قبل و بعد از هاوینگ چه اتفاقی می‌افتد؟ بررسی روندهای قیمتی در هاوینگ‌های قبلی

هاوینگ بیت کوین

87 روز دیگر تا هاوینگ بیت کوین باقی مانده است. در این مطلب به بررسی روندهای قیمتی در هاوینگ‌های پیشین می‌پردازیم.

نصف شدن پاداش استخراج هر بلوک در بلاکچین بیت کوین را هاوینگ می‌گویند. بیت کوین تاکنون دو هاوینگ را در سال‌های 2012 و 2016 تجربه کرده است. 3 ماه دیگر نیز هاوینگ سال 2020 اتفاق خواهد افتاد. همانطور که مشخص است، فاصله بین دو هاوینگ تقریبا 4 سال است.

اما دوست‌داران ارزهای دیجیتال به دنبال اثر هاوینگ روی قیمت بیت کوین هستند. به طور واضح، هاوینگ منجر به نصف شدن پاداش استخراج می‌شود و در نتیجه عرضه نصف می‌شود. بر اساس علم اقتصاد، کاهش عرضه منجر به افزایش قیمت می‌شود. در هاوینگ‌های پیشین نیز چیزی جز این نبوده است.

اما بررسی جزئیات روندهای قیمتی قبل و بعد از هر هاوینگ می‌تواند به ما دید شفاف‌تری نسبت به قیمت بیت کوین در این بازه بدهد. به همین منظور، در این مطلب به بررسی اثر هاوینگ‌های 2012 و 2016 رو قیمت بیت کوین به طور دقیق‌تر می‌پردازیم.

ابتدا با هاوینگ 2012 آغاز می‌کنیم. در سال 2012 بیت کوین 3 ساله بود و معاملات بیت کوین به شدت دارای حجم کمی بود. در واقع فقط یک سال از آغاز رسمی معاملات بیت کوین از طریق صرافی‌ها گذشته بود.

نمودار هاوینگ بیت کوین 2012

در تصویر بالا، نمودار قیمتی بیت‌کوین در زمان هاو‌‌‌ینگ اول مشاهده می‌نمایید. قیمت هفت ماه قبل از هاوینگ روند صعودی خود را آغاز کرد. اما با نزدیک شدن به هاوینگ، قیمت به یک باره افت شدیدی را تجربه کرد و پس از آن و تا 2 ماه بعد از هاوینگ، قیمت در یک روند خنثی شروع به نوسان کرد. اما دقیقا دو ماه بعد از هاو‌‌‌ینگ بود که رشد شدید قیمتی برای مدت دو سال آغاز شد.

دومین هاو‌‌‌ینگ نیز در سال 2016 اتفاق افتاد. در تصویر پایین، نمودار قیمت بیت‌کوین در زمان هاوینگ 2016 را مشاهده می‌نمایید:

نمودار هاوینگ بیت کوین 2016

همانطور که مشخص است، این بار قیمت زودتر و به فاصله یک سال مانده تا هاوینگ روند صعودی خود را آغاز کرد. اما در این بین از 8 ماه مانده به هاوینگ تا 6 ماه روند حالت خنثی به خود گرفت. دو ماه مانده به هاوینگ نیز و ظرف یک ماه قیمت قیمت در حدود 80 درصد رشد کرد. اما به فاصله یک ماه مانده به هاوینگ، روند نزولی بیت‌کوین آغاز شد و تا یک ماه پس از هاوینگ طول کشید. این بار هم روند صعودی شدید قیمت بیت‌کوین یک ماه پس از هاوینگ آغاز شد و قیمت بیت‌کوین از 600 دلار به 20 هزار دلار رسید.

همانطور که مشخص است، در هاوینگ‌های قبلی رشد قیمتی اصلی حدود 2 ماه پس از هاوینگ آغاز شده است. همچنین قبل و بعد از هاو‌‌‌ینگ شاهد یک روند خنثی و یا نزولی بوده‌ایم. بنابراین انتظار می‌رود که اکنون و به فاصله 3 ماه مانده به هاوینگ، اندکی ترمز رشد قیمت کشیده شود. انتظار می‌رود که از تیرماه شاهد انفجار بعدی قیمت بیت کوین باشیم.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط