بیت کوین و کوکائین؛ سهم بیت کوین در امور غیرقانونی چقدر است

بیت کوین

هر کجا صحبتی درباره ارزهای دیجیتال و در صدر آنها بیت کوین می‌شود، به استفاده از آنها برای فعالیت‌های غیرقانونی نیز اشاره می‌شود. ماهیت غیرقابل ردیابی بودن آنها، امکانی را برای انجام تراکنش‌های غیرقانونی ایجاد خواهد کرد. اما باید دید واقعا این پتانسیل برای انجام تراکنش‌های غیرقانونی، بالفعل شده است؟ در این نوشته، به گزارش Cryptopotato به مقایسه میزان استفاده از بیت کوین و پول فیات در فعالیت‌های غیرقانونی خواهیم پرداخت.

بیت کوین یا فیات

قانون‌گذاری و تخلف از قوانین از مدت‌ها قبل از خلق ارزهای دیجیتال وجود داشته‌اند. برخی معتقدند در دنیای امروز و با پیشرفت فناوری، جنایتکاران و کلاهبرداران، با استفاده از ارزهای دیجیتال در انجام فعالیت‌های غیرقانونی خود، پیچیده‌تر از قبل شده‌اند. با این‌حال ما به دنبال دلایل و مستندات قابل اتکا برای اثبات این موضوع هستیم.

خبرگزاری CNN در گزارشی در یازده سال پیش نشان داده است که 90 درصد از دلارهای آمریکایی آغشته به کوکائین هستند. حتی اگر همه آنها در معاملات مواد مخدر مستقیما استفاده نشده باشند، اما آنها به طور غیرمستقیم آلوده شده‌اند. این موارد باعث شده تا برخی افراد بیشتر به پرداخت‌های الکترونیکی توسط کارت‌های اعتباری و دیگر امکانات روی بیاورند. شاید نیاز انسان عصر امروز به پرداخت‌های الکتورنیکی، یکی از علل ظهور و بروز بیت کوین بوده باشد.

بیت کوین

به این نکته توجه کنید که گزارش CNN در سال‌ها قبل انجام شده است. در گزارش جدیدتری (سال 2015) که Europol (آژانس اتحادیه اروپا در اجرای قوانین) نشان داده است که پول کاغذی، همچنان در فعالیت‌های غیرقانونی بیشتری استفاده را دارد. در این تحقیق، ارزهای دیجیتال نیز ورد بررسی قرار گرفت، اما نتیجه تحقیقات نشان داد که پول کاغذی در مقایسه با بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بسیار بیشتر در فعالیت‌های غیرقانونی استفاده می‌شود.

درگیری بیت کوین و ارزهای دیجیتال با فعالیت‌های غیرقانونی

هر چند پول نقد یا پول کاغذی همچنان محبوب‌ترین ابزار در مبادلات مالی در فعالیت‌های غیرقانونی است، اما بیت کوین و آلت کوین‌ها نیز در این مورد بدون سابقه نبوده است. بدون تردید یکی از مواردی که ردپای بیت کوین در معاملات غیرقانونی مشاهده شده، بازار Silk Road می‌باشد. این بازار یک وبسایت بوده که اولین و پیشرفته‌ترین بازار برای فروش مواد مخدر و همچنین دیگر محصولات غیرقانونی در جهان بوده است. افراد زیادی  از این وبسایت به عنوان آمازون مواد مخدر یاد می‌کنند. بیت کوین در این بازار به عنوان یکی از روش‌های پرداخت و گاها تنها روش پرداخت انتخاب شده است. با توقف فعالیت این وبسایت، میزان استفاده بیت کوین در امور غیرقانونی کاهش چشمگیری یافت. با این‌حال، هنوز احتمال استفاده آن در امور غیرقانونی از بین نرفته است.

جاده ابریشم و بیت کوین و ارزهای دیجیتال

بر اساس تحقیق دیگری که در سال 2017 انجام شد، نتایج متفاوتی نسبت به قبل به دست آمد. این تحقیق با رشد قیمت بیت کوین‌ و همچنین اقبال عمومی به این ارز دیجیتال همزان بوده است. این تحقیق نشان داده است که حدود 76 میلیارد دلار از پول درگیر در فعالیت‌های غیرقانونی، از طریق بیت کوین صورت پذیرفته است ( این مقدار معادل 46 درصد تراکنش‌های بیت کوین در آن سال بود). این پول بیشتر در بازار مواد مخدر آمریکا و اروپا داد و ستد شده است. همچنین در این تحقیق نتیجه گرفته شد که در صورتی که اقبال عمومی به این ارز دیجیتال افزایش یابد و بیت کوین و به طور کلی ارزهای دیجیتال برای افراد بیشتری شناخته شده باشد، سهم آن از فعالیت‌های غیرقانونی کاهش می‌یابد. این مسئله تا حدی منطقی است، زیرا وقتی افراد بیشتری درگیر می‌شوند، از نظر درصد، فعالیت‌های غیرقانونی را کمتر می‌کند.

آیا بیت کوین با فعالیت‌های غیرقانونی آمیخته شده است؟

در این زمینه تحقیقاتی انجام شده است. اما هنوز به یک نظر واحد در این باره نمی‌توان دست یافت. تحقیقات نظرات متفاوتی دارند. برای مثال تحقیقی سهم بیت کوین‌ را بسیار پایین می‌داند، اما تحقیقی که در بالا اشاره شد نشان می‌دهد که نیمی از تراکنش‌های بیت کوین، صرف فعالیت‌های غیرقانونی می‌شود. این موضوع مختص به بیت کوین‌ نمی‌باشد. دیگر ارزهای دیجیتال نیز مورد اتهام هستند.

برای مثال ریپل ، به عنوان سومین ارز دیجیتال در بازار، تخمین زده می‌شود که در سال حدود 400 میلیون دلار از آن درگیر در امور غیرقانونی می‌باشد. این مقدار،0.2 درصد از تراکنش یک سال در این ارز دیجیتال می‌باشد. اما بیت کوین به عنوان اولین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال با 46 درصد، بیشترین آلودگی به فعالیت‌های کثیف و غیرقانونی دارد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط