افت 16 درصدی سختی شبکه بیت کوین ؛ دومین افت بزرگ در تاریخ شبکه

کاهش سختی استخراج

سختی شبکه بیت کوین که یکی از پارامترهای اصلی در رقابت بین ماینرهای بیت کوین می‌باشد، کاهش 15.95 درصدی را ثبت کرده‌است. این کاهش در سختی شبکه، دومین افت بزرگ در تاریخ آن می‌باشد.

کاهش سختی شبکه بیت کوین نشان می‌دهد که برخی از ماینرهای بیت کوین ، دستگاه‌های خود را خاموش کرده و دیگر رقبتی به شرکت در رقابت حل مسئله و کسب پاداش آن را ندارند. بدون شک کاهش قیمت بیت کوین و نداشتن توجیه اقتصادی برای استخراج بیت کوین از عوامل مهم خروج این ماینرها بوده است. در طرف دیگر، این افت در سختی شبکه می‌تواند به نفع کسانی باشد که همچنان تصمیم به ماندن در این رقابت گرفتند، زیرا رقبای کمتر به معنای آن است که استخراج بیت کوین ، منفعت بیشتری برای آنها خواهد داشت.

کاهش سختی شبکه بیت کوین

کاهش سختی شبکه بیت کوین‌

آخرین محاسبه سختی شبکه بیت کوین‌‌ تقریبا در ساعت 7:30 دقیقه روز 26 مارس انجام پذیرفت که سختی شبکه از 16.55  به 13.91  کاهش پیدا کرده است.

استخراج بیت کوین به کامپیوترهای قدرتمند و خاصی احتیاج دارد که برق مصرفی این دستگاه‌ها قابل توجه می‌باشد. این افراد معمولا با فروش بیت کوین‌هایی که بدست می‌آورند، هزینه‌های استخراج را پوشش می‌دهند.

افت قیمت بیت کوین همه دستاوردهای توان محاسباتی بیت کوین را از بین برد؛ به حدی که توان محاسباتی بیت کوین مجددا به مقدار خود در 20 دسامبر بازگشته است. این اوضاع به طور خاص در مورد دستگاه‌های استخراج بیت کوین با تجهیزات قدیمی‌تر تاثیرگذار بوده‌است.

در تاریخچه سختی شبکه بیت کوین، بزرگترین افت سختی شبکه در اکتبر سال 2011 رخ داده است. همچنین در دسامبر 2018 پس از ریزش شدید قیمت بیت کوین نیز سختی شبکه به میزان 15.13 درصد کاهش داشته‌است. ریزش شدید قیمت بیت کوین در ماه مارس 2020 دومین افت شدید در سختی شبکه  اولین ارز دیجیتال بازار می‌باشد.

سختی شبکه بیت کوین‌

مطابق پروتکل شبکه بیت کوین، سختی شبکه پس از هر 2016 بلوک ایجاد شده باز‌تنظیم می‌شود. این تنظیم شبکه به نحوی انجام می‌شود تا حدودا هر 10 دقیقه یک‌بار یک بلوک جدید تولید شود.

وقتی مقدار قابل توجهی از توان محاسباتی در شبکه در طی یک دوره چهارده روزه خاموش شده‌است،مدت زمان لازم برای تولید 2016 بلوک توسط ماینرهای باقی مانده افزایش خواهد یافت. در نتیجه، شبکه بیت کوین، سختی استخراج را در دوره بعدی کاهش می‌دهد.

به طور مشابه، زمانی که توان محاسباتی شبکه با ورود ماینرهای جدید افزایش پیدا کند، زمان تولید بلوک‌ها کاهش خواهد یافت، لذا شبکه در دوره بعد سختی استخراج را بالا برده به طوریکه که زمان تولید بلوک‌ها همان 10 دقیقه باقی بماند. این افزایش در سختی شبکه برای ماینرهای انفرادی خبر خوبی نباشد، زیرا باعث می‌شود تا آنها بیت کوین کمتری استخراج کنند.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط