بررسی همبستگی قیمت بیت کوین با طلا

قیمت بیت کوین در مقابل طلا

در این نوشته به بررسی همبستگی قیمت بیت کوین و طلا در بازار ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت. این اطلاعات در شناخت هرچه بیشتر بازار برای دنبال‌کننده‌های آن مفید خواهد بود.

یکی از موضوعات مورد بحث در بازار ارزهای دیجیتال این است که اولین ارز دیجیتال در بازارهای مالی در کدام دسته دارایی‌‎های مالی قابل معامله قرار می‌گیرد. برخی این دارایی دیجیتال را در دسته کالاها مثل طلا و نفت قرار داده‌اند، برخی آن را در دسته ارزها مثل دلار و یورو جای می‌دهند و البته برخی به دلیل اینکه آینده‌ای برای آن متصور نیستند، تلاشی برای انتخاب دسته برای آن نمی‌کنند. به هر حال، از منظر تنظیم‌کننده‌ها، بیت کوین‌ را با کالاها همچون طلا مرتبط می‌دانند. در واقع، بسیار شنیده‌ایم که بیت کوین را “طلای جدید”  و یا “طلای دیجیتال” نام‌گذاری کرده‌اند.

در هفته پیش و با افزایش تنش بین ایران و آمریکا، طلا با افزایش قیمت مواجه شد و طی آن به بالاترین قیمت خود در شش سال اخیر دست یافت. قیمت بیت کوین نیز به دنبال آن 20 درصد افزایش یافت. بنابراین، تحلیلگران در تلاشند تا ارزیابی کنند که کالاها و سایر بازارهای سنتی تا چه اندازه با قیمت اولین ارز دیجیتال مرتبط هستند.

همبستگی قیمت بیت کوین با طلا

برای بررسی همبستگی بین این دو دارایی محبوب بازارهای جهانی به نمودار قیمت این دو دارایی از سال 2013 تا به امروز نگاه می‌اندازیم. طلا، بالاترین قیمت خود را در سال 2020 ثبت کرد، در حالی که قیمت بیت کوین در سال 2017 در بالاترین قیمت تاریخی خود معامله می‌شد. اما آیا رفتار این دو به هم مرتبط است؟

تحقیقات نشان می‌دهد که با بررسی رفتار قیمت آنها از سال 2013 تا دسامبر 2019، همبستگی قیمت بیت کوین با طلا 46.5 درصد می‌باشد. صفر درصد به این معنی است که هیچ ارتباطی باهم ندارند، +100 درصد به معنی همبستگی کامل مثبت و -100 درصد به معنی همبستگی کامل معکوس می‌باشد.

در ادامه تحقیقات انجام شده مشخص گردید که در سال 2018 همبستگی قیمت Bitcoin و طلا، 60.3 درصد بوده است. همچنین در سال 2019 این همبستگی قیمت افزایش یافته و به 70.8 درصد رسیده است.

این آمار نشان دچمی‌دهد که بازار ارزهای دیجیتال به بلوغ رسیده است و رفتار آن شبیه به بازارهای سنتی شده است. همچنین رفتار قیمت طلا با یک تاخیر زمانی با رفتار قیمت بیت کوین همبستگی دارد.

همبستگی قیمت بیت کوین و طلا
نمودار قیمت طلا

همبستگی قیمت بیت کون و طلا وجود دارد؟

در هفته گذشته، قیمت طلا با افزایش قیمت همراه بود و قیمت هر انس طلا در بازارهای جهانی 1606 دلار معامله می‌شد. معاملات طلا در بازارهای آتی نیز با نوسانات قیمتی همراه شد و در آن بازار نیز قیمت افزایش یافت. همزمان، قیمت بیت کوین نیز با رشد همراه بود و با ثبت قیمت 8300 دلار بالاترین قیمت از نوامبر 2019 را به ثبت رساند.

قیمت بیت کوین
قیمت بیت کوین در 7 روز گذشته

علاوه‌بر قیمت،در روز 8 ژانویه، حجم معاملات این ارز دیجیتال نیز به بالاترین میزان روزانه خود از تاریخ 18 دسامبر 2019 رسید. حجم معاملات روزانه اولین ارز دیجیتال بازار ارزهای دیجیتال به بیشتر از 28 میلیارد دلار رسید. لازم به ذکر است که بیت کوین‌ در 3 ژانویه نیز حجم بالایی را به ثبت رسانده بود.

همبستگی قیمت طلا و قیمت بیت کوین
حجم معاملات روزانه بیت کوین در هفته اخیر

معامله‌گران در تلاشند تا با بررسی رفتار قیمت بیت کوین و طلا، همبستگی این دو را مشخص کنند. البته برای این‌کار به اطلاعات و دیتای بسیار بیشتری نیاز است که نمودار قیمت بیت کوین به علت جدید بودن، فاقد این فاکتور است.

همبستگی رفتار قیمت بیت کوین‌ و طلا در بازگشت قیمت

همبستگی طلا و بیت کوین‌ در زمان‌های بازگشت، بسیار ضعیف است. این دو در مورد بازگشت‌ها تنها 2.2 درصد همبستگی دارند که عدد بسیار کمی است و می‌توان آنها را غیر مرتبط به هم دانست. در سال 2018 مقدار این شاخص 8.7 درصد و در سال گذشته 12.5 درصد بوده است.

نتیجه‌گیری

در مورد بازگشت قیمت‌ها بررسی نشان می‌دهد، وقتی قیمت طلا 1 درصد افزایش یابد، قیمت بیت کوین 0.115 درصد افزایش خواهد یافت. این نتیجه از نظر آماری معنادار نیست.  لذا این فرضیه که قیمت بیت کوین و طلا به هم مرتبط نیستند، منطقی به نظر می‌رسد.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط