بانک مرکزی لیتوانی نیز به جمع بانک‌های مرکزی دارای ارز دیجیتال خواهد پیوست

بلاکچین ارز دیجیتال بانک مرکزی لیتوانی

امسال شاهد رقابت بالای کشورهای مختلف برای انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) هستیم. این امر باعث شده است تا بانک‌های آینده‌نگر دنیا شروع به فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال و بلاکچین کنند و در همین راستا، لیتوانی جدیدترین کشوری است که به این جرگه پیوسته است.

لیتوانی سوار بر قطار ارزهای دیجیتال

به گزارش Bitcoinist، بانک لیتوانی جدیدترین بانکی است که تحقیقات و مطالعات خود را در زمینه انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی آغاز کرده است. این کشور حوزه بالتیک قصد دارد به طلایه‌دار تکنولوژی بلاکچین در منطقه تبدیل شود. در مقاله‌ای که با عنوان “CBDC در گرداب بحث” توسط بانک مرکزی لیتوانی منتشر شد، جاه‌طلبی‌های این کشور و دیدگاه‌های موجود در مورد ارزهای دیجیتال بررسی گردیده است.

این مقاله با بیان اینکه اخیرا ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) تبدیل به کانون توجهات سیاست‌مداران و دانشگاهیان شده است، آغاز گردیده است. در ادامه این مقاله، مباحثی نظیر ایمنی، اطمینان‌پذیری و مقرون به صرفه بودن در مورد ارزهای دیجیتال برای استفاده در قالب پرداخت‌های بین‌المللی ذکر شده است.

در مقاله حاضر، انواع مختلفی از CBDC ها با ویژگی‌های مختلف بیان شده است. در این دسته بندی، ارزهای دیجیتال به انواع ارزهای خُرد، عمده و سودآور تقسیم شده‌اند.

در بخش نتیجه‌گیری این مقاله نیز ذکر گردیده است که استفاده از تکنولوژی مدرن بلاکچین می‌تواند راه‌حلی برای ارتباط ساده بانک‌های مرکزی در سطح دنیا باشد.

قرار گرفتن لیتوانی در کنار دیگر کشورهای خواهان CBDC

به این ترتیب لیتوانی اولین کشوری خواهد بود که ارز قابل جمع‌آوری (Collectible Crypto Coin) بر مبنای بلاکچین را منتشر می‌کند.

این کشور آینده‌نگر جدیدترین کشوری است که در سلسله کشورهای خواهان ارز دیجیتال بانک مرکزی قرار گرفته است. هفته پیش بود که رئیس بانک مرکزی فرانسه از برنامه‌های این کشور برای توسعه ارز دیجیتال بانک مرکزی رونمایی کرد.

تاکنون کشورهایی نظیر چین، ژاپن، سنگاپور و تایلند از داشتن برنامه‌هایی برای توسعه CBDC خود خبر داده بودند.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط