بانک مرکزی فرانسه به دنبال انتشار ارز دیجیتال خود

ارز دیجیتال فرانسه و بیت کوین

بانک مرکزی فرانسه می‌تواند یکی از اولین بانک‌های مرکزی باشد که ارز دیجیتال خود را منتشر می‌کند. البته رئیس این بانک مخالف سرسخت بیت کوین است.

طبق گزارش U.Today و به نقل از پایگاه خبری فرانسه AFP، “بانک دو فرانس” بانک مرکزی فرانسه، مطالعات و آزمایشاتش را برای انتشار ارز دیجیتال خود در سال 2020 آغاز خواهد کرد. این بیانیه توسط رئیس این بانک “فرانسوا ویلروی دو گالو” در تاریخ 4 دسامبر اعلام شد.

لیبرا قدرت اروپا را تهدید می‌کند

طی این بیانیه، دو گالو اظهار کرد که کانون قدرت حوزه پرداخت‌ها در حال مهاجرت به سمت بازیگران بزرگ تکنولوژی است. از آنجا که این شرکت‌ها در کشورهای دیگر مستقر هستند، ظهور بازیگران بزرگ غیر بانکی می‌تواند سلطه اروپا را تهدید کند.

او همچنین بیان کرد که بیت کوین، یک ارز ناپایدار و “شاید بدون ارزش واقعی” است که صرفا مقدمه‌ای برای ظهور ارزهای دیجیتال با ثبات – استیبل کوین ها – می‌باشد. البته علی‌رغم بهبود بخشیدن به پرداخت‌های بین‌المللی، استیبل‌ کوین ها هنوز با چالش های مالی و سیاسی روبرو هستند. وی در این باره گفت:

ما به عنوان بانکداران اصلی این کشور، اجازه نمی‌دهیم که هیچ تغییری بدون بررسی کامل توسط ما صورت پذیرد. ما باید به تعهدات خود کاملا پایبند باشیم. این تعهدات، بخشی از ذات سازمانی ما است.

در ماه سپتامبر نیز مسئولین فرانسه و آلمان طی دیداری اعلام کردند که در مقابل پروژه لیبرا ایستادگی خواهند کرد و اجازه نخواهند داد که این محصول، قدرت آن‌ها را زیر سوال ببرد.

افزایش تمایلات به ارز دیجیتال بانک مرکزی

بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف در تکاپوی آنند که ارزهای دیجیتال با ثبات خود بر اساس ارز رایج کشور خود منتشر کنند. چند روز پیش بود که اخباری منتشر شد که در آن به تمایل ژاپن به راه‌اندازی ارز دیجیتال خود اشاره داشت. همچنین دیگر قدرت شرق آسیا یعنی چین به شدت به دنبال ارز دیجیتال خود است. تمایلات به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی که به CBDC معروف اند اکنون نیز برای اولین بار و از طریق کشور فرانسه پا به اروپا گذاشته است.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط