اروپا واقع شده است، نگهداری می شود. به گفته توسعه دهندگان، این ارز دیجیتال به طور خاص برای سرمایه گذاران نهادی در اروپا ایجاد شده است. هدف اصلی این پروژه اجرای مفهوم دارایی سهام در شبکه بلاکچین بود.

EURS در ژوئیه سال 2018 راه اندازی شد و در بالای بلاکچین اتریوم اجرا می شود. توسعه دهندگان گفته اند که این پلتفرم مطابق قوانینی کار می کند که به طور شفاف امنیت سرمایه گذاران را تضمین می کند.

گرگوری کلوموف مدیرعامل EURS، به کوین تلگراف گفت که تصمیم گرفته است پس از دیدن افزایش سود تتر، یک استیبل کوین تحت حمایت یورو ایجاد کند، وی گفت:

من همیشه می خواستم با دلار آمریكا رقابت ایجاد كنم و دستیابی به ارز زیرین، یورو كاملاً منطقی به نظر می رسد. تنظیم کننده های ایالات متحده ارزهای دیجیتالی را از قسمت های موجود که قبلاً آنها تنظیم کرده اند جدا نمی کنند (یعنی کالاها ، اوراق بهادار ، MSB) اما تنظیم کننده های اروپا با طبقه دارایی با رقابتی تر برخورد می کنند و من پیش بینی می کنم که آنها مقررات موجود در زمینه پول الکترونیکی را تنظیم کرده و شامل استیبل کوین می‌شوند.

 

دای

ارز دیجیتالی  دای یک استیبل کوین است که به دلار آمریکا تعلق دارد و در اواخر سال 2017 راه اندازی شد. این ارز توکن داخلی پلت فرم MakerDAO است که ارزش دای را با یک سیستم در جریان و پویا از موقعیت های بدهی وثیقه، مکانیزم های بازخورد مستقل و فعالان خارجی حفظ و تثبیت می کند.

براساس وب سایت این پروژه، دای اولین استیبل کوین غیر متمرکز در بلاکچین اتریوم است. پلت فرم MakerDAO با استفاده از مکانیسم های بازار خارجی و مشوق های اقتصادی هزینه DAI را به 1 دلار تثبیت می کند، در حالی که کنترل کامل فرایندهای موجود در اتریوم نیاز به اعتماد به سازمان های متمرکز و نگرانی از حسابرسی های خارجی را برطرف می کند.

طرح انتشار دای به این شکل است: کاربر مقدار معینی اتر را به قرارداد هوشمند ارسال می کند که در عوض توکن های دای را صادر می کند، بدین معنی که توکن های جدید ایجاد شده دای در واقع بدهی وثیقه ای به MakerDAO می‌دهند. ویژگی اصلی MakerDAO اینست که این پلتفرم از دو نشان استفاده می‌کند: استیبل کوین دای و توکن Maker

نتیجه گیری

توسعه دهندگان متنوعی در سراسر جهان توجه زیادی به توسعه استیبل کوین دارند، زیرا این فناوری قصد دارد کاستی ها را کاهش دهد و سایر ارزهای رمزنگاری شده با فرار بیشتری را تجربه کند. علاوه بر این، استیبل کوین می تواند واسطه به عنوان واسطه در فرآیند جایگزینی عرضه پول فیزیکی با یک ارز دیجیتال باشد. طبق فرم رافائل کوسمن در ارتباط با TrueToken می گوید:  

ما استیبل کوین را جزئی جدایی ناپذیر در ساخت زیرساخت های مالی آینده می دانیم. مأموریت ما در حال رشد فرصت های اقتصادی برای همه است و آسانتر کردن پول برای دستیابی، جابجایی، ذخیره و استفاده از آنها همیشه اولین قدم بوده است. این چندان درمانی برای بی ثباتی ارزهای دیجیتال نیست، زیرا ابزاری برای ورود سرمایه است. 

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط