ارز دیجیتال بانک مرکزی راهی برای توسعه اقتصادی بین‌المللی چین

ارز دیجیتال بانک مرکزی

در زمانی که بیشتر بانک‌های مرکزی دنیا در مواجهه با بحران اقتصادی ناشی از پاندمیک ویروس کرونا، به اقداماتی نظیر کاهش نرخ بهره روی آورده‌اند، بانک مرکزی چین به دنبال تسریع در انجام برنامه ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی خود می‌باشد.

در گزارش کوین تلگراف آمده است که دولت چین یک گام به ایجاد ارز دیجیتال بانک مرکزی نزدیک‌تر شده‌است. بانک مرکزی چین زیرساخت‌های ایجاد ارز دیجیتال قانونی چین را فراهم کرده است و همچنین پیش‌نویس قوانین مرتبط با ارز دیجیتال بانک مرکزی‌ چین را تنظیم کرده تا یک گام به اجرایی شدن آن نزدیک‌تر شود.

در ادامه این گزارش آمده است که تعدادی از شرکت‌های خصوصی منطقه شنژن مانند، Huawei, Alibaba با همکاری بانک بازرگانی چین در انجام این پروژه همکاری می‌کنند.

ارز دیجیتال بانک مرکزی

کائو یان، مدیرعامل بنیاد رنسانس دیجیتال در چین درباره این همکاری گفته است که این شرکت‌های خصوصی بر اساس تجارب غنی که در زمینه بلاکچین داشته‌اند انتخاب شده‌اند.

شرکت‌های پیشرفته پرداخت تلفن همراه

سیستم پرداخت شرکت Alibaba و همچنین سیستم پرداخت WeChat روی هم رفته بیش‌از 1.7 میلیارد کاربر فعال در سراسر چین دارند. این تعداد کاربر فعال، 300 میلیون بیشتر از جمعیت چین می‌باشد. این شرکت‌ها مجموعه‌ای از شبکه اجتماعی، تجارت الکترونیکی و سیستم پرداخت را فراهم کرده‌اند تا زیرساخت‌های پیشرفته‌ای برای تجارت آنلاین چین فراهم کنند.

Alipay از پنج نوآوری در زمینه ارز دیجیتال بانک مرکزی چین‌ رونمایی کرده است. این نوآوری‌ها شامل، ثبت تراکنش‌ها، کیف پول دیجیتال، زیرساخت‌های معاملات با استفاده از ارز دیجیتال بانک مرکزی ، فراهم کردن زیرساخت‌هایی برای جلوگیری از انجام کارهای غیرقانونی از قبیل فرار مالیاتی و پولشویی از طریق ارز دیجیتال بانک مرکزی‌ می‌شود.

توسعه اقتصادی بین‌المللی چین

به نظر می‌رسد هدف بلند مدت چین از انجام این کارها، پیش‌رو بودن در توسعه اقتصادی بین‌المللی می‌باشد.

کائو معتقد است که سرعت بخشیدن به طرح ایجاد ارز دیجیتال‌ بانک مرکزی‌ چین می‌تواند روشی برای تبدیل یک بحران به یک فرصت باشد. ایجاد یک ارز دیجیتال به نظر می‌رسد مناسب‌ترین ابزار برای ترجمه سیاست نرخ بهره صفر و منفی یک بانک مرکزی باشد. او در باره اضافه می‌کند:

اگر فرصتی وجود دارد که چین بتواند نرخ بهره خود را به سمت نرخ بهره منفی ببرد و این راهکار به عنوان گزینه نهایی برای چین باقی بماند که با این کار به سمت سیاست وام‌های تجاری پیش رود، وجود یک ارز دیجیتال‌ در تحقق این هدف بسیار کارامد خواهد بود و به راه رسیدن به این هدف را هموارتر خواهد کرد.

چین به ارز دیجیتال‌ بانک مرکزی‌ خود به عنوان روشی برای توسعه بین‌المللی اقتصادی نگاه می‌کند و به نظر می‌رسد به ساخت یوان دیجیتال بسیار نزدیک شده است.

1+
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط