کاهش ارزش بیت کوینی آلت کوین هایی نظیر اتریوم و ریپل با افزایش تسلط بیت کوین بر بازار

تسلط بیت کوین

طی افزایش قیمت های اخیر در بازار ارزهای دیجیتال، تسلط بیت کوین به بیش از 66% رسیده است. بنابراین وقتی که دیگر ارزهای دیجیتال را با افزایش 13 درصدی تسلط بیتکوین در 24 ساعت گذشته مقایسه میکنیم، میبینیم که اکثرشان به رنگ قرمز در چارت عملکردی بازار قرار دارند.

افزایش تسلط بیت کوین

شاخص تسلط بیت کوین، سهم نسبی بیت کوین را از کل بازار ارزهای دیجیتال محاسبه میکند. طی چرخه‌های متعددی که در طول سال‌های مختلف وجود داشته، این ارز دیجیتال پیشرو بازار از تسلط بالای 95% در سال‌های اول تولد خود به زیر 33% در ماه ژانویه 2018 رسید.

نوسان بالای قیمت بیت کوین در هفته‌های گذشته روی تسلط این ارز دیجیتال نیز بر بازار تاثیر گذار بوده. مثلا، در هنگام ریزش شدید قیمت بیت کوین در تاریخ 12 و 13 مارس برابر با 22 و 23 اسفند 98، شاخص تسلط بیتکوین تنها در 24 ساعت، از 66.28% به 62.5% رسید.

در حال حاضر تسلط بیتکوین بر بازار برابر با 66% است. این شاخص روز گذشته برابر با 63.5% بود که نوسان بالایی را در این بخش نشان میدهد.

همانطور که در تحلیل دیروز اشاره کردیم، قیمت بیت کوین روز گذشته حدود 12% افزایش یافت. بنابراین این اتفاق نقش اساسی را در جایگاه و ارزش این ارز دیجیتال نسبت به دیگر آلت کوین ها ایفا کرده است.

تسلط بیت کوین - منبع Coinmarketcap
تسلط بیت کوین – منبع Coinmarketcap

بیت کوین در حال حاضر 6,700 دلار قیمت دارد که در صورت افزایش قیمت، در سطوح بعدی با مقاومت‌های 6,800 تا 6,900 دلار روبروست. از طرف دیگر هم اگر قیمت کاهش پیدا کند، سطح 6,600 دلار در حال حاضر حمایت محسوب میشود و در صورت ریزش بیشتر سطوح حمایت 6,400 و 6,000 دلاری را داریم.

کاهش ارزش آلت کوین ها در برابر بیت کوین

همانطور که در بالا ذکر کردیم، فاکتور تسلط زمانی خودش را نشان میدهد که دیگر کوین‌های بازار نیز حرکتی داشته باشند. وقتی این آلت کوین ها ارزششان را در برابر بیت کوین از دست بدهند، تسلط بیت کوین نیز افزایش میابد و بالعکس.

بنابراین امروز، وقتی آلت کوین های بازار را با بیت کوین مقایسه میکنیم، میبینیم که در چارت عملکردی به رنگ قرمز هستند. ریپل با ریزش نزدیک به 6% برابر با 2413 ساتوشی معامله میشود. بیت کوین کش و بیت کوین اس‌وی نیز به ترتیب 3% و 2% ریزش داشته‌اند.

ایاس (EOS)، بایننس کوین و لایت کوین نیز هرکدام در برابر بیت کوین 4% ریزش داشته‌اند. در بین 10 کوین برتر بازار ارزهای دیجیتال، اتریوم با کاهش 0.5 درصدی بهترین عملکرد را داشته و برابر با 0.021 ساتوشی معامله میشود.

عملکرد بازار در برابر بیت کوین - منبع Coin360
عملکرد بازار در برابر بیت کوین – منبع Coin360

ذکر این نکته نیز حائز اهمیت است که حتی باوجودی که این آلت کوین ها ارزش بیت کوینی خود را از دست داده‌اند، اما قیمت دلاری آنها روز به افزایش است. اتریوم در حال حاضر با قیمت 140 دلار، لایت کوین با 40 دلاری و بایننس کوین با 12 دلار معامله میشود.

تزوس و چین‌لینک نیز در میان بهترین ارزهای امروز هستند و هرکدام به ترتیب 15% و 17% رشد داشته‌اند.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط