وضع تحریم های اقتصادی جدید علیه ایران همزمان با مطرح شدن بیت کوین به عنوان “دارایی امن”

بیت کوین داریی امن

بررسی و تحلیل قیمت بیت کوین پس از تنش های میان ایران و آمریکا و سخنرانی دونالد ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، به دنبال حمله هوایی ایران به نیروهای آمریکایی مستقر در دو پایگاه نظامی در عراق در اواخر روز سه‌شنبه گذشته، خواستار وضع تحریم های اقتصادی بیشتر علیه ایران شده و گفته است که اقدام نظامی دیگری را انجام نخواهد داد. این حمله ارتش ایران در جواب تلافی جویانه به حمله ای است که در هفته گذشته منجر به شهادت سردار سپهبد قاسم سلیمانی، قدرتمندترین فرمانده ایران شد. تشدید تنش های ژئوپولیتیکی و سقوط اقتصادی، بیش از پیش به مطرح شدن بیت کوین به عنوان یک “دارایی امن” دامن میزند.

هر دو کشور می گویند که خواهان صلح هستند. وزیر امور خارجه ایران آقای جواد ظریف گفته است که: ایران به دنبال تشدید جنگ نیست، اما در برابر هرگونه تجاوز از خود دفاع خواهد کرد.

آقای ترامپ که پس از حمله شب گذشته برای اولین بار به صورت عمومی صحبت میکند، تأیید کرده است که هیچ پرسنل آمریکایی مجروح نشده و به پایگاه های نظامی ایالات متحده خسارت کمی وارد شده است. آقای ترامپ خطاب به ایران گفت:

موشک های ما بزرگ، قدرتمند، دقیق، کشنده و سریع هستند. اما این واقعیت که ما چنین تجهیزات نظامی و عالی را داریم، به این معنی نیست که باید حتما از آنها استفاده کنیم.

وی در توئیت دیگری افزود:

ما می خواهیم آینده ی خوبی که لایق آن هستید را داشته باشید. ایالات متحده آماده است تا بهمراه تمام کسانی که به دنبال صلح هستند، آن را با آغوش باز بپذیرد.

حمله ایران که باعث شده است آقای ترامپ خواستار وضع تحریم های تازه و بررسی گزینه های دیگر به پاسخ تلافی جویانه ایران باشد، انتظار می رود تاثیر خود را بر اقتصاد ایران بگذارد. آقای ترامپ گفته است که:

این تحریم های قدرتمند تا زمانی که ایران رفتار خود را تغییر ندهد به قوت خود باقی خواهند ماند.

قیمت بیت کوین در 24 ساعت گذشته، پس از دو روز افزایش مداوم و رسیدن به 8,385 دلار، 1.25٪ افزایش داشته است. این ارز دیجیتال پیشرو بازار در حال حاضر با قیمت 8.136 دلار معامله میشود. برخی از حامیان بیت کوین معتقدند که این افزایش قیمت نتیجه ی درگیری نظامی بین ایران و ایالات متحده است.

طبق اظهارات الکس مشینسکی، مدیر اجرایی ارشد شبکه سلسیوس:

تشدید سریع تنش های میان ایران و ایالات متحده به سرمایه گذاران یادآوری کرده که بیت کوین یک دارایی امن و قابل اطمینان در برابر بازارهای سهام و اوراق بهادار است. جنگ تجاری یک چیز است، اما جنگ واقعی یک چیز کاملا متفاوت، و ارزش بیت کوین به عنوان بیمه ای برای روز مبادا، هرگز به این اندازه احساس نشده بود. افزایش اخیر قیمت بیت کوین نشان دهنده چنین تغییری در احساسات جهانی است.

جستجوی جهانی عبارت “Bitcoin Iran” در گوگل ترندز نیز در روزهای اخیر افزایش یافته و روز شنبه به اوج خود رسید. در همین حین، بیت کوین نیز پس از حمله ایران به نیروهای آمریکایی در عراق، روند قیمتی طلا را دنبال می کند. یکی از کاربران توئیتر به نام skew نوشته است که:

با افزایش تنش ها بین ایالات متحده و ایران بهتر است تمرکز خودتان را روی طلا و بیت کوین بگذارید.

با این وجود، این گفته که بیت کوین یک دارایی امن است و احتمال جنگ و خارج کردن وجوه از بانک ها وجود دارد، همچنان که به بحث های مربوط به پایه های اقتصادی این ارز دیجیتال پیشرو در مقابل احساسات و روانشناسی سرمایه گذاری در آن دامن میزند، میتواند باعث ایجاد علاقه گسترده به آن شود.

یکی از اینفلوئنسرهای حوزه ارزهای دیجیتال به نام ₿it₿it در توییتر گفته است که:

خبر فوری: هیچ کس به دلیل جنگ با ایران بیت کوین نمیخرد، بجز کسی که بخاطر اینکه فکر میکنند یه سری افراد به دلیل جنگ با ایران بیت کوین میخرند، بیت کوین بخرد.

آنتونی پومپلیانو، سرمایه گذار و بنیانگذار شرکت مورگان کریک دیجیتال (Morgan Creek Digital) گفته است که:

یادآوری: جنگ خشن ترین، مخرب ترین و مبارزترین چیزی است که انسان ها می توانند در آن دخیل باشند. با اینکه جک های شبکه های اجتماعی میتواند برای شما لایک جمع کند، اما همه ی ما باید خواهان جلوگیری از درگیری ها باشیم. جنگ آخرین راه حل است. فقط کافی است از هر سربازی که در آن بوده سوال بپرسید.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط