آیا بیت کوین هنوز طلای دیجیتال است؟

شبکه بیت کوین

اگر “طلای دیجیتال” به معنی “یک دارایی امن، جایی که سرمایه‌گذاران هنگام آشفتگی بازارهای مالی، پول خود را در آن نگه می‌دارند” باشد، آنگاه دیگر نمی‌توان بیت کوین را به عنوان طلای دیجیتال شناخت.

به گزارش CoinDesk، در طول سال‌های متمادی، بیت‌کوین همواره یک همبستگی معکوس با شاخص S&P 500 داشته است. به عبارتی دیگر بزرگ‌ترین ارز بازار ارزهای دیجیتال هنگامی که شاخص بازار سهام نزول داشته است، رشد داشته است و بر عکس.

اما طبق اطلاعات ارائه شده توسط Digital Assets Data، از اکتبر سال جاری این رابطه تضعیف گردیده است. همانطور که در چارت پایین نشان داده شده است، این همبستگی که زمانی منفی 20 الی 30 درصد بوده اکنون در نزدیکی 10 درصد است و تقریبا صاف شده است:

قیمت بیت کوین طلای دیجیتال

هرچه مقدار همبستگی قیمت بیت کوین به بازار سهام به صفر و یا مقادیر مثبت نزدیک شود، از اعتبار نسبت “طلای دیجیتال” به بیت کوین کاسته می‌شود.

کوین کالتنبچر، متخصص داده‌پردازی مرکز Digital Assets Data در این باره می‌گوید:

تا زمانی که مقدار این همبستگی منفی باشد، تئوری طلای دیجیتال برای بیت‌کوین صادق است. در این صورت سرمایه‌گذاران هنگام آشفتگی بازارهای مالی به این دارایی پناه خواهند برد.

الکس کروگر، منتقد سرسخت تئوری همبستگی، نظر خود را در مورد ارتباط بازار سهام و بازارهای مالی با بیت‌کوین را به صورت طعنه‌آمیز در توئیتر بیان نمود:

اکنون که بار دیگر ثابت شده است که عبارت “بازار سهام، قیمت بیت کوین را بالا می‌برد” اشتباه است، وقت خوبی است که عبارت “یوان چینی منجر به رشد قیمت بیت کوین می‌شود” دوباره به روی صحنه بیاید.

کماکان روند بیت کوین در سال جاری صعودی بوده است

بیت‌کوین فارغ از اینکه یک دارایی امن هست یا خیر، در سال 2019 توانسته است رشد بسیار خوبی را به جای بگذارد. در حال حاضر قیمت حدود 94 درصد بالاتر از قیمت 3689 دلاری ابتدای سال 2019 است. البته در زمان نگارش این مطلب، قیمت بیت کوین حدود 48 درصد نسبت به بالاترین قیمت خود در سال 2019 افت داشته است.

1+
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط