تحلیل و بررسی افت ظرفیت لایتنینگ بیت کوین

لایتینگ بیت کوین

اگر طرفدار بیت کوین و شبکه نوپا لایتنینگ بیت کوین هستید، این نمودار در نگاه اول بسیار ناامیدکننده به نظر میرسد. نمودار ظرفیت لایتنینگ گرفته شده از وب سایت بیت کوین ویژوال، خط نارنجی ظرفیت بیت کوین را نشان میدهد و خط آبی ارزش دلاری آن است.

بیت کوین

قرار بود که شبکه ی لایتنینگ ابرقهرمان بیت کوین باشد و با برطرف کردن سخت ترین و بارزترین مشکل آن، این ارز دیجیتال را به قیمت های بالای جدیدی برساند. اگر محبوب ترین ارز دیجیتال، بیت کوین همیشه به سمت “جریان اصلی” حرکت کند، باید بیش از یک میلیون برابر تراکنش های فعلی را پشتیبانی کند  که کار آسانی هم نیست.

اما با توجه به ظاهر این نمودار، بنظر میرسد که لایتنینگ در حال از دست دادن قدرت است. به نظر می رسد میزان وجوه قفل شده در لایه دو شبکه رو به کاهش است، و انگار کمتر کسی از آن به عنوان یک روش پرداخت استفاده می کند. “کانال” لایتنینگ به مانند دروازه ای بسوی دیگر قسمت های شبکه است و به کاربر اجازه می دهد تا مبلغی را برای هر کاربر دیگری که میخواهد ارسال کند.

با اینکه لایتنینگ هنوز یک نرم افزار “بتا” محسوب می شود و در نتیجه استفاده از آن دارای ریسک و خطر است، اما استفاده کننده های بیت کوین آنقدر مشتاق آن بوده اند و برای بازی ها و دیگر موارد از آن استفاده کرده اند که با افزایش سریع ظرفیت لایتنینگ در سال اول، طرفداران آن شعار غیر رسمی “بی پروا”  را در رسانه های اجتماعی سر داده اند.

واقعیت این است که، در حالی که این تعداد رو به کاهش است، ممکن است استفاده از لایتنینگ به دلیل افزایش حریم خصوصی کانال های لایتنینگ و دیگر بهینه سازی کانال ها همچنان افزایش یابد.

روی شینفیلد، مدیر اجرایی ارشد بریز به کوین دسک میگوید:

به هیچ وجه نمی توان از ظرفیت موجود در شبکه لایتنینگ آگاه شد. ما فقط می توانیم ظرفیت کانال های عمومی را بدانیم ، نه خصوصی را.

آقای دکتر دنی بروستر به کوین دسک میگوید:

ما در حال افزایش حجم ارزش دلاری در شبکه لایتنینگ هستیم. آنچه من می بینم این است که قیمت رو به افزایش است و بنابراین افراد برای حفظ قدرت خرج، به سکه های کمتری که در کانال ها قفل شده باشد نیاز دارند.

داستان دو گره

بسیاری از کیف پول های لایتنینگ به طور پیش فرض این را تبلیغ نمی کنند که آیا کانال های آنها در دسترس بقیه شبکه قرار دارد یا خیر.

در زیر این ماجرا، کانال های “تبلیغاتی” وجود دارند که وجود خودشان را به دیگر بخش های شبکه لایتنینگ و کانال های “غیر تبلیغاتی” تبلیغ می کنند. کانال های عادی، که توسط کاربران روزمره ای استفاده می شوند که فقط می خواهند با استفاده از لایتنینگ پیتزا بخرند و به صورت آنلاین بازی کنند، نیازی به تبلیغ ندارند.

لاولو اوسونتوکون، مدیر فناوری ارشد لایتنینگ لبز به کوین دسک میگوید

کیف پول های بسیاری در چند ماه گذشته منتشر شده اند که به طور پیش فرض در کانال های غیر تبلیغاتی قرار گرفته اند. این کانال ها در هیچ معیار عمومی قرار نمیگیرند، بنابراین تکیه بر معیارهای عمومی به تنهایی، نیمی از تصویر را نشان می دهد.

به طور کلی، لازم است که کانال های تبلیغاتی توسط گره های مسیریابی مورد استفاده قرار گیرند، بنابراین گره های محکم تر که از شخصی به شخص دیگر پرداخت انجام میدهند، باید تمام وقت آنلاین باشند.

برخی نیز تا آنجا پیش می روند که استدلال می کنند ظرفیت عمومی یک شاخص بی فایده است چراکه همه  یا حتی شاید اکثر  پول موجود در شبکه لایتنینگ را تصرف نمی‌کند.

از آنجایی که اپلیکیشن های بیشتری شروع به پیروی از این بهترین تجربه ها می کنند، آقای شینفلد حدس می زند که اکثر کانال ها خصوصی هستند و اشاره میکند که کیف پول بریز وی به تنهایی در طی چند ماه گذشته هزاران کانال خصوصی ایجاد کرده است.

وی میگوید:

بریز در دو ماه گذشته هزاران کانال خصوصی باز کرده است. همچنین اتوپایلت لایتنینگ لبز نیز کانال های خصوصی را باز می کند.

این یکی از دلایلی است که نشان میدهد چرا بسیاری از توسعه دهندگان فکر میکنند لایتنینگ حریم خصوصی بیشتری نسبت به معاملات زنجیره ای بیت کوین دارد. با اینکه بیت کوین به ویژگی ناشناس ماندن کاربران مشهور است، اما معاملات در واقع عمومی هستند و لایتنینگ کمی جزئیات بیشتری از معامله را پنهان می کند.

همانطور که استارتاپ لایتنینگ مینویسد:

اگر یک تراکنش معمولی بیت کوین را شبیه به آپلود یک صورت حساب بانکی در یک وب سایت عمومی در نظر بگیریم، یک تراکنش شبکه لایتنینگ مشابه این است که به هر مرجعی که به آن پول پرداخت میکنید نشان دهید در هر بخش خاص از کیف پول خود چقدر پول دارید. هنوز هم اطلاعاتی را فاش می کنید، اما مقدار آن بسیار کمتر است.

روز زباله

دلیل دیگر کاهش ظرفیت این است که برخی نهادها در حال بستن کانال هایی از لایتنینگ هستند که بی فایده بوده اند.

خانم اوسونتوکون میگوید:

بر اساس دانش من، کاهش کانال ها بدلیل عملکرد منطقی گره ها در بستن کانال هایی است که مدت مدیدی باز بوده اند اما فعالیت های روبه جلویی نداشته اند.

به عنوان مثال، یک کاربر ناشناس اسرارآمیز و معروف لایتنینگ به نام LNBIG وجود دارد که کانال های لایتنینگ زیادی باز کرده است. این فرد در ابتدا با ریختن 300 بیت کوین به شبکه لایتنینگ، به کلمه‌ی بی پروای لایتنینگ معنای تازه ای بخشیده است.

شخص پشت نام کاربری LNBIG به CoinDesk میگوید:

در آغاز فعالیت، (به دلیل وجود نقایص در اتوپایلت) من کانال های زیادی را به امید استفاده از آنها در آینده باز کردم.

اما این توسعه دهنده مخفی میگوید، این کانال ها به هیچ وجه مورد استفاده قرار نگرفتند. آنها فقط باز بودند و در آنجا نشسته و منتظر بودند.

کاربر LNBIG ادامه میدهد:

اما زمان نشان داده است كه بسیاری از کانال ها به عنوان مثال به مدت دو تا چهار ماه یك بار هم استفاده نشده اند و وجوه موجود در آنها مسدود شده است.

LNBIG میگوید که: این وجوه به دلیل نحوه ی کار لایتنینگ مسدود شده اند. کانال لایتنینگ مانند دروازه ای به بقیه شبکه است و به کاربر اجازه می دهد مبلغی را برای هر کاربر دیگری که میخواهد ارسال کند. اما وقتی شخصی کانالی را با شخص دیگری باز می کند و از آن استفاده نمی کند، افراد دیگر نمی توانند از این دروازه استفاده کنند.

بنابراین ، معقول است که این ظرفیت را خالی کنیم و منتظر بمانیم و ببینیم که آیا کانال جدیدی می خواهد از ظرفیت استفاده کند یا خیر، که دقیقاً همان کاری است که کاربر LNBIG تصمیم به انجام آن گرفت.

LNBIG قبل از بسته شدن این کانال ها، نظرسنجی در توئیتر منتشر کرد و اظهار داشت که تنها پسرفت است که میتواند اثر روانی داشته باشد و ظرفیت لایتنینگ را به 825 بیت کوین کاهش دهد.

همانگونه که کاهش ظرفیت لایتنینگ نشان می دهد، توییتر LNBIG را ترغیب کرد تا این مسیر را پیش بگیرد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط