🔴 یکی از کیف پول های منتسب به ساتوشی فعال شد؛ بررسی کامل احتمالات ممکن

کیف پول ساتوشی ناکاموتو

روز گذشته تراکنش عجیبی در شبکه بیت کوین رخ داد و یکی از کیف پول های قدیمی بیت کوین فعال شد. برخی معتقدند که ساتوشی بازگشته است. برخی دیگر نیز این کیف پول را مربوط به افراد دیگر می‌دانند. در این مطلب به طور کامل به بررسی تمام احتمالات ممکن می‌پردازیم.

بیت کوین در ژانویه 2009 ایجاد شد و در آن برهه تعداد افراد بسیار کمی بیت کوین را می‌شناختند. حتی تا اواسط سال 2010 بیت کوین به قدری نا شناخته بود که در هیچ جا معامله نمی‌شد و فاقد قیمت بود. افراد معدودی که در یک سال اول در شبکه بیت کوین فعال بودند، پاداش استخراج را که در آن زمان 50 بیت کوین به ازای هر بلاک بود، دریافت می‌کردند. دیروز چهارشنبه 31 اردیبهشت 99 یکی از کیف پول‌های بسیار قدیمی بیت کوین فعال شد و یک تراکنش 10 بیت کوینی را انجام داد. صاحب این کیف پول حدودا یک ماه پس از خلق شبکه بیت کوین، 50 بیت کوین را بخاطر استخراج یک بلاک دریافت کرده بود و این 50 بیت کوین طی 11 سال گذشته دست نخورده باقی مانده بود. آدرس این کیف پول 17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh می‌باشد.

کیف پول ساتوشی ناکاموتو

اکنون گمانه‌زنی‌های مختلفی در مورد صاحب این کیف پول وجود دارد. احتمالا صاحب این کیف پول دارای هزاران بیت کوین دیگر است که چنین تراکنشی به معنای بیدار شدن این غول خفته است. دقیقا پس از این خبر بود که قیمت بیت کوین حدود 4 درصد کاهش یافت. در ادامه این نوشته به بررسی احتمالات ممکن می‌پردازیم.

ساتوشی ناکاموتو

اولین گزینه‌ای که به ذهن افراد فعال در جامعه ارزهای دیجیتال می‌رسد، خالق بیت کوین یعنی ساتوشی ناکاموتو است. جالب است بدانید که اولین تراکنش در شبکه بیت کوین نیز ارسال 10 عدد بیت کوین از یکی از کیف پول های ساتوشی به کیف پول هال فینی بود. اکنون نیز دقیقا 10 عدد بیت کوین جابجا شده است. تا پایان سال 2010، حدودا 5 میلیون بیت کوین استخراج شده بود. از آنجا که در آن زمان افراد کمی در شبکه بیت کوین فعال بودند، احتمالا مقدار قابل توجهی (بیش از 1 میلیون بیت کوین) از این مقدار بیت کوین را ساتوشی استخراج کرده است که سال‌هاست در قالب آدرس‌های 50 بیت کوینی دست نخورده باقی مانده‌ است. گمانه‌زنی می‌شود از آنجا که کیف پول مورد بحث فقط یک ماه پس از خلق بیت کوین این 50 واحد را از طریق استخراج دریافت نموده است، این کیف پول متعلق به ساتوشی باشد.

در سمت متقابل، برخی از افراد معتقدند که این کیف پول نمی‌تواند متعلق به ساتوشی باشد. متخصصین بیت کوین اعتقاد دارند که ساتوشی از یک الگوی خاص برای استخراج بلاک‌ها استفاده می‌کرده است که این بلاک در آن الگو نمی‌گنجد. در تصویر پایین، بلاک‌هایی که احتمالا توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شده‌اند را مشاهده می‌کنید:

کیف پول ساتوشی ناکاموتو

کلیه خطوط عمودی نشان داده شده در تصویر بالا، بلاک‌هایی هستند که به احتمال زیاد توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شده‌اند. کیف پول مورد نظر ما، پاداش استخراج بلاک 3655 را دریافت نموده است که این بلاک در الگوی بلاک‌های ساتوشی قرار نمی‌گیرد.

هال فینی

هال فینی اولین نفر پس از ساتوشی است که به شبکه بیت کوین ملحق شد. وی یکی از مهم‌ترین افراد تاریخ بیت کوین است و دریافت کننده اولین تراکنش بیت کوین نیز می‌باشد. برخی از افراد نیز معتقدند که ساتوشی ناکاموتو همان هال فینی است. اگر مایل به مطالعه بیشتر در مورد هال فینی هستید، این مطلب را مشاهده نمایید. هال فینی در سال 2014 فوت شد و بخشی از میراث او برای خانواده‌اش، کیف پول های بیت کوین بود. وی همانند ساتوشی ناکاموتو، مقدار زیادی بیت کوین را در سال‌های اولیه استخراج کرد. در سال 2017 نیز در اقدامی مشابه، خانواده فینی بخشی از بیت کوین های قدیمی را جابجا کرده بودند.

این بار اما ظاهرا داستان متفاوت است. کوین تلگراف شب گذشته درباره اینکه آیا این تراکنش نیز مربوط به خانواده فینی بوده است یا خیر با فران فینی (Fran Finney) همسر هال تماس برقرار کرد. ظاهرا همسر فینی انجام این تراکنش را رد کرده و گفته که این کیف پول جزء کیف پول‌های هال نبوده است.

کریگ رایت

سومین گزینه محتمل، کریگ رایت ملقب به ساتوشی ناکاموتوی تقلبی یا فیکتوشی است. کریگ رایت به همراه شریک فقیدش دیو کلیمن جزو اولین افرادی بودند که به استخراج بیت کوین روی آوردند. اگر با کریگ رایت آشنایی داشته باشید، احتمالا می‌دانید که وی خود را خالق بیت کوین یا همان ساتوشی ناکاموتو معرفی می‌کند و البته در اثبات این ادعا هنوز ناموفق بوده است.

در مورد ساتوشی ناکاموتوی تقلبی، زمانی این موضوع جالب می‌شود که می‌بینیم آدرس کیف پول مورد نظر ما در لیست آدرس‌هایی است که قبلا کریگ رایت در پرونده حقوقی خود به دادگاه ارائه داده بود:

شرایط در مورد کریگ رایت اکنون کاملا پیچیده است. همانطور که می‌بینید، آدرس 17XiVVooLcdCUCMf9s4t4jTExacxwFS5uh جزو آدرس هایی بوده است که کریگ رایت مدعی شده صاحب آن است. کریگ رایت و وکیلش تاکنون در مورد این موضوع سکوت کرده اند. اگر کریگ رایت نتواند اثبات کند که تراکنش دیروز کار او بوده است، کل پرونده دادگاهی وی زیر سوال می‌رود و شرایط کاملا برای او پیچیده خواهد شد.

البته شاید بتوان اینگونه استنتاج کرد که از آنجا که کریگ رایت خود را ساتوشی ناکاموتو و صاحب این کیف پول معرفی کرده بود، صاحب واقعی این کیف پول (احتمالا ساتوشی ناکاموتو) با انجام این تراکنش آن هم به مقدار 10 بیت کوین (همانند اولین تراکنش بیت کوین که طی آن ساتوشی ناکاموتو 10 بیت کوین برای هال فینی فرستاد) قصد دارد نشان دهد که کریگ رایت یک دروغگو است.

مارتی مالمی

مارتی مالمی یکی از اولین توسعه‌دهندگان بیت کوین است و به شدت به رمزنگاری علاقه‌مند است. خوشبختانه بر خلاف هال فینی و ساتوشی ناکاموتو که اکنون امکان برقراری ارتباط با آن‌ها وجود ندارد، مارتی مالمی زنده و در دسترس است! وی شب گذشته پس از اینکه بسیاری از افراد او را صاحب کیف پول مورد نظر می‌دانستند، از طریق توئیتی به این موضوع واکنش نشان داد. وی مدعی شد که در زمان ایجاد این کیف پول، هنوز بیت کوین را نمی‌شناخته است و آغاز فعالیت او در شبکه بیت کوین 2 ماه پس از این ماجرا بوده است. همچنین وی اظهار کرد که بر خلاف تصور عموم، ساتوشی بیت کوین را به بسیاری از افراد در همان یک ماه اول معرفی کرده بود و تعداد گزینه‌های احتمالی به عنوان صاحب این کیف پول بسیار بیشتر از چیزی است که مردم و رسانه‌ها تصور می‌کنند.

سایر افراد

به جز گزینه‌های ذکر شده در این نوشته، ممکن است افراد دیگری این تراکنش را انجام داده باشند که هنوز هویت آن‌ها ناشناخته است. در 4 سال اول عمر بیت کوین و زمانی که پاداش استخراج 50 بیت کوین به ازای هر بلاک بود، سالیانه حدود 2.5 میلیون بیت کوین استخراج می‌شد. اولین افراد شرکت‌کننده در شبکه بیت کوین بدون شک صاحب حجم بالایی از بیت کوین هستند. بنابراین کسی که در همان یک ماه اول با بیت کوین آشنا شده بوده و در استخراج آن شرکت نموده، همانند ساتوشی می‌تواند صاحب مقدار قابل توجهی بیت کوین باشد. فعال شدن این کیف پول می‌تواند بیانگر بیدار شدن این غول خفته باشد. اگر صاحب این کیف پول قصد فروش بیت کوین های خود را داشته باشد، به تنهایی شوک بزرگی را به قیمت بیت کوین وارد خواهد کرد.

1+
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط