قیمت بیت کوین پس از 5 امین تلاش برای شکست 10هزار دلار به کدام سو خواهد رفت؟ سناریوهای صعودی و نزولی کوتاه مدت

تحلیل قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ

تریدرهای ارز دیجیتال توضیح می‌دهند که قیمت بیت کوین همچنان سطح مقاومت 10،000 دلاری را رد می‌کند و در ادامه نظر خود را درباره‌ی این که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ چگونه تغییر می‌کند، نظر خود را باز گو می‌کنند.

بیت کوین در 11 روز گذشته، ۵ مرتبه قیمت 10 هزار دلار را تست کرده است. عملکرد قیمت می‌تواند براساس دیدگاه‌های مختلف به عنوان یک روند صعودی یا روند نزولی در نظر گرفته شود. ۵ بار تست از سطح روانشناختی کلیدی در 10 هزار دلار می‌تواند به دو طریق تجزیه و تحلیل شود: سطح مقاومت 10،000 دلاری با هر بار تست ضعیف می شود، یا اینکه این مقاومت آن‌قدر قوی است که خریداران قادر به شکست آن نیستند.

بسیاری از تریدر‌های برتر ارز دیجیتال معتقدند که میانه‌ی منطقه 9000 دلاری نقطه آغازین صعود قیمت به محدوده مقاومت 14000 تا 15000 دلاری و قیمت 20،000 دلاری، عنوان هدف میان مدت است. دیگر پیش بینی‌ها پیش از آنکه قیمت بیت کوین بتواند 14،000 دلار را هدف قرار دهد و سپس سعی در شکستن رکورد بالای خود را داشته باشد، پولبک قابل توجهی را به منطقه 7000 تا 8000 دلار خواهد زد.

سناریوی صعودی کوتاه مدت بیت کوین

تریدر‌هایی که انتظار دارند قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ سطح مقاومت 10،000 دلاری را به عنوان سطح حمایت خود بازگرداند و صعود به سطوح کلیدی بالاتر از آن را می‌بینند، پیش بینی می‌کنند که این منطقه مقاومت با چندین تلاش برای صعود به محدوده 9800 دلار تا 9900 دلاریف تضعیف شده است.

 

تست مقاومت 9900 تا 10،000 دلاری برای پنجمین بار در 11 روز گذشته

تریدر‌ها همچنان بحث می‌کنند که آیا روند فعلی قیمت بیت کوین، آغار رویه صعودی به دنبال هاوینگ پاداش‌ها در تاریخ 11 مه است یا خیر. هاوینگ بیت کوین یک اتفاق خوش بینانه برای قیمت بیت کوین محسوب می‌شود، چرا که به طور مستقیم با نصف کردن بیت کوین های استخراج شده، بر عرضه‌ی آن اثر می‌گذارد و  نرخ توزیع را کاهش می دهد که باید ببینیم چه مقدار بیت کوین جدید تولید شده و در بازار فروخته می‌شود.

از نظر تاریخی، نیمه های سال 2012 و 2016 منجر به افزایش حداقل 2.500 درصدی در قیمت شده است. از این رو، مسیر صعودی بیت کوین این است که هاوینگ، قیمت بیت کوین را هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت به جلو می برد.

به گفته یکی از محققان ارز دیجیتال به نام فیلیپ سوییفت، شاخصی به نام  میانگین متحرک ​​2 ساله نشان می‌دهد که بیت کوین به قیمت بسیار پایین ۳۶۰۰ دلار رسید و یک روند چند ساله 5،800 دلاری را شکست. آقای سوئیفت در سطح کلان و در سناریوی بلند مدت‌تر، خاطرنشان كرده كه این شاخص نشان می‌دهد كه هدف منطقی بعدی برای بیت کوین، بالاترین قیمت تاریخ یعنی 20،000 دلار است. آقای سوییفت در توئیتی گفته است که:

قیمت بیت کوین از زمان شکست میانگین متحرک ۲ ساله، فوق العاده صعودی شده است. ما این شانس را داریم که قبل از اینکه بچه‌های صندوق پوشش ریسک از قضیه‌ی بیت کوین خیلی هیجان زده شوند، آن را جمع کنیم. توقف بعدی طبق شاخص میانگین محرک دوساله‌ ۵ برابر می‌شود و بالای ۲۰۰۰۰ دلار است.

قیمت بیت کوین با شاخص میانگین محرک ۲ ساله
قیمت بیت کوین با شاخص میانگین محرک ۲ ساله. منبع: فیلیپ سوییفت

به همین ترتیب، نونیا بیزنیز، تریدر بیت کوین گفته است که: بیت کوین در یک بازه زمانی بلند “صلیب طلایی” را نشان می‌دهد که فقط در تاریخ بیت کوین هفت بار اتفاق افتاده است. آخرین صلیب طلایی هنگامی اتفاق افتاد که بیت کوین وقتی که در اوایل سال 2019 با یک افزایش قیمت ناگهانی از قیمت ۳۱۵۰ دلار به قیمتی در حدود 5،000 دلار رسید که حول و محور آن معلق بود، وی توییت کرد:

صلیب طلایی (گلدن کراس): رسیدن میانگین متحرک نمایی 50 روزه به بالای میانگین متحرک نمایی 200 روزه. 6 بار تاکنون این اتفاق افتاده است.

تنها یک مورد در حالی که میانگین متحرک 200 در حال افزایش است رخ داده است. هفتمین صلیب طلایی با یک شیب در حال افزایش جزئی در 200MA رخ می‌دهد. هفتمین گلدن کراس هم در حال روی دادن است.

یک صلیب طلایی به طور معمول شروع یک روند صعودی طولانی مدت را نشان میدهد. با این حال، این خطر وجود دارد که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ به طور بالقوه ممکن است زیر این نقطه‌ی صلیبی کاهش پیدا کند که بعداً با یک ساختار نزولی، آن را به یک صلیب مرگ تبدیل می‌کند.

هفتمین صلیب طلایی
هفتمین صلیب طلایی در تاریخ بیت کوین. منبع: Nunya Bizniz

برای این‌که روند صعودی قیمت بیت کوین همچنان دست نخورده باقی بماند، بیت کوین باید بالای 9،000 دلار در هفته آینده باقی بماند و همچنان به مقاومت خود در برابر مقاومت 10000 دلاری ادامه دهد. احساس مثبت در بین تریدرهای حرفه ای که با اندیکاتور مک دی همزمان است، حاکی از روند صعودی در نمودار هفتگی قیمت بیت کوین است.

نمودار قیمت هفتگی بیت کوین با MACD.
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ بهمراه مک دی. منبع: Flipper Satoshi

با باقی ماندن بیت کوین بالای 9000 دلار، تریدر ارز دیجیتال که به نام مستعار “لایت” معروف است، تأکید کرده که احساسات اطراف بیت کوین در بین تریدرهای برتر به طور کلی مثبت است، وی توییت کرد:

من یک تریدر و سرمایه گذار شایسته هستم که در روند فعلی بیت کوین را نزولی می‌دانم و کسانی که سرمایه گذاران طولانی مدت هستند، عقیده‌شان بر صعودی بودن است. به نظر می‌رسد که به زودی، معلوم خواهد شد که همه ما کاملاً جلوتر از خودمان هستیم .

اما اگر بیشتر بازار صعودی باشد، باعث می‌شود که بیت کوی  قبل از هر صعود دیگری در برابر اصلاح، آسیب پذیر شود. این خطر عقب نشینی عمیقی است که سایر تریدرها آن را نزدیک می‌بینند.

سناریو نزولی بیت کوین در چند هفته‌ی آینده

اگر پیش بینی های خوش بینانه در مورد بیت کوین حول تأثیر مثبت هاوینگ بر قیمت بیت کوین باشد، پیش بینی‌های منفی نیز در درجه اول حول محور هاوینگ است. در دو هاوینگ قبلی، قیمت بیت کوین پس از هاوینگ کاهش یافت و روند صعودی واقعی تا 8-12 هفته پس از آن شروع نشد.

تمایل به سقوط بیت کوین پس از هاوینگ با عدم شکست از سطح مقاومت 10،000 دلاری پس از پنج تلاش ناموفق، به پیش بینی‌های نزولی برای بیت کوین دامن زده است. تریدر معروف بیت کوین به نام TraderXO در توئیتی اظهار داشته که احتمالاً قیمت بیت کوین در کوتاه مدت به سطوح پایین 9000 دلاری خواهد رسید و منطقه میانی 8000 دلاری نیز منطقه حمایت است.

