اقدامات پیش گیرانه از حمله ۵۱ درصدی نشانه ای از متمرکزسازی خواهد بود

حمله ۵۱ درصدی

توسعه دهنده ی Bitcoin Core می گوید: اقدامات پیش گیرانه از حمله ۵۱ درصدی همیشه نشانه ای از متمرکزسازی خواهند بود.

توسعه دهنده ی Bitcoin Core، گرِگ مکسول، از رمز و راز هیجان انگیزی که یک حمله ۵۱ درصدی به بیت کوین با خود به همراه دارد، انتقاد کرد و گفت که به نبود دانش بنیانی کافی از این ارز دیجیتال دامن می زند.

تمرکز اصلی بیت کوین

طبق گزارش کوین تلگراف، حمله ۵۱ درصدی در بلاک چین هایی رخ می دهد که از الگوریتم گواه اثبات کار (PoW) استفاده می کند و عملا شامل به دست گرفتن کنترل بیشتر قدرت استخراجی شبکه توسط یک کاربر یا گروه شده و باعث ایجاد انحصار در کنترل شبکه می شود.

این بخصوص، می تواند کاربران با مقاصد بد را قادر سازد، فرآیند تراکنش ها را در تلاش برای استفاده مجدد از کوین ها، معکوس کنند. بدین منظور ارز دیجیتال را با ارز سنتی مبادله کرده و سپس این عمل را معکوس می‌کنند تا ارز دیجیتال مصرف شده، بازگشته و در عین حال ارز سنتی دریافت شده در حساب هایشان ذخیره شود.

در پاسخ به این سوال که چطور باید از این حمله جلوگیری کرد، مکسول با قاطعیت گفت که هر تلاشی بدین منظور، لزوما عدم تمرکز ذاتی پروژه ی بیت کوین را به خطر می اندازد. وی ادامه داد:

در یک سیستم واقعا غیرمتمرکز، اولین بودن از لحاظ منطقی بی معنی است! به عنوان نتیجه ای غیرقابل اجتناب از نسبیت، ترتیبی که گروه های مختلف به درکی از رویدادها می رسند، بدون توجه به سرعت یا قدرت سیستم ارتباطی شما، بستگی به موقعیت نسبی آنها دارد.

اقدامات پیشگیرانه از حمله ۵۱ درصدی بصورت پنهانی باعث تمرکز سیستم می شوند

مکسول به دلیل اتکای سیستم های متمرکزتر مانند ریپل، آیوتا و EOS به یک گروه برای تعیین اول بودن و تحمیل آن بر باقی شبکه، از آنها انتقاد کرد. برعکس، ذات غیرمتمرکز بیت کوین، بدون دخالت شخص ثالث و متمرکز، بر “رای” قدرت پردازشی از طریق استخراج تکیه دارد.

وی گفت، هر مکانیزمی که باعث اختلال در عملکرد این “رای” شود، چه توسط یک نفر یا چند گروه،مطمئنا به شما اجازه می دهد که کاملا ماینینگ را جایگزین کنید. وی این چنین توضیح داد:

مردم ادعا می کنند که هزار و یک طرح مختلف برای انجام این کار، بدون ایجاد تمرکز، ابداع کرده اند، ولی تحلیل های دقیق نشان میدهد که این راه حل ها سیستم را متمرکز می کنند، ولی در عین حال تمرکز آن را پنهان می کنند.

به گفته مکسول، خطری بسیار بزرگتر از مرتب سازی مجدد تراکنش ها که ممکن است ناشی از حمله ۵۱ درصدی باشد به این شکل است:

عموم مردمی که از آن استفاده می کنند یا متوجه نمی شوند و یا برایشان اهمیتی ندارد و از خاصیت عدم تمرکز که این شبکه را از شبکه های متمرکز دیگر متمایز می کند، دفاع نخواهند کرد.

طبق گزارش کوین تلگراف، صرافی ارز دیجیتال Gate.io، پس از اطلاع از وقوع حمله ۵۱ درصدی موفق در شبکه اتریوم کلاسیک، به کاربران خود قول جبران این خسارت را داد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط