5 هک بزرگ ارزهای دیجیتال در سال 2019

حمله 51 درصدی

در طول سال 2019، تعدادی از صرافی های بزرگ ارز دیجیتال هک شدند که منجر به سرقت میلیون‌ها دلار شد. در این مطلب، 5 هک بزرگ ارزهای دیجیتال در سال 2019 را جمع‌آوری کرده‌ایم.

علی‌رغم شهرت ارزهای دیجیتال به داشتن امنیت بالا (به سبب برخوردار بودن از تکنولوژی غیرمتمرکز)، صرافی های ارز دیجیتال کماکان به لحاظ امنیت آسیب پذیر هستند. بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین صرافی‌ها کماکان به شدت متمرکز هستند که این امر کار هکرها را برای نفوذ راحت‌تر می‌کند.

هک صرافی کریپتوپیا (Cryptopia)

با شروع سال 2019، اولین هک بزرگ در نیوزلند رخ داد، جایی که “کریپتوپیا” صرافی اصلی این کشور طی اعلامیه‌ای به هک شدن سیستم خود اعتراف کرد. طی این هک، 2.44 میلیون دلار ارز دیجیتال اتریوم و 1.18 میلیون دلار توکن CENNZ از این صرافی سرقت شد.

با گذشت نزدیک به یک سال، کماکان داستان این هک مشکوک است و این صرافی هیچ‌گاه جزئیات بیشتری از چگونگی این هک را افشا نکرد. همچنین علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، این صرافی هیچگاه نتوانست زیان کاربران خود را جبران کند و اکنون ورشکست شده است.

هک بزرگترین صرافی ارز دیجیتال دنیا؛ با‌یننس

یکی از بزرگترین اخبار سال 2019، هک شدن صرافی با‌یننس بود که در ماه می سال جاری رخ داد. این هک که از طریق فیشینگ و بدافزار صورت گرفت، منجر به سرقت 7000 بیت کوین معادل 41 میلیون دلار شد.

پس از این هک با‌یننس به خوبی توانست تمام پول‌های ازدست رفته را به کاربران خود برگرداند. قیمت ارز BNB نیز تحت تاثیر این حمله افت نکرد. بایننس علی‌رغم این هک، جایگاه خود را به عنوان بزرگترین صرافی ارز دیجیتال دنیا حفظ کرد.

هک صرافی بیت‌هامب (Bithumb)

بزرگترین صرافی ارز دیجیتال در کره جنوبی “بیت‌هامب” در ماه می سال جاری مورد حمله قرار گرفت. نتیجه این هک، سرقت 19 میلیون دلار ارزهای گوناگون بود. این هک را می‌توان با سایر هک‌های ذکر شده در این لیست متفاوت دانست، زیرا چند ماه پس از آن مشخص گردید که این نفوذ توسط یکی از اعضای داخلی بیت‌هامب انجام شده است.

قابل ذکر است که این هک از محل دارایی‌های بیت‌هامب صورت گرفت و خوشبختانه اموال هیچ‌یک از کاربران این صرافی آسیب ندید.

شکاف کیف پول گیت‌هاب (GateHub)

در ماه ژوئن سال 2019 زمانی که بازار در یک روند صعودی قوی قرار داشت، “گیت‌هاب” ارائه دهنده کیف پول لجر XRP اعلام کرد که 10 میلیون توکن XRP سرقت شده است. بر اساس این اعلامیه، هکرها با نفوذ از طریق API این کیف پول موفق به سرقت شده اند. با این حال، کماکان هیچگونه نقصی در API مشاهده نمی‌شود و معمای این هک هنوز حل نشده است.

مرموزترین هک امسال: Coinbene

مرموزترین هک امسال مربوط به صرافی کوین‌بین (Coinbene) است. این صرافی در ماه مارس متوجه خروج عجیب و ادامه‌دار دارایی‌ها از کیف پول گرم خود شد که بسیار مورد توجه مشتریان قرار گرفت. نگرانی‌ها با غیرفعال شدن این صرافی افزایش یافت، که البته این یک امر طبیعی پس از مورد حمله قرار گرفتن صرافی‌ها است.

اگرچه غیر فعال بودن این صرافی حدود یک ماه ادامه یافت، اما این صرافی در ابتدا به کاربران خود اطمینان داد که هیچ اتفاقی نیفتاده است. در نهایت، مشخص گردید که بخشی از دارایی‌های این صرافی گم شده است و سایر اطلاعات مانند حجم دارایی‌های مسروقه برای همیشه بدون پاسخ ماند.

0
بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقالات مرتبط