دامنه بیت کوین
دامنه قیمت بیت کوین بر اساس عملکر قیمت آن از اوایل ماه مه. منبع TraderXO

براساس داده های بازار، تقریباً 72٪ از بازارهای قرارداد آتی بیت کوین پوزیشن لانگ می‌گیرد. این بدان معناست که اکثریت قریب به اتفاق تریدرها انتظار دارند که قیمت بیت کوین بالا برود. در حالی که این به طور معمول یک قسمت مثبتی از داده‌ها است اما امکان تحریک طولانی مدت را نیز به وجود می‌آورد.

در صرافی ییتمکس، بیت فینکس و فیوچرز بایننس، حدود 716 میلیون دلار سرمایه گذاری لانگ وجود دارد. در مقابل، فقط 273 میلیون دلار، سرمایه گذاری شورت داریم. اختلاف زیاد بین لانگ و شورت احتمال فشار کوتاه را کاهش می‌دهد و احتمال عقب افتادگی عمیق را افزایش می‌دهد.

متغیرهای خارج از عملکرد قیمت

اصول اساسی بیت کوین مانند فعالیت زنجیره ای، لیکوییدتی و احساسات پس از هاوینگ اندکی کاهش یافته است. Liesl Eichholz، رئیس استراتژی ارشد در گلس نود (Glassnode )، نوشت:

فاندمنتال اولیه زنجیره بیت کوین در هفته 20 ام اندکی کاهش یافته است. GNI طی یک هفته با کاهش 1 واحدی همراه بوده و ارزیابی کلی آن از اکوسیستم بیت کوین را به 73 واحد رسانده است. این رکود عمدتا توسط زیرمجموعه شبکه بهداشت هدایت می شد که با 8 واحد کاهش یافت. 

کاهش جزئی لیکوییدتی و احساسات کلی به طور عمده ناشی از کاهش علاقه به بیت کوین قبل و پس از هاوینگ است. قبل از این رویداد، تعداد معاملات در شبکه بلاک چین بیت کوین و فعالیت در دیگر پلتفرم‌ها افزایش یافته است.

با توجه به هایپ قبل از هاوینگ، Eichholz تأکید کرده که افت جزئی در فاندامنتال ها، لزوماً یک شاخص منفی نیست. با این حال، یک عامل مثبت برای افزایش تعداد آدرس‌هایی است که بیش از 0.1 بیت کوین یا حدود 970 دلار دارند.

بیت کوین دارای تصویری از ارز است که به طور گسترده متعلق به نهنگ‌ها است، یعنی سرمایه گذاران فردی که بخش بزرگی از این دارایی را در اختیار دارند. با این حال، داده‌ها نشان می‌دهد که توزیع عرضه بیت کوین بهبود یافته و تعداد بیشتری از افراد صاحب بیت کوین هستند. رافائل شولتز-کرفت، محقق Glassnode، در توئیتی گفته است که:

هم اکنون بیش از 3 میلیون آدرس بیت کوین وجود دارد، که حداقل 0.1 بیت کوین دارند (ارزش فعلی: 975 دلار دلار) که این 14٪ بیشتر از تعداد آدرس‌های سال قبل است. 

عوامل بیرونی مانند داده های زنجیره‌ای و فاندامنتال نشان می‌دهد که هیچ رویداد اصلی وجود ندارد که بتواند در قیمت بیت کوین در کوتاه مدت تأثیر بسزایی داشته باشد. این باعث می‌شود قیمت فعلی بیت کوین همراه با پیش بینی روند کلان، به عنوان دو عامل برای احتمال نوسان قیمت بیت کوین در هفته‌های آینده، محسوب میشوند.

برای خریداران یا فروشندگان، ریزش قیمت بیت کوین به 9000 دلار برای جلوگیری از ایجاد صلیب طلایی در منطقه میانی 9000 دلاری و یک شکست خوش بینانه در نمودار هفتگی، نشانگر از سرگیری روند صعودی است.

برای فروشنده‌ها یا خریداران، قیمت بیت کوین بالاتر از محدوده 9،500 دلار تا 9،600 دلار  نشان می دهد که با وجود مقاومت بالا، تقاضای کافی در معاملات اسپات، معاملات آتی، آپشن ‌ها و بازارهای نهادی برای پایداری روند صعودی بیت کوین وجود دارد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